Wpis z mikrobloga

Muszę wymienić patelnię. Stara ma zdarty teflon. Stoję przed poważną decyzją jaką kupić? Muszę wybrać właściwie gdyż będzie mi towarzyszyć kilka najbliższych lat a może nawet i do śmierci.

Teflon się zdziera i jest kancerogenny. Nie chce więc teflonowej. Poza tym teflon jest klejony na klej azbestowy - kolejna trucizna.
Nie chcę takiej z aluminium bo to neurotoksyna a poza tym nie można jej myć w zmywarce gdyż reaguje z chemią do zmywarek.
Moja wymarzona patelnia musi mieć grube dno aby równomiernie rozprowadzała ciepło. Chcę aby nic do niej nie przywierało. Najbardziej nienawidzę kiedy od patelni urywa lub luzuje się rączka. Marzy mi się solidne wykonanie tak jak w antycznych dębowych meblach, jedne na całe życie a i dzieci jeszcze sprzedadzą je na wschód.

Pomóżcie! Czekam na poważne propozycje. Po zakupie pochwalę się pierwszą jajecznicą z boczkiem jaką usmażę.

#patelnia #kuchnia #gotujzwykopem #gotowanie #problemypierwszegoswiata #problem #programista15k #jajecznica

(Zdjęcie na zachętę)
Amadek - Muszę wymienić patelnię. Stara ma zdarty teflon. Stoję przed poważną decyzją...

źródło: zwilling-vitality-pan-26-cm---patelnia-stalowa_5

Pobierz
  • 37
  • Odpowiedz
@Amadek: Jeny kup sobie stalową bez żadnych durnych powłok. Można rysować metalowymi łyżkami po niej do woli. Na niej możesz przyrządzać wszystko. Lepsza jest od niej żeliwna, ale tylko do smażenia. Przy duszeniu trzeba uważać, szczególnie kwaśnych rzeczy. No i nie myje się jej w zmywarce. Ja mam obydwie, ale jakby jedną trzeba to stalową.
  • Odpowiedz
@Amadek: Nie boisz się chemii ze zmywarki na talerzach, sztućcach i patelniach? ;) Co do pytania to polecam https://www.ikea.com/pl/pl/p/sensuell-patelnia-stal-nierdz-szary-60324544/ wykonanie stal nierdzewna, mam taka i jest pancerna(waga ok 2kg) ale wada braku teflonu - trzeba umieć smażyć bo wszystko przywiera STRASZNIE. Do wyboru masz jeszcze żeliwne które impregnujesz przepalając olej(jest pewnie jeszcze gorsze niż teflon)
  • Odpowiedz
@Amadek: kup patelnie YATO z nierdzewki. Ma wszystkie zalety patelni stalowych+ można je myć w zmywarce (choć i bez zmywarki wystarczy opłukać pod wodą i brud schodzi). Używam już 4 miesiąc. Wiadomka że trzeba uzywać oleju lub innego tłuszczu do smażenia bo lubi czasem przywierać, ale nigdy nie miałem sytuacji żeby mi to jakoś zepsuło potrawę.
  • Odpowiedz
@Amadek nie ma jednej patelni do wszystkiego. Ja poszedłem w stal bo jest chyba najbardziej wszechstronna. Można rysować do woli i bez obaw. Nada się pomidorów (w odróżnieniu do żeliwa czy aluminium) a i jajko sadzone zajebiście wyjdzie, jeśli nagrzejesz powyżej 100c. Chyba jedynym wyzwaniem są ryby, ale i tutaj się da, tylko trzeba dobrze rozgrzać i dać się skórce skarmelizować, wtedy odejdzie bez problemu.
  • Odpowiedz
polecam stalówkę ze stalgastu, wystarczy ją po prostu dobrze nagrzewać przed smażeniem i jest cacy
  • Odpowiedz