Wpis z mikrobloga

Mam aplikacje Vue/PHP, gdybym chciał zmienić backend z PHP na coś innego, to co to by było?

Czy są jakieś przełomy, framework, języki, które są szybsze i pod innymi względami lepsze niż PHP?

Możemy pomyśleć o #nextcloud - ciekaw jestem czy zmiana backendu dała by temu dużego kopa.

#linux #programowanie #backend #aplikacje #webdev #
  • 17
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

  • 0
@z--x: ale język też ma coś do rzeczy: tak naprawdę interesuje mnie plotkarstwo: może pojawiło się jakieś nowe uber technologia do backendu?
  • Odpowiedz
@pyroxar: No to nic wielkiego się w tym temacie nie wydarzyło. Możesz sobie np. napisać w Go czy ostatnio coraz popularniejszym JSie, a też trochę znowu do głosu dochodzi RoR. Tyle, że to wszystko już było i samo w sobie nie zmienia znacząco nic ani w szybkości ani w sposobnie budowania apek (no może JS pozwala ci trochę mniej kodu pisać bo możesz ten sam wykonać na serwrze i kliencie).
  • Odpowiedz
@pyroxar: praktycznie wszystko jest lepsze od PHP. Każdy popularny język statycznie typowany (Java, C#, Go, Rust) ma lepszy design, narzędzia, wydajność jak i możliwości.
  • Odpowiedz
może pojawiło się jakieś nowe uber technologia do backendu?


@pyroxar: w backendzie nic się nie zmienia. Dochodzi więcej złożoności dlatego od języka oczekuje się:
* żeby miał dobry tooling
* zeby miał ok performance i zużycie pamięci (nie jak Java)
* dobre
  • Odpowiedz
@Saly: po pierwsze kod w PHP jest modułowy (jak go piszesz), więc błąd w jakimś pliku nie musi wpływać na działanie całej strony. Drugą ważną imo rzeczą jest self-repairing. W razie jak błąd nie jest krytyczny to strona może dalej działać.
  • Odpowiedz
@pyroxar: dla mnie największym upgrejdem w pisaniu aplikacji webowych było przejście na #typescript. Jeżeli chcesz mieć osobno backend to Nest, jeżeli możesz to zunifikować to NextJS (nazywany złośliwie phpJS). Główna zaleta dla mnie to jedno źródło prawdy (Prisma), z którego generuję typy/interfejsy i pilnuje to za mnie wielu rzeczy + odpada robienie testów jednostkowych.
  • Odpowiedz
po pierwsze kod w PHP jest modułowy (jak go piszesz), więc błąd w jakimś pliku nie musi wpływać na działanie całej strony. Drugą ważną imo rzeczą jest self-repairing. W razie jak błąd nie jest krytyczny to strona może dalej działać.


@fervi: tak jak każda inna technologia
  • Odpowiedz
@pyroxar: no ale nextcloud to tyle co apka do hostowania plików i (oczywiście, a jakże!) ułomnych pluginów mających udawać pakiety biurowe xD
  • Odpowiedz
@Saly: niezbyt.Każdy plik w PHP jest niezależny od innych, bezstanowy. W większości języków tak nie ma, a program jest całością.
  • Odpowiedz
Każdy plik w PHP jest niezależny od innych, bezstanowy.


@fervi: w jaki sposób łączy się klasy/funkcje z dwóch różnych plików?
  • Odpowiedz
@Saly: Ogólnie po prostu (przynajmniej ja tak robię) includeuje je. Z tą niestanowością chodzi o to, że PHP nie działa cały czas, czyli zmienne po wykonaniu się znikają i bezpośrednio nie możesz ich przenieść, że tak powiem. To co możesz to oczywiście zapisać je jakoś i przekazać do innego skryptu, np. za pomocą sesji (jeśli jest to przeglądarka, możesz utworzyć ciastko sesyjne i PHP może zapisywać zmienne dla tej sesji, np. login użytkownika), bazy danych itd.

Oczywiście wszystko można tak napisać. Tylko zazwyczaj aplikacje buduje się jak monolit, czyli jeden program exe czy inne dziwactwo, które ma całą funkcjonalność podczas gdy w PHP każdy plik tworzy się oddzielnie i jest niezależnym programem.

Czyli przykładowo masz aplikację, która ma opcję rejestracji, ale niestety #!$%@?ą i #!$%@? aplikacje. W PHP nie założysz konta, ale inne funkcjonalności będą działać. W wielu językach wszystko jest brane jako całość i crash modułu = crash
  • Odpowiedz