Wpis z mikrobloga

@arinkao: Tradycyjnie inne nadzienie dają. Im bardziej wstecz tym bardziej nie wiemy jak wyglądały pierogi i wareniki. Historycznie jest legenda, że to w Kijowie polski duchowny kupił od mongolskiego kupca i rozdał je biednym, a przy okazji tak przyniesiono pierogi/wareniki do Europy. Nowoczesna forma pierogów była znana zarówno w Polsce jak i w Ukrainie, ściśle ruskie pochodzą z Galicji, jak i wareniki z takim samym farszem, ale kto je wymyślił jest
@zar0x:

#!$%@? Polscy nacjonaliści,

O pochodzenie pierogów już widziałem kłótnie w necie, a ja traktuję polskość lub ukraińskość dania jako stan faktyczny, że są od wieków w obu kulturach, a etniczność dania to bełkot.

idź powiedz Grekom że gyros jest turecki albo Turkom że baklava jest grecka ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Grecy mnie pogonią, a Turkom tego nie powiem z powodu ich kultury związanej z kultem noży
  • 1
@koyot17: Pierwsze jest klasycznie przysmażona na maśle klarowanym z solą. Potem jest podlana czerwonym winem, gdy wyparowało wleciała niewielka ilość sosu sojowego, następnie wody i dusiłam. Gdy wyparowała znowu podlewałam. Dodałam pieprzu. Cebula wyszła kremowa i bardzo dobra, cześć z niej zostawiłam na drożdżówki.
@arinkao @koyot17 ja taki kolor uzyskuje dusząc na maśle i BARDZO małym ogniu. Do pierogów pokrojoną w kostkę, do francuskiej zupy cebulowej w piórka. Takie bardzo powolne duszenie pozwala osiągnąć słodka cebulę o kolorze czekolady mlecznej, a wino czy sos sojowy nie są potrzebne. Kolor daje powolna karmelizacja, słoność odrobina soli, a słodycz wychodzi naturalna z cukrów które ma w sobie cebulą.
  • 0
@JPII: Prawdziwa ignorancją jest dopiero mówienie że nie jest słowiańskie. Pizza też jest znana na całym świecie i chleb, co w związku z tym?
Pierogi są znane na całym świecie. Od Azji po Amerykę. Robienie z tego dania słowiańskiego to ignorancja.

@JPII: Na świecie pierogi wareniki, dumplingsy, ravioli ect traktuje się jako osobne dania. Myślisz, że przypadkowo pisałem o pierogach i warenikach od momentu poznania ich od kupców azjatyckich?