Wpis z mikrobloga

Organizowaliśmy pogrzeb. Ciotka w tym czasie pojechała do kamieniarza zapytać o cenę rozmontowania i złożenia pomnika (2000 zł sic!) i zadzwoniła do nas. Mieliśmy się zastanowić. Nie została podpisana żadna umowa ani nie zostało przyjęte żadne zlecenie. Okazało się, że kamieniarz tego samego dnia rozmontował grób i zabrał na swój magazyn. Teraz domaga się 2000zł albo 1000zł za rozłożenie, na które nawet nie miał zlecenia, nie ma umowy i jeszcze zastraszył faceta, który miał nam to zrobić za połowę ceny. Dla mnie to de facto kradzież pomnika. Boję się tylko, że teraz może go zniszczyć albo po czasie uszkodzić celowo skoro to taka patologia...
P.S. Dzwoniłem do niego i powiedział, że ciotka podpisała z nim umowę, a jak chciałem aby mi wysłał zdjęcie, to się śmiał że nie ma czasu i się rozłączył. Powiem lepiej, ciotka nie ma żadnego związku z tym grobem. Nie opłaca go, to nie jest jej bliska rodzina itp.
Co najlepiej zrobić w tej sytuacji? Jestem przybity po pogrzebie i nie myślę trzeźwo ( ͡° ʖ̯ ͡°) Myślałem już o zarządzie cmentarza, ale pewnie umyją rączki.
#prawo #pytanie #pytaniedoeksperta #pogrzeb #smierc #biznes #januszebiznesu
  • 105
@Plp_: Ten fragment który przytoczyłeś, jest cząstką. Jest wiele orzecznictwa w tej sprawie, szczególnie SN

Tutaj omawiamy inny aspekt. Mylisz pojęcia - kto jest dysponentem grobu, a czym jest prawo do kultu osoby zmarłej.
W tym przypadku mówimy o prawie majątkowym.

Jestem w podobnej sytuacji do OPa i ja jestem dysponentem, dlatego staram się być na bieżąco w tej kwestii, aby nie było później niepotrzebnych "tańców" nad grobem zmarłych.
@grand_khavatari: Prawo do grobu nabywa osoba, która podpisała z zarządcą cmentarza na pochówek.
Później zwyczajowo ta osoba koordynuje: dysponowaniem pochowania, remontami, przebudowami.
Każdy członek rodziny ma prawo, ale pewne kwestie są w gestii tej osoby - dla porządku.
@Derasot: skontaktuj sie z nim poproś o odstawienie pomnika, na miejsce, oczywiście bez żadnych kosztów. Jeżeli się nie zgodzi kontaktuj się z prawnikiem. Policja to #!$%@? zrobi
@Derasot

Nikomu się nie opłacało aby tylko ściągnąć płytę


To żart?
Setki pogrzebów dziennie w kraju i akurat z tym jednym grobem był problem? To jakaś specjalna konstrukcja?

Nie opłaca się zdejmować, bo za mało kasy, więc zamiast policzyć drożej za samo zdjęcie płyty, to proponują #!$%@? kompletne, żeby klient widział za co płaci? Przecież już nawet pomijając robotę bez umowy to tu się nic logiki nie trzyma w tym baicie
@Derasot: Idź najpierw do ciotki i zapytaj czy czegoś nie podpisała to po pierwsze. Druga sprawa to dzwonisz do gościa i go nagrywasz, potem idź do jakiś lokalnych gaze (te co stare babcie czytają) i one to rozniosą. Księdza też w to wkop i zrób afere.

Ps. Pomnik najlepiej aby nie było do następnego lata. 1-2 msc to Ci ziemia się nie ułoży plus jak bedą opady to siądzie. Technicznie najlepiej