Wpis z mikrobloga

Równo 51 lat temu, 11 grudnia 1972 roku, odbyło się ostatnie do tej pory lądowanie ludzi na Księżycu. Dwuosobowa załoga w składzie E. Cernan i H. Schmitt wylądowała modułem księżycowym Challenger w dolinie Taurus–Littrow. Ich pobyt na Srebrnym Globie trwał trochę ponad 3 dni.

Co ciekawe, załoga Apollo 17 miała początkowo wyglądać inaczej. W 1970 roku, gdy członkowie tej misji byli już znani, gruchnęła wiadomość, że Apollo 18 zostanie anulowane. Problem był taki, że z tamtą misją miał po raz pierwszy na Księżyc polecieć prawdziwy naukowiec.

Całe środowisko naukowe zaczęło wtedy nalegać, by geologa Harrison H. Schmitt przenieść z Apollo 18 do Apollo 17. Tak się też stało i w efekcie Schmitt zastąpił w składzie Apollo 17 pilota Joe Engle, który to musiał ustąpić miejsca naukowcowi.

Unikalnym celem Apollo 17 było poszukiwanie dowodów na relatywnie świeżą aktywność wulkaniczną na Księżycu. Przy szkoleniu tej załogi położono więc szczególny nacisk na trening z zakresu geologii. Podczas misji odkryto pomarańczowe ślady lawy, ale starsze niż oczekiwano.

Przed opuszczeniem Księżyca, załoga lądownika Challenger pozostawiła plakietkę z napisem: “Tu ludzie zakończyli pierwszą fazę eksploracji Księżyca, grudzień, A.D. 1972. Oby duch pokoju, w którym tutaj przybyliśmy, znalazł odzwierciedlenie w życiu całego rodzaju ludzkiego”.

Zapraszam do śledzenia: #kosmogadka

Możesz nas też obserwować na Twitterze/X

---
#historia #ciekawostkihistoryczne #historiajednejfotografii #nasa #apollo #ksiezyc #ciekawostki #zainteresowania #technologia #badania #usa #geologia
Pobierz elektryk91 - Równo 51 lat temu, 11 grudnia 1972 roku, odbyło się ostatnie do tej pory...
źródło: Eugene_Cernan_at_the_LM,_Apollo_17
  • 130
puszce po konserwie oblepionej folią aluminiową do zawijania kanapek do pracy jprd XD


@elmo33: Nie wiesz nawet jaka była funkcja tej "folii", nigdy nie poświęciłeś nawet chwili, aby zapoznać się z budową i schematem lądownika księżycowego. No tak, ale ten kto do tego docieka, kto coś czyta i ma jakieś zainteresowanie jest "pajacem" i "wykopowym głupkiem". Emocje, wyzwiska, wulgaryzmy brak argumentów. To jest właśnie wpisane w takich jak wy

tak nie
Ja właśnie zrobiłem research w tej kwestii, w przeciwieństwie do ciebie. Jedyne informacje jakie wziąłeś pod uwagę to oficjalne NASA, tej zakłamanej organizacji która wyłudziła miliardy z pieniędzy amerykańskich podatników. Są setki zdjęć w internecie jak wszystko pięknie nakręcili w studiu pod wodzą Kubricka. I ta wypowiedź Wernher von Braun, że będą prać ludziom mózgi XD Wystarczy poszukać
@Rancor: Ja poszperałam i wiem, że drzwi do lądownika są mniejsze niż kosmonauta, więc nie ma szans, by tam wszedł choć jeden, a co dopiero kilku. Start tego lądownika to tylko śmiechawka, nawet widać że go puścili od tyłu :D
@Rad-X: Bo przecież widać, że to nie jest nawet start. Tylko coś podwieszonego na linach, opuszczone z góry na dół, a potem puszczone od końca. :D