Wpis z mikrobloga

✨️ Obserwuj #mirkoanonim
Czy uważacie, że jeżeli narzeczestwo się rozstaje, to niedoszła panna młoda powinna oddać pierścionek?
Bo właśnie mnie coś takiego spotkało, że narzeczona powiedziała, "jednak nie pasujemy do siebie" i że pierścionek sobie zachowa i nie odda.
Tak więc dziś smutny dzień bo jestem biedniejszy o jedną Sylwię* i 50 Władysławów Jagiełło :(.
#slub #zwiazki #milosc

*) imię zmienione



· Akcje: Odpowiedz anonimowo · Więcej szczegółów
· Zaakceptował: mkarweta
· Autor wpisu pozostał anonimowy dzięki Mirko Anonim

  • 136
  • Odpowiedz
@mirko_anonim: @peszek_leszek @Nester86 @noopek2 @programista15cm

Art. 898. [Odwołanie darowizny z powodu rażącej niewdzięczności]
§ 1. Darczyńca może odwołać darowiznę nawet już wykonaną, jeżeli obdarowany dopuścił się względem niego rażącej niewdzięczności.
§ 2. Zwrot przedmiotu odwołanej darowizny powinien nastąpić stosownie do przepisów o bezpodstawnym wzbogaceniu. Od chwili zdarzenia uzasadniającego odwołanie obdarowany ponosi odpowiedzialność na równi z bezpodstawnie wzbogaconym, który powinien się liczyć z obowiązkiem zwrotu.
  • Odpowiedz
@mirko_anonim nie ma na to przepisów żadnych czy regulaminów ale mi się wydaje ze jeśli ona zrywa zaręczyny to musi oddać pierścionek, a jeśli to on zrywa zaręczyny to ona może oddać mu pierścionek lub go spieniężyć dla siebie albo na poczet jakiś opłat na rezerwacje ślubu czy inne co są za zaliczki co były wymagane mimo anulowania ślubu
  • Odpowiedz
@mirko_anonim
Pierścionek oczywiście oddaje się zrywając zaręczyny ale nawyraźniej uczucia panny zmieniły sie w stosunku do ciebie ale już nie do pierścionka. Jeżeli pomyślisz że za kilka lat mogła pozbawić cię mieszkania to w sumie tanio wyszło.
  • Odpowiedz
Oczywiście. Pierścionek dajesz jako symbol miłości. Jeżeli odrzuca miłość,to tym samym również powinna oddać pierścionek.
Ja nie miałem wątpliwości.
  • Odpowiedz
@Nester86: obowiązek zgłoszenia otrzymania darowizny i zapłaty ewentualnego podatku leży po stronie obdarowanego (art. 5 ustawy o podatku od spadków i darowizn)

pierścionek musiałby być stosunkowo drogi aby obdarowany (III grupa podatkowa) zapłacił podatek - od nadwyżki ponad 5733 zł płaci się 12% wartości, od nadwyżki ponad 16011 zł - 1233,4 zł i 16% od nadwyżki ponad 10278 zł itd

co nie zmienia faktu że darowizny trzeba zgłaszać do us (samo
  • Odpowiedz
@mirko_anonim: ja swój oddałam. I uważam to za coś normalnego, za standard.
Nie chodzi nawet o kasę, ale o symbol. Przecież sam pierścionek jest symbolem i po zakończeniu związku ten symbol się oddaje.
  • Odpowiedz