Wpis z mikrobloga

Dlaczego w Polsce kebab jest droższy niż w Niemczech?
Dlaczego w Polsce espresso koszutje więcej niż we Włoszech?
Dlaczego w Polsce zapłacimy za ramen więcej niż w Japonii?
Dlaczego ceny nieruchomości są często droższe niż na zachodzie?
Dlaczego w Polsce burger nie jest tańszy niż w USA?
Dlaczego wakacje w polskich kurortach są droższe niż w Hiszpańskich? XDDD (odlicz lot i policz all inclusive w Hiszpanii versus we Władysławowie w 3/4 gwiazdkowym hotelu. Pozdro).

Wytłumaczcie mi fenomen tego kraju, że jest tutaj tak drogo. Ludzie kupują, bo mają kompleksy i nie chcą czuć się gorsi, ale zasadnicze pytanie brzmi DLACZEGO W POLSCE MAMY WSCHODNIE ZAROBKI I ZACHODNIE CENY.

Byłem w krajach "biedniejszych", często ogarniętych wysoką inflacją jak np Turcja. No i tam na 2023 rok najniższa krajowa to było 11k lirów netto przy cenie kebaba 50 lirów. Co daje 220 kebabów miesięcznie. W Polsce w 2023 było to 2700 netto przy cenie kebaba ok 25 zł to 108 kebabów XDDDDDDDDDDDDD I mówimy tu o kraju, którego zżera inflacja.

Mówicie, że tani street food i danie narodowe? No spoko, to u nas można wziąć pod uwagę zapiekanki, pierogi (może nie fast food, ale szybko się przyrządza i jest popularne), cokolwiek, czego cena i tak jest z kosmosu (prosta zapieksa to już 17-18 zł rok temu).

Biedny kraj dla bogatych ludzi. Polacy kochają 3 rzeczy: Drożyznę, Zakazy i bycie dymanym.

#pieniadze #gastronomia #nieruchomosci #ceny #pracbaza #gospodarka #ekonomia #polakicebulaki #niebieskiepaski #rozowepaski
  • 299
  • Odpowiedz
@Kopyto96 Plus co do tego że w Polsce jest niedrogo.

Potwierdzę to ja i mój ojciec co pół świata zjechał.
Swoją drogą w Turcji nie byłem, ale lotnisko w I
Stambule to jedno z najdroższych jakie na oczy widziałem. Chyba w Katarze tak drogo nie było, chociaż na lotnisku w Katarze to byłem z 15 lat temu.
  • Odpowiedz
@Kopyto96: To proste. Wbrew temu co niektórzy tu piszą, nie jesteśmy takim samym narodem jak inne. I nie chodzi tu o mesjanizm i inne takie, tylko o bardzo prosty fakt bycia narodem postkolonialnym. W przeciwieństwie do Zachodu, my byliśmy kolonią. Nazywało się to zaborami, ale to niczego nie zmienia. Stąd też nasza mentalność jest postkolonialna. Nie mamy (mądrego) poczucia godności, patriotyzmu, itp. Mamy za to całkiem sporą warstwę jak to
  • Odpowiedz
@Kopyto96 a jeszcze zapomniałeś dodać, że w gastronomi i hotelarstwie pracuje się na śmieciowych umowach, tj. staż, prace interwencyjne, umowa zlecenie, bez umowy, niespotykanym elementem jest umowa o pracę
  • Odpowiedz
@soundboy W sensie obskurne punkciki z gostkiem szybko tnącym nożyczkami jednego po drugim, a u nas “barber” to termin na stylizowany męski salon fryzjerski.
  • Odpowiedz
Polacy od lat mają wpajaną do głowy politykę wstydu. System dba o to, byśmy czuli się gorsi od innych, bo naród z niską samooceną i do tego lubiący samobiczowanie jest idealny do bycia eksploatowanym.
  • Odpowiedz
@Kopyto96: czemu porównujesz Polskę i Włochy za pomocą kawy, gdzie kawa u nich to jak woda? Kebaby w Turcji? Może jeszcze porównaj że mamy droższe wielbłądy niż w arabskich krajach.

W Polsce jedzenie w knajpach jest bardzo tanie i trzeba się mocno naszukać po świecie żeby jakoś zauważalnie taniej się stołować.

Byłem w tym roku na Sri Lance, faktycznie obiad w knajpie potrafi kosztować nawet mniej niż 1/3 tego co u nas, ale jesz głównie ryż i tanie warzywa. Dla porównania w Polsce zamówisz prawilne chińskie Sajgonki i wyjdzie podobna
  • Odpowiedz
Polaki nie mają zadnej wiedzy ekonomicznej, taki bogacz nie wymyśli drugiego paczkomatu, za dużo wysiłku. Zainwestuje w kilka mieszkań i ma problem z głowy, nie musi myśleć


@p0melo: niestety #!$%@?. Wielkie firmy zachodnie powstają przede wszystkim dzięki ogromnemu kapitałowi, nie samej technologii. Skąd Polska ma wziąć wielki kapitał? Na to potrzeba pokoleń. Nikt nie zrobi wielomiliardowego biznesu ze 100k PLN, choćby i odkrył genialne technologie.

Europa ma wielkie rody miliarderów, czasem mające po 200 lat, które mają majątek w miliardach euro. Ameryka to w ogóle kosmos, mnóstwo bogatych ludzi, ktorzy ryczałtem #!$%@?ą hajs w 1000 startupów, bo któryś na pewno odniesie sukces. My na razie mamy raczej miliony euro, po prostu kwestia
  • Odpowiedz
Nie jest ambitny żeby coś stworzyć, jakąś rozpoznawalna markę. Szczytem ambicji jest obkupienie się mieszkaniami. Na tym polega przedsiębiorczość polaczkow.


@p0melo: mieszkanie na wynajem żeby nic nie robić, BMW żeby był prestiż i majtki calvina kleina. To jest majestat Polaka
  • Odpowiedz
@Kopyto96 należysz do prekariatu. Wydumana średnia krajowa wyliczona przez GUS to nie średnia krajowa tylko średnia z UOP. Jestem właśnie w Hiszpanii. Polska jakością życia i cenami już dogoniła całe południe w Europy i wszędzie na południu Europy za 1200euro też będziesz prekariatem. W Polsce najlepiej zarabiający są to small biznes.
Co do cen. Im więcej ludzi stać na gastronomię tym relatywnie tańsza. W Polsce prekariat gotuje w domach. Dlatego masz
  • Odpowiedz
@Kopyto96 ostatnio otworzyła mi się furtka na Niemcy, mogę ściągać praktycznie wszystko bez kosztu transportu, codziennie. Jak sprawdziłem kilka fantów, to nie mogłem uwierzyć. Ekspres do kawy? Nasz Media 11.000, niemiecki 2170€ (9.350).
Włoska kuchnia gazowa z okapem?
U nas 22.500zł (ale dają 5% rabatu, 21.373), dokładnie ten sam model u Niemca 3269€ czyli 14.060zł
(°°
Widocznie u nas mało kto
  • Odpowiedz
@Kopyto96: w polsce wiekszosc restauracji to centrum, gdzie lokale sa drogie, a do tych osiedlowych malo kto chodzi, wiec nie utrzymalyby sie na mniejszych marżach. Na zachodzie ludzie pijacy kawe do sniadania w pobliskiej kawiarence to standard. Po prostu mamy inną kulture. Porownaj ceny uslug, np. elektryka czy budowlanki.
  • Odpowiedz
@Kopyto96 gdyby stawiane przez Ciebie tezy były prawdziwe to wychodzi na to że Polska to najlepszy kraj do prowadzenia biznesu bo za co się nie weźmiesz to masz gigantyczne marże. Otwórz tego kebaba i sprzedawaj go taniej niż wszyscy w mieście, do tego zadbaj o jakość i masz przepis na sukces. ( ͡° ͜ʖ ͡°) a tak na poważnie wyższe ceny wynikają z tego, ze mamy mniej
  • Odpowiedz
@Kopyto96 potem ktoś się tego naczyta i uwierzy. Pojechałem do Florencji - wziąłem 2xpaste, pizze na pół i dwa piwa i ponad 300. Poleciałem na kręte i w tydzień zostawiłem 10koła, a w nad Polskim morzem miesiąc wcześniej w sezonie 3,5k. Wybrałeś sobie produkty i dobierasz do tego teorię.
  • Odpowiedz
bo biznesy Polaków którzy dorobili się najnowszego Mercedesa stoją na sprzedawaniu drożej polaczkom. Polak nie jest pomysłowy na tyle żeby wymysles jakąś rzecz i ja sprzedawać. Biznes polaka polega na sprzedawaniu frajerom swoich usług 5 razy drozej


@p0melo: dokładnie tak. Są takie niszowe biznesy, gdzie można wejść i na starcie mieć przebitkę na poziomie 100-200%, bo cała konkurencja to są totalne janusze, którzy poniżej 500% nie schodzą i klepią biedę.
  • Odpowiedz
@Kopyto96: Bo lubimy żyć ponad stan. Więc cena nie gra roli, jak się nie kupi droższego to nie będzie lepsze. Bo obecnie dzieci mają ludzie, którzy w latach 90tych byli nastolatkami i chcieli mieć nowe, markowe rzeczy ale rodziców nie było na nie stać więc teraz chcą, żeby ich dzieci je miały, mimo że to 10x większy syf niż wtedy.
  • Odpowiedz