Wpis z mikrobloga

To w tym dworku, w latach 1872 – 1877 mieszkała słynna poetka Maria Konopnicka. Najprawdopodobniej słyszał o niej każdy Polak, pisała nie tylko wiersze, poematy, nowele, ale też utwory dla dzieci. Dworek, w którym kiedyś mieszkała, obecnie jest mocno zaniedbany i strasznie zdewastowany. Miłośnicy regionu z bezradnością rozkładają ręce, ale nie mogą nic zrobić. Obiekt jest w posiadaniu prywatnego właściciela zamieszkałego w Niemczech, który jak widać niezbyt interesuje się tą historyczną nieruchomością.

Przez 5 lat mieszkania w dworku w Gusinie, powstało jej kilka wierszy, które zostały wydrukowane w stołecznych pismach, takich jak „Tygodnik Ilustrowany”, „Bluszcz” i „Kłosy”. Powstał tutaj także w 1876 r. poemat „W górach”, którego inspiracją był pobyt poetki w Pieninach 1875 r. Utwór ten został bardzo pozytywnie zrecenzowany przez samego Henryka Sienkiewicza.

Z zachowanych materiałów archiwalnych oraz informacji uzyskanych od miejscowych wynika, że dworek nadawał się do zamieszkania jeszcze w latach 80. XX wieku. Obiekt jest w posiadaniu prywatnego właściciela zamieszkałego w Niemczech, który jak widać niezbyt interesuje się tą historyczną nieruchomością. Obecnie dworek jest bardzo zaniedbany i w żaden sposób nie jest zabezpieczony. Brak jest w nim okien, a także drzwi, wyrwane są ze ścian też wszystkie instalacje elektryczne.
Dworek w Gusinie nie jest wpisany do rejestru zabytków, co za tym idzie, nie posiada nadzoru konserwatorskiego. Niestety mury budynku w wyniku braku konserwacji, są całe popękane.

Link do znaleziska tradycyjnie znajduje się Tutaj

Zainteresowanych moimi znaleziskami wołam w komentarzach.

Zapraszam do obserwowania mojego tagu #szaryburekfoto pod którym wrzucam zdjęcia z miejsc opuszczonych.

Mój blog / Fanpage / Instagram / Patronite

#fotografia #opuszczone #polska #ciekawostki #historia #podrozujzwykopem
nightmeen - To w tym dworku, w latach 1872 – 1877 mieszkała słynna poetka Maria Konop...

źródło: DSC_0564

Pobierz
  • 34