Wpis z mikrobloga

  • 0
@z--x: ale język też ma coś do rzeczy: tak naprawdę interesuje mnie plotkarstwo: może pojawiło się jakieś nowe uber technologia do backendu?
@pyroxar: No to nic wielkiego się w tym temacie nie wydarzyło. Możesz sobie np. napisać w Go czy ostatnio coraz popularniejszym JSie, a też trochę znowu do głosu dochodzi RoR. Tyle, że to wszystko już było i samo w sobie nie zmienia znacząco nic ani w szybkości ani w sposobnie budowania apek (no może JS pozwala ci trochę mniej kodu pisać bo możesz ten sam wykonać na serwrze i kliencie). Bierzesz
może pojawiło się jakieś nowe uber technologia do backendu?


@pyroxar: w backendzie nic się nie zmienia. Dochodzi więcej złożoności dlatego od języka oczekuje się:
* żeby miał dobry tooling
* zeby miał ok performance i zużycie pamięci (nie jak Java)
* dobre zarządzanie pakietami
* łatwe deployowanie
* dużo dobrych bibliotek (integracje) i biblioteki do aspektów technicznych (metryki, logowania itd)

Wydaje mi się, że taki ostatni przełom jaki nastąpił do popularyzacja
@Saly: po pierwsze kod w PHP jest modułowy (jak go piszesz), więc błąd w jakimś pliku nie musi wpływać na działanie całej strony. Drugą ważną imo rzeczą jest self-repairing. W razie jak błąd nie jest krytyczny to strona może dalej działać.
@pyroxar: dla mnie największym upgrejdem w pisaniu aplikacji webowych było przejście na #typescript. Jeżeli chcesz mieć osobno backend to Nest, jeżeli możesz to zunifikować to NextJS (nazywany złośliwie phpJS). Główna zaleta dla mnie to jedno źródło prawdy (Prisma), z którego generuję typy/interfejsy i pilnuje to za mnie wielu rzeczy + odpada robienie testów jednostkowych.
po pierwsze kod w PHP jest modułowy (jak go piszesz), więc błąd w jakimś pliku nie musi wpływać na działanie całej strony. Drugą ważną imo rzeczą jest self-repairing. W razie jak błąd nie jest krytyczny to strona może dalej działać.


@fervi: tak jak każda inna technologia
@Saly: niezbyt.Każdy plik w PHP jest niezależny od innych, bezstanowy. W większości języków tak nie ma, a program jest całością.
Każdy plik w PHP jest niezależny od innych, bezstanowy.


@fervi: w jaki sposób łączy się klasy/funkcje z dwóch różnych plików?
@Saly: Ogólnie po prostu (przynajmniej ja tak robię) includeuje je. Z tą niestanowością chodzi o to, że PHP nie działa cały czas, czyli zmienne po wykonaniu się znikają i bezpośrednio nie możesz ich przenieść, że tak powiem. To co możesz to oczywiście zapisać je jakoś i przekazać do innego skryptu, np. za pomocą sesji (jeśli jest to przeglądarka, możesz utworzyć ciastko sesyjne i PHP może zapisywać zmienne dla tej sesji, np.