Wpis z mikrobloga

#gielda #biednebanki #pieniadze #nieruchomosci #ing #banki

Zysk netto grupy ING Banku Śląskiego w czwartym kwartale 2023 roku wzrósł do 1.270,8 mln zł z 665,9 mln zł rok wcześniej - poinformował bank we wstępnych danych. Wynik okazał się 27 proc. powyżej oczekiwań rynku na poziomie 999,3 mln zł.
Oczekiwania dziesięciu biur maklerskich co do wyniku netto za czwarty kwartał wahały się od 939 mln zł do 1053,1mln zł.
Zysk netto w IV kwartale 2023 roku był 91 proc. wyższy niż rok wcześniej i 9 proc. wyższy niż w III kwartale 2023 roku.
Zysk netto grupy w 2023 roku wzrósł o 159 proc. do 4,44 mld zł.
  • 29
@widmo82: Nie chce mi sie tego nawet tłumaczyć po raz kolejny, ale zyski banku to jest trochę inna kategoria niż zysk normalnej firmy. I jest konieczna dla utrzymania finansowania gospodarki, co ma przełożenie na PKB całego kraju. Dodatkowo polski sektor bankowy jest wbrew pozorom bardzo słabo dochodowy, co wpływa również na stabilność finansową kraju, ale o tym dziennikarze nie piszą bo tego nie rozumieją i nie czytają raportów NBP chociażby.
DeoLawson - @widmo82: Nie chce mi sie tego nawet tłumaczyć po raz kolejny, ale zyski ...

źródło: _media-1b74e3ca-c497-4319-9eea-7f6ab617d3f2

Pobierz
@widmo82: To czy powinny czy nie, to jest spór nie do rozstrzygnięcia, znalezienie optymalnego dla gospodarki poziomu zysków banków jest wg mnie niemożliwe. podkreślam tylko fakt że banki są dla gospodarki bardzo bardzo ważne, i owszem mają obecnie wysokie zyski co wynika z wysokiego poziomu stóp procentowych, ale akurat w tym momencie są im one potrzebne dla zachowania możliwości dalszego finansowania gospodarki, bo bez kredytu nie ma rozwoju. To że ing
@widmo82: widać wyraźnie, że wibor jest uczciwym wskaźnikiem i oddaje z dużą dokładnością faktyczny koszt pieniądza ponoszony przez banki, a umowy kredytowe oparte o wskaźnik wibor są przez to zgodne z prawem ( ͡° ͜ʖ ͡°) Pomyśleć, jakby te miliardy złotych ściągnięte przez banki pozostały w gospodarce, może nie byłoby pkb 0,3% r/r, tylko np. 2% na plusie
I jest konieczna dla utrzymania finansowania gospodarki, co ma przełożenie na PKB całego kraju.


@DeoLawson: własnie dlatego nie wziąłem wakacji kredytowych bo zależy mi na tym aby wskaźnik PKB był jak największy ()
@avatarr: Nie wiem skąd wziąłeś tezę, że wibor musi oddawać koszt pozyskania pieniądza przez banki xD To po prostu zdefiniowany wskaźnik. Pozwy o wibor w umowach kredytowych są absurdalne. Można by go zamienić na stopę procentową ogłaszaną przez NBP i niczym by sie to z punktu prawnego nie różniło. Zmiana byłaby tylko taka, że ze wskaźnika rynkowego przeszlibyśmy na wskaźnik ustalany sztywno przez Państwo.
@DeoLawson: no nie wiem, niech zgadnę, może chęć posiadania niezwykłego wręcz luksusu w XXI wieku, a mianowicie dachu nad głową?

Ja żeby pożyczyć komuś kasę muszę ją jedynie najpierw zarobić. Bank żeby pożyczyć komuś kasę musi aż dopisać parę zer na rachunku tworząc w ten sposób pieniądze znikąd.

Codziennie płaczę nad straszliwym losem biednych banków związanych z niebywałą trudnością tej czynności.
@Anamana: Nie dziwne, tak jak mówię. Bank nie zarabia na wysokości odsetek tylko na różnicy między wysokością oprocentowania kredytów które udziela i wysokości oprocentowania które płaci za depozyty. Zachodnie banki mają bardzo tanie finansowanie bo obywatele tych krajów mają w #!$%@? kasy i ładują je w fundusze które dostarczają bankom kapitał i zabezpieczenie ryzyka stopy procentowej po bardzo niskiej cenie. Do tego dochodzą permanentnie niskie stopy w strefie euro, niższe średnie
@DeoLawson: to nasze muszą być bardzo, bardzo biedne, skoro nie zbierają kapitału w rynku przy tak wysokich stopach, które są teraz ( ͡° ͜ʖ ͡°) najwyższą lokatę jaka widzę obecnie u siebie na koncie to 5% przy ograniczonym kapitalne i spełnieniu pierdyliarda warunków, 3msc max. 2.5% taka normalna lokata. Bardzo biedne banki, bardzo. Piniondzów nie mają i muszą ludziom płacić więcej żeby zdobyć ten kapitał.