Wpis z mikrobloga

Równo 51 lat temu, 11 grudnia 1972 roku, odbyło się ostatnie do tej pory lądowanie ludzi na Księżycu. Dwuosobowa załoga w składzie E. Cernan i H. Schmitt wylądowała modułem księżycowym Challenger w dolinie Taurus–Littrow. Ich pobyt na Srebrnym Globie trwał trochę ponad 3 dni.

Co ciekawe, załoga Apollo 17 miała początkowo wyglądać inaczej. W 1970 roku, gdy członkowie tej misji byli już znani, gruchnęła wiadomość, że Apollo 18 zostanie anulowane. Problem był taki, że z tamtą misją miał po raz pierwszy na Księżyc polecieć prawdziwy naukowiec.

Całe środowisko naukowe zaczęło wtedy nalegać, by geologa Harrison H. Schmitt przenieść z Apollo 18 do Apollo 17. Tak się też stało i w efekcie Schmitt zastąpił w składzie Apollo 17 pilota Joe Engle, który to musiał ustąpić miejsca naukowcowi.

Unikalnym celem Apollo 17 było poszukiwanie dowodów na relatywnie świeżą aktywność wulkaniczną na Księżycu. Przy szkoleniu tej załogi położono więc szczególny nacisk na trening z zakresu geologii. Podczas misji odkryto pomarańczowe ślady lawy, ale starsze niż oczekiwano.

Przed opuszczeniem Księżyca, załoga lądownika Challenger pozostawiła plakietkę z napisem: “Tu ludzie zakończyli pierwszą fazę eksploracji Księżyca, grudzień, A.D. 1972. Oby duch pokoju, w którym tutaj przybyliśmy, znalazł odzwierciedlenie w życiu całego rodzaju ludzkiego”.

Zapraszam do śledzenia: #kosmogadka

Możesz nas też obserwować na Twitterze/X

---
#historia #ciekawostkihistoryczne #historiajednejfotografii #nasa #apollo #ksiezyc #ciekawostki #zainteresowania #technologia #badania #usa #geologia
elektryk91 - Równo 51 lat temu, 11 grudnia 1972 roku, odbyło się ostatnie do tej pory...

źródło: Eugene_Cernan_at_the_LM,_Apollo_17

Pobierz
  • 131
  • Odpowiedz
@Opryskus69: podejrzewam że to przekłamanie z powodu użytej technologii na skutek dużej jasności.

Zauważ że całe wideo ma taką jakby tęczę na całym ekranie
  • Odpowiedz
@Pimenistka: jak to jest być agresywnym bez powodu? co ma do tego sztuczna inteligencja skoro rozmawiamy o eksploracji kosmosu ? Sowieci wielokrotnie wysyłali lądowniki na Księżyc i chociażby Wenus. Chińczycy zrealizowali bodajże 5 misji księżycowych gdzie Rosjanie 45 i to jeszcze w latach 60-70. A gdzie Chińczycy mają przełomowe rakiety wielokrotnego użytku jak SpaceX, w jaki sposób to przebili, że wysuwają się na prowadzenie ?
  • Odpowiedz
@diegson: gościu kto jest agresywny? Jak ktoś twierdzi że sztuczna inteligencja nie ma nic wspólnego z eksploracją kosmosu oraz zrównuje obecne osiągnięcia Chin z ZSRR z lat 70 to kim jest jeśli nie ignorantem? Xddd
Pogrążaj się bardziej.
  • Odpowiedz
@diegson: no chiny maja takie rakiety, o co chodzi?
Czyli podsumujmy
AI nie nadaje się do pracy w kosmosie i analizy jakiejkolwiek
Chiny nie mają rakiet wielokrotnego użytku
Co jeszcze ciekawego powiesz?
Ile razy Rosja wylądowała na ciemnej stronie księżyca?
Co już na Ti nie odpowiesz bo jesteś ignorantem
  • Odpowiedz
@Pimenistka: ty jesteś agresywna, jeśli tego nie widzisz i taki sposób rozmowy to dla ciebie normalne to współczuje. w tym co piszesz jest niemal tyle samo personalnych wycieczek co argumentów. ja ci napisałem konkrety, a ty tylko jakieś ogólniki. ZSRR wielokrotnie realizowało bezzałogowe misje na Księżyc, Wenus i Marsa pewnie łącznie więcej niż 100, samodzielnie zbudowali stacje kosmiczną i wysłali człowieka w kosmos ponad 60 lat temu. Chińczycy swojego astronautę
  • Odpowiedz
@Pimenistka: nigdzie nie napisałem, że AI nie nadaje się do pracy w kosmosie. tak, Chińczycy nie mają rakiet wielokrotnego użytku jak amerykanie. Rosjanie nie wylądowali po ciemnej stronie księżyca. misja chińska, która to zrobiła przyniosła również próbki gruntu księżycowego czyli zrobiła dokładnie to samo co sonda rosyjska w 1976 roku, czyli Chiny zrobiły to samo, z tą różnicą, że sonda wylądowała w innym miejscu i zrobili to 47 lat później
  • Odpowiedz
@Jarek_P: poważnie pytam jak był filmowany odlot z księżyca, Wystrczy odpowiedzieć jednym zdaniem aż tak mi na tej wiedzy nie zależy by szukać. Teorie o tym ze ładowania na księżycu nigdy nie było są dla mnie tak samo wiarygodne jak te o płaskiej Ziemii.
  • Odpowiedz
poważnie pytam jak był filmowany odlot z księżyca, Wystrczy odpowiedzieć


@lajsta77: ok, w takim razie wybacz, że odruchowo Cię do szurstwa przyporządkowałem, już tłumaczę. Z powierzchni księżyca startował tylko moduł powrotny, mnóstwo sprzętu (w tym całe podwozie tegoż modułu) tam zostało. Został tamże też księżycowy łazik "Rover", na którym była zamontowana kamera oraz antena do bezpośredniej łączności z Ziemią, która umożliwiała m.in. pełną kontrolę nad tym łazikiem (i kamerą), to
  • Odpowiedz