Wpis z mikrobloga

Dlaczego w Polsce kebab jest droższy niż w Niemczech?
Dlaczego w Polsce espresso koszutje więcej niż we Włoszech?
Dlaczego w Polsce zapłacimy za ramen więcej niż w Japonii?
Dlaczego ceny nieruchomości są często droższe niż na zachodzie?
Dlaczego w Polsce burger nie jest tańszy niż w USA?
Dlaczego wakacje w polskich kurortach są droższe niż w Hiszpańskich? XDDD (odlicz lot i policz all inclusive w Hiszpanii versus we Władysławowie w 3/4 gwiazdkowym hotelu. Pozdro).

Wytłumaczcie mi fenomen tego kraju, że jest tutaj tak drogo. Ludzie kupują, bo mają kompleksy i nie chcą czuć się gorsi, ale zasadnicze pytanie brzmi DLACZEGO W POLSCE MAMY WSCHODNIE ZAROBKI I ZACHODNIE CENY.

Byłem w krajach "biedniejszych", często ogarniętych wysoką inflacją jak np Turcja. No i tam na 2023 rok najniższa krajowa to było 11k lirów netto przy cenie kebaba 50 lirów. Co daje 220 kebabów miesięcznie. W Polsce w 2023 było to 2700 netto przy cenie kebaba ok 25 zł to 108 kebabów XDDDDDDDDDDDDD I mówimy tu o kraju, którego zżera inflacja.

Mówicie, że tani street food i danie narodowe? No spoko, to u nas można wziąć pod uwagę zapiekanki, pierogi (może nie fast food, ale szybko się przyrządza i jest popularne), cokolwiek, czego cena i tak jest z kosmosu (prosta zapieksa to już 17-18 zł rok temu).

Biedny kraj dla bogatych ludzi. Polacy kochają 3 rzeczy: Drożyznę, Zakazy i bycie dymanym.

#pieniadze #gastronomia #nieruchomosci #ceny #pracbaza #gospodarka #ekonomia #polakicebulaki #niebieskiepaski #rozowepaski
  • 297
  • Odpowiedz
  • 2
@Kopyto96 A dlaczego w Polsce wódka jest bardzo tania w porównaniu do krajów zachodu?

Jak znajdziesz odpowiedź na to pytanie to sie dowiesz dlaczego espresso czy tam inny ramen sa drogie :)
  • Odpowiedz
najlepsi i tak sa przedsiebiorcy nad morzem, w czasie sezonu trwajacego 3 miesiace musza sie dorobic za caly rok wiec nie tylko ceny sa wysokie ale przycinaja jeszcze na jakosci (np. leja do drinkow najtansza wóde a w cenniku jakies premium alkohole), nawet wprost oklamuja klienta (lody z fabryki jako rzemieslnicze, ryby mrozone jako swieze, chinskie gadzety jako lokalne rzemioslo). A klient chetnie placi i stoi w kolejce. Widocznie taki nasz sport
  • Odpowiedz
  • 1
@Mmiko: xd Uderzasz do popytu i popularności, ale inne popularne rzeczy jak schabowy czy pierogi są w chorych cenach. A czy piwo w Czechach czy Niemczech jest tanie?
  • Odpowiedz
@Kopyto96: Dzisiaj cierp mi powiedział, że za transport z lotniska na dworzec główny we wrocku chce 120zł xD To mu powiedziałem, że gdzie taka kwota i pokazałem jak ubera zamawiam za 40zł, #!$%@?ł sie i bardzo dobrze.
A z drugiej strony, później musiałem brać taksówkę do domu i to było 17km, to mi taksiarz powiedział że to będzie jakoś 60zł za 17km, na liczniku wyszło ponad 70 a i tak
  • Odpowiedz
W Polsce jest duża presja na jakość w gastronomii? No tu się najmocniej uśmiałem XD


@macias-mackowiak: No jest gigantyczna presja bym powiedział. Jak lokal nie sprosta wymaganiom klientów to rok-2 i się zamyka i powstaje nowy na jego miejsce. W Warszawie, Łodzi czy Wrocławiu znam z 5-10 kawiarni z super kawą i ciastami od lokalnych dostawców lub robione na miejscu. Od kilku lat mieszkam w Monachium i nie znalazłem do
  • Odpowiedz
@Kopyto96 1. Bo w Niemczech są miliony Turków i Arabów, i wielu nie umie robić wiele więcej, niż kebaba.

2. Espresso w Polsce jest domyślnie przy stoliku i oznacza zajmowanie miejsca przez dłuższy czas, w tym z odpalonym Macbookiem. We Włoszech espresso do stolika jest droższe lub kosztuje podobnie, jak w Polsce - w zależności od miejscowości.

3. Z tego samego powodu, dla którego w Meksyku zapłacimy za pierogi więcej, niż w Polsce.
  • Odpowiedz
@Kopyto96: Pracuję w handlu od dawna w jednej z branż, o której piszesz. Mam porównanie zachowań konsumenckich Niemców i Polaków, ale również widzę różnice w polityce przedsiębiorców w obu krajach. Już to pisałem na wykopie, ale się powtórzę. W Polsce celem najwyższym przedsiębiorców nie jest obrót, a marża. Chodzi o to, żeby z najmniejszym nakładem pracy, czasu oraz kapitału najwięcej zarobić. Przedsiębiorca w naszym kraju wykorzystuje fakt, że Polacy są
  • Odpowiedz
polecam obejrzeć ten film o kebabach z Berlina z polecanych miejsc i zobaczyć ceny. 6,5-7,5 więc przestań zakłamywać rzeczywistość.


@wooster: literalnie napisałem 6-8 euro, o co chodzi?
  • Odpowiedz