Wpis z mikrobloga

✨️ Obserwuj #mirkoanonim
Mam 32 lata, chcę przejść na #emerytura w formie #fire w wieku 50 lat (2041 rok). Oczywiście nie wierzę w ZUS.

Moim idealnym majątkiem stałym byłby mały, dobrze wyposażony dom za granicą, kawalerka w Polsce, i dobry samochód, kosztujące dziś łącznie ok. 1.5M złotych. Mój idealny miesięczny budżet wynosiłby dziś 12 000 zł i wyglądałby następująco (niektóre pozycje kumulują się przez wiele miesięcy):

1. Czynsze i opłaty: 1500 zł
2. Dodatkowe rachunki: 500 zł
3. Ubezpieczenia i subskrypcje: 500 zł
4. Jedzenie, suplementy, leki: 3000 zł
5. Wydatki medyczne: 1000 zł
6. Budżet na podróże: 1500 zł
7. Rozrywka: 1000 zł
8. Zakupy i naprawy: 1500 zł
9. Prezenty: 500 zł
10. Darowizny: 500 zł
11. Bufor bezpieczeństwa: 500 zł

Zakładając 4% inflacji, wszystkie koszty wzrosną dwukrotnie do 2041 roku, więc zgodnie z kalkulatorem musiałbym uzbierać 9M złotych:

- Za 3M złotych kupiłbym stały majątek.

- Z 6M złotych, zainwestowanych w różne aktywa (#fundusze dywidendowe i #obligacje ?), mógłbym pobierać 24,000 złotych miesięcznie, zwiększając tę kwotę corocznie o poziom inflacji (4%), co dałoby mi wolność finansową z pokryciem ww. wydatków do 80 roku życia (jeżeli żyłbym dłużej, musiałbym liczyć na pomoc ze strony państwa i/lub pracę po 50 roku życia).

Aby uzbierać 9M złotych przez 19 lat przy 300k majątku startowego i 7% rocznego zysku z inwestycji, musiałbym odkładać i inwestować około 12,000 złotych miesięcznie, w trakcie oszczędzania chciałbym utrzymać ten sam poziom życia co na planowanej emeryturze, czyli musiałbym zarabiać 24,000 złotych na rękę miesięcznie, bez przerwy i z podwyżkami nieco niższymi niż inflacja.

Co sądzicie o tym planie? Nie sądzę, by był bardzo wygórowany, a jednocześnie pokazuje, że na taki model FIRE pozwolić może sobie jedynie top informatyków, lekarze, i niektórzy prawnicy. Czy dostrzegacie jakiś sposób jego okrojenia i optymalizacji, który uczyniłby go dostępnym dla szarego Kowalskiego? #finanse #oszczedzanie #inwestycje #inwestowanie #oszczednosci #pieniadze



· Akcje: Odpowiedz anonimowo · Więcej szczegółów
· Zaakceptował: grap32
· Autor wpisu pozostał anonimowy dzięki Mirko Anonim

mirkoanonim - ✨️ Obserwuj #mirkoanonim
Mam 32 lata, chcę przejść na #emerytura w form...

źródło: 5ade4a681a00002700cdca1a

Pobierz
  • 3
  • Odpowiedz
Ogólnie fajne i realne liczby, słowa uznania.

Czy dostrzegacie jakiś sposób jego okrojenia i optymalizacji, który uczyniłby go dostępnym dla szarego Kowalskiego?


@mirko_anonim: Nie, bo niezależność finansowa nie jest dostępna dla szarego Kowalskiego.
  • Odpowiedz