Wpis z mikrobloga

✨️ Obserwuj #mirkoanonim
#dzieci #rodzina #zwiazki

Jestem w wieloletnim związku z różową. Nie wiem czy stać nas na dziecko. Ja 34 ona 33lvl, oszczędności niewiele, nieco ponad 100 tys. Mieszkamy małym mieście i pracujemy zdalnie. Obecnie mieszkamy z rodzicami w wyremontowanym przez nas domu (remont pochłonął dużo, bo prawie 200 tys.). Na dziecko tutaj nie ma warunków (mało miejsca, dom nie jest przepisany na nas), musielibyśmy brać kredyt. Ona zarobki 5 tys. Ja 8 tys. Oboje korposzczurki. Czy mając takie średnie warunki, decydowalibyście się na dziecko? Chodzi o to, że musielibyśmy się wiązać w kredyt na jakieś 600 tys. PLN, żeby kupić lub wybudować jakiś sensowny dom. Z drugiej strony młodsi nie będziemy i zanim odłożymy sensowne pieniądze, to będzie już za późno na rodzinę. Ciekaw jestem waszego zdania i waszych konkretnych przypadków.



· Akcje: Odpowiedz anonimowo · Więcej szczegółów
· Zaakceptował: Nighthuntero
· Autor wpisu pozostał anonimowy dzięki Mirko Anonim

  • 61
@mirko_anonim:jeśli chcesz dobrze wychować dzieciaka to warto mieć na niego 4000 zł miesięcznie na każdego mieszkańca. Czyli 12 000 powinno wystarczyć aby mieć na prawdę dobre warunki. Co do domu. Dzieci nie potrzebują wiele. Potrzebują Ciebie i własnego kącika, nie potrzeba milionów zabawek aby było szczęśliwe.
@Neko-chan51: A budowałeś się?
Znam troche osób do wydało po 1,4mln a i takich co 400-500k za podobny metraż. ~130m2
Sam mam tzw "plus energetyczny" dom w którym mieszkam od 2021 (budowa od 2019) - w sumie 110/140m2 - zliczałem każdy grosz w excelu (kilka set pozycji) wyszło:
581k zł bez działki(bo tu duże różnice) i to mówie z porządnym płotem (gdzie przód murowany, tynkowany z przęsłami na wymiar), kostką brukową,
@revente: e tam, potraktuj to bardziej jako celowy shit talk, którym staram się wykoleić naszą mikro/mirko dyskusję, ponieważ na końcu toru jest stacja "nikt nikogo do niczego nie przekonał, za to popsuli sobie nawzajem humor wzajemnie się #!$%@?ąc" :)
@Piotropatra: teściowie 7 lat temu zmieścili się w 350k PLN z domem 120m2, nie wierzę że dzisiaj za 600k się nie da postawić takiego samego. Na wykopie wszystko jest 2x droższe, niż w rzeczywistości, podobnie jak zarobki typowego mirka są przypadkiem 2x wyższe od przeciętnych zarobków statystycznego obywatela XD Ja nawet na takie #!$%@? nie zwracam uwagi, potem jak gadasz z takim gogusiem to się okazuje, że monitor do pracy to
@stndix: no są tacy :D znam sporo co żyją od pierwszego do pierwszego będąc dev w IT. A z drugiej strony małżeństwa 2+2 gdzie oboje w budżetówce i zawsze pare razy do roku na wakacje w Polsce czy okolicznych krajach, własny dom z mini kredytem itp.

Każdy żyję w swojej bańce ;D

Dobrego dnia Mirasku!
@mirko_anonim: nie miałem praktycznie połowy tego co ty a zdecydowałem się na dziecko. Czy nam czegoś brakuje? nie. Czy mam zajebistego wspaniałego synka? Tak!

Powiem ci lepiej jak się urodził to pozwoliłem sobie na prawie 2 lata L4 bo chciałem ten czas spędzić z rodziną. Praca i pieniądze to nie wszystko.
@Neko-chan51: to zależy:
Tańsze obecnie niż 2-3 lata temu:
- stal (pręty zbrojeniowe) obecnie <3zł za kg (jak ja budowałem to 3,5zł a jak robiłem płot to było w okolicach 9zł/kg xD)
- płyty OSB ~ 115zł za 22 a jak lokalnie standardowo bez FV kupisz to spokojnie < 90zł / 5 lat temu koło 120-130zł a bywały >200zł
- okna/dodatki - w podobnej cenie widze (wymieniałem ostatnio rolety)

Droższe zdecydowanie
@Neko-chan51: właśnie to nie jest oczywisty bait, a ci co tak piszą to są osoby pewnie z gorszymi warunkami mieszkaniowymi / zarobkami którzy jednak mają dzieci ( ͡° ͜ʖ ͡°)

zwyczajnie posiadanie dzieci wiąże się z wyrzeczeniami, teraz OP może mieć spoko lajtowe żyćko, może wychodzi kilka razy w miesiącu na kino / restauracje, zbiera kasę na lepszy TV, na wakacje 3 razy do roku, na lepsze