Wpis z mikrobloga

Zainspirowany tym wpisem o spadku siły nabywczej #programista15k postanowiłem zgłębić temat.

Aby być #programista15k z 2015 roku uwzględniając pensję minimalną powinieneś zarabiać teraz 36k miesięcznie, czyli z #programista15k zrobiło się #programista40k.

Aby być #programista15k z 2015 roku uwzględniając średnie wynagrodzenie powinieneś zarabiać teraz 30.5k miesięcznie.

Aby być #programista15k z 2015 roku uwzględniając inflację powinieneś zarabiać teraz 22k miesięcznie.

Jeżeli zarabiasz teraz marne 15k miesięczne to te dzisiejsze pieniądze miałyby wartość nabywczą 7.5k w 2015 roku. Bieda.

Źródła:
- pierwszy wpis z tagu #programista15k datowany jest na 26.03.2015.
- inflacja
- średnia i minimalna

#programista15k #programista25k #programista30k #programista35k #programista40k #programista45k #programista #programowanie #praca #pracbaza
Quzin - Zainspirowany tym wpisem o spadku siły nabywczej #programista15k postanowiłem...

źródło: programista15k

Pobierz
  • 39
@Quzin: kurła, na no fluff jobs nawet na b2b nie ma już takich ofert, chyba że trafisz z niszowymi kompetencjami. Jak ktoś złapał kontrakt 40k+ rok temu gdy tyle dawali to jest szczęściarzem, no chyba że już rozwiązali z nim umowę xD

A najgorzej jak UoP, to wtedy podatki zmiatają wszystko i to z 60k by chyba trzeba mieć żeby te 15k wyrównać.
@Quzin: @Quzin kto siedzi w branży od czasów przedcovidowych a nie podniósł swoich zarobków przynajmniej o te 2/3 przegrał życie czy jakoś tak. Niezależnie czy się było w top, środku czy na końcu stawek, wszystkie od wtedy wzrosły, więc jeśli ktoś został w miejscu czy dostał skumulowane symboliczne 10% to się sporo cofnął.
@Quzin uświadomiłeś mi właśnie, że pomimo większych liczb na fakturze, zarabiam mniej niż myślałem do tej pory. Nie to, że nie brałem inflacji pod uwagę ale nie rozmyślałem jak skumulowana wpływa na siłę navywcza.

Moja ostatnia FV z 2015 to było 3500EUR netto. Pamiętam kwotę, bo pierwszy raz robiłem zlecenie dla firmy z poza PL.
Teraz wystawiam FV rzędu 11k EUR za te same usługi ale pracuję 25-30% mniej czasu niż 9
  • 1
Moja ostatnia FV z 2015 to było 3500EUR netto. Pamiętam kwotę, bo pierwszy raz robiłem zlecenie dla firmy z poza PL.

Teraz wystawiam FV rzędu 11k EUR za te same usługi ale pracuję 25-30% mniej czasu niż 9 lat temu ale wg Twoich wyliczeń jest to mniej rozpatrują siłę navywcza 2024 vs 2015


@jarezz: jeszcze musisz brać kurs walut. Ale akurat 2015 vs 2024 to nie jest duża różnica.