Wpis z mikrobloga

Moj poglad dot. ceny #nieruchomosci:
Nie mielismy banki na rynku sensu stricto dopoty nie wszedl kapitan panstwo i BK2%, ktory wywolal FOMO i wzrosty rzedu 20-30% w rok.
Zaleznie od finalnego ksztaltu programu kredyt 0% na nieruchach bedzie albo dalsza pompa albo boczniak/minimalne wzrosty.
Jak kredyt 0% nie wejdzie to beda spadki ktore w zaleznosci od lokalizacji moga wrecz zniwelowac wzrosty BK2% i wiedza o tym nie tylko ja ale i devowie/banksterzy/politycy.
W Polsce mamy jeden z najgorszych stosunkow srednich zarobkow do cen nieruchomosci w Europie, a nie mamy cieplego klimatu co by kusil bogoli, wiec mamy z czego spadac, a sprawa dostepnosci mieszkan to juz temat polityczny.
W dlugim terminie ceny beda rosnac zaleznie od lokalizacji, ale watpie by w takim tempie jak dotychczas, chyba ze Polska bedzie miala znowu zawrotny wzrost gospodarczy jak do niedawna, w co watpie.

Zapraszam do kontrowania

#ekonomia #finanse #gielda
ElMatadore - Moj poglad dot. ceny #nieruchomosci:
Nie mielismy banki na rynku sensu s...

źródło: IMG_20240121_125110

Pobierz
  • 30
@ElMatadore: Ten cały stosunek pensji do cen mieszkań to bullshit bo w mamy najwyzszy po Grecji udział ludzi na jdg w Europie a zarobki jdg są znacznie znacznie wyższe niż uopow więc masturbacja do tego wskaźnika nie ma sensu. Bez podwyższenia podatku od najmu, podatków dla jdg lub totalnego wstrzymania programów wsparcia nie ma mowy o spadkach. A nawet jak wyjebia ten bk0 w kosmos to i tak wg mnie spadki
@ElMatadore: nie ma co kontrowac
duze wzrosty raczej niemozliwe, lekka korekta w slabszych lokalizacjach prawdopodobna
bedzie duzy rozjazd miedzy lokalizacjami (scisle centrum warszawy gdanska wroclawia i krakowa) wciaz bedzie drozec bo na takich lokalizacjach bedzie koncentrowac sie zainteresowanie inwestorów, ruch turystyczny, wynajem dlugoterminowy nieobciazony presja niskiej ceny takze rozsadnego limitu wzrostowego tam nie widze, mieszkania premium wciaz sa u nas tanie
@ElMatadore: Nie mówię tylko o programistach, ale o szeregu innych zawodów, pilotów, pośredników nieruchomości i kredytowych, właścicieli małych januszeksow, lekarzy prezesów spółek kafelkarzy stolarzy itd itp. I tak, tacy często kupują za gotówkę. W wawie progrmaista mid w kontraktowni na luzie zarobi 25 na fakturze. Nie mówię już o seniorach czy techleadach. To samo idzie wyciągnąć jako dobry analityk czy scrum master xd I żadna z tych osób nie jest w
@Khaine: @ElMatadore: generalnie to poziom mitomanii na tym portalu przekracza wszelkie normy. Z pozoru wykop.pl i jego użytkownicy wydają się całkiem sensowym źródłem dyskusji i informacji, ale to tylko pierwsze wrażenie, bo po zagłębieniu się zaczyna być widoczna potężna mitomania - chroniczna choroba dużej części wykopków.

Tutaj np. @DeoLawson przekręcił rzeczywistość o jedyne 90%, bo chodziło mu o 13k, ale niestety jego palce, chore na chroniczną mitomanię, wyklikały 25k.

Raport
haha123 - @Khaine: @ElMatadore: generalnie to poziom mitomanii na tym portalu przekra...

źródło: e6d9bd0993436564cdad399c8b05df156a6c43b1eb8e881023d7052ec14bd606

Pobierz
@ElMatadore: Obstawiam, że w przypadku braku kredytu 0% będziemy mieli do czynienia tylko z zatrzymaniem wzrostów lub ewentualną korektą na ledwo kilka procent. Powodem jest ignorancja naszego społeczeństwa. Ludzie nie sprawdzają po ile chodzą mieszkania u sąsiadów a ewentualne porównania sprowadzają się do Berlina co jest bezsensu, bo nawet nie mamy miasta tej klasy. Niestety, tego już się raczej nie naprawi.
@DeoLawson: przecież to co piszesz tyczy się bardzo wąskiej grupy ludzi. Ile to będzie w skali kraju? 40-70k? Żyjesz w warszawskiej bańce, zapewne wąskiej grupie znajomych i projektujesz to na cały kraj.

Nie mówię tylko o programistach, ale o szeregu innych zawodów, pilotów, pośredników nieruchomości i kredytowych, właścicieli małych januszeksow, lekarzy prezesów spółek kafelkarzy stolarzy itd itp.


@DeoLawson: a z drugiej strony masz całą budżetówkę, której pensje w średniej uwzględnione
@Khaine: Chłopie to chyba kalkulator w cpp piszesz xd ja nie przeczę że są ludzie co na seniorze zarabiają i mniej bo są xd ale to nie znaczy że każdy zarabia takie gówno. Polecam pochodzić trochę po rozmowach i posondować rynek wyższymi stawkami. Bo jak ja znam głównie gówniarzy 27 lat i praktycznie kazdy ma stawkę godzinowa ok 150 PLN to ja nie wiem gdzie ty robisz.
Chłopie to chyba kalkulator w cpp piszesz xd ja nie przeczę że są ludzie co na seniorze zarabiają i mniej bo są xd ale to nie znaczy że każdy zarabia takie gówno


@DeoLawson: Żeby to obalić wystarczy wejść na justjoin.it albo nofluffjobs, posortować oferty od najwyższych wynagrodzeń i zobaczyć ile takich ofert realnie jest jednocześnie biorąc pod uwagę ile tysięcy jest programistów w tym kraju, więc siłą rzeczy dla 90% z
W Polsce mamy jeden z najgorszych stosunkow srednich zarobkow do cen nieruchomosci w Europie


@ElMatadore: Przecież poza Warszawą to ten stosunek jest bardzo dobry w Polsce
Żeby to obalić wystarczy wejść na justjoin.it albo nofluffjobs


@Khaine: Na serwisach internetowych masz tylko odpady z prawdziwych ofert od firm z małym budżetem na stanowisko aby łapać frajerów którzy nie znają swojej wartości rynkowej. Nie ma co na takie oferty patrzeć. Realne oferty nie będą jawne bo są to rekrutacje przez polecenie albo jakieś bazy kontaktów. Chodzi o to aby mieć na wstępie jedynie 3 mocnych kandydatów do oceny z
@Bejro: i ile jest tego drugiego IT? Bo czytając wykop można odnieść wrażenie, że to setki tysięcy ludzi. To są bzdury. Wielu lekarzy zarabia znacznie więcej tylko znowu - to jest naprawdę wąskie grono.
@Sabarolus: powiedziałbym, że "trochę", nie wiem czy są jakieś liczby ale np. dzisiaj ktoś się śmiał jak to mało zarabiają Polacy pracujący dla US a jest to 35-65 USD/h. Oczywiście firma może zabrać sporo (zazwyczaj 20-30%) ale zostaje średnio 150 zł/h na pracownika. I według tego źródła 18% IT pracuje w takim trybie. Jak ktoś wyżej wspomniał, byłoby to około 70k osób w Polsce, ale jakiś kolejny procent pracuje też bezpośrednio