Wpis z mikrobloga

Organizowaliśmy pogrzeb. Ciotka w tym czasie pojechała do kamieniarza zapytać o cenę rozmontowania i złożenia pomnika (2000 zł sic!) i zadzwoniła do nas. Mieliśmy się zastanowić. Nie została podpisana żadna umowa ani nie zostało przyjęte żadne zlecenie. Okazało się, że kamieniarz tego samego dnia rozmontował grób i zabrał na swój magazyn. Teraz domaga się 2000zł albo 1000zł za rozłożenie, na które nawet nie miał zlecenia, nie ma umowy i jeszcze zastraszył faceta, który miał nam to zrobić za połowę ceny. Dla mnie to de facto kradzież pomnika. Boję się tylko, że teraz może go zniszczyć albo po czasie uszkodzić celowo skoro to taka patologia...
P.S. Dzwoniłem do niego i powiedział, że ciotka podpisała z nim umowę, a jak chciałem aby mi wysłał zdjęcie, to się śmiał że nie ma czasu i się rozłączył. Powiem lepiej, ciotka nie ma żadnego związku z tym grobem. Nie opłaca go, to nie jest jej bliska rodzina itp.
Co najlepiej zrobić w tej sytuacji? Jestem przybity po pogrzebie i nie myślę trzeźwo ( ͡° ʖ̯ ͡°) Myślałem już o zarządzie cmentarza, ale pewnie umyją rączki.
#prawo #pytanie #pytaniedoeksperta #pogrzeb #smierc #biznes #januszebiznesu
  • 105
Tylko problem jest teraz taki, że nie można pomnika zmontować przez 1-2 msc po pogrzebie, bo się zapadnie. Nie miałbym gdzie go trzymać bezpiecznie do tego czasu, a uważam, że typ powinien przywrócić pomnik do stanu pierwotnego


@Derasot: Pozew cywilny o naprawienie szkód, albo zadośćuczynienie, co tu rozkminiać, najpierw go pisemnie do tego wezwij.
Ciotka w tym czasie pojechała do kamieniarza zapytać o cenę rozmontowania i złożenia pomnika (2000 zł sic!) i zadzwoniła do nas. Mieliśmy się zastanowić. Nie została podpisana żadna umowa ani nie zostało przyjęte żadne zlecenie.


@Derasot: odpytaj najpierw ciotkę, jak było w rzeczywistości.
  • 5
Dziękuję wszystkim życzliwym za chęć pomocy. Jak ktoś uważa, że to bait, to nie dziwię się, bo sam czuje się jakby to się nie działo. To jest jakaś abstrakcja, że ktoś może Wam bez umowy zarąbać pomnik i żądać kasy. W czwartek będę działał z tematem to będę wołać.

@getin: rachunku nie dostałem bo jeszcze nic nie zapłaciłem i nie złożył go z powrotem wg swojego wymyślonego zlecenia. Płatność ma być
@Derasot: dzięki za opd
Możesz nagrać i spisać wypowiedzi na kartce w domu i postarać się wcisnąć do sprawy. Nagrywać możesz co chcesz i gdzie chcesz na użytek własny, chyba, że ustawowo jest inaczej, albo jest informacja na bramie firmy i na jej terenie nie można nagrywać. Sąd raczej rzadko dopuszcza takie nagrania, ale próbować warto (ja miałem jazdy w poprzedniej pracy z Panem Kij W Dupie Mam Przepisy Ja 30
@Derasot: Dysponentem grobu jest ten kto wniósł ostatnią opłatę za grób na 20 lat. Gorzej z prawem własności pomnika bo to dwie różne sprawy. Jest nim ten kto zapłacił za pomnik i ma rachunek, albo spadkobierca.

1. Jakiego był wymiaru pomnik? Dolne elementy ramy (fundamenty) 110-120x230 to wtedy rozbiórka pomnika nie była konieczna. Chyba, że to pochówek do ziemi, a nie piwniczki wtedy rozbiórka jest potrzebna. Pomnik zapadnie się tak czy
Krole - @Derasot: Dysponentem grobu jest ten kto wniósł ostatnią opłatę za grób na 20...

źródło: 2ab kopia

Pobierz
@Derasot: mówię ci jeżeli to cmentarz komunalny i gościu nie zgłosił zarządcy że zabiera pomnik to będzie dym. U mnie w rodzinie robiliśmy nie dawno ekshumacje 4 grobów + rozebranie pomników i wyszło przypadkowo że ktoś obok na własną rękę zawinął pomnik że niby dolozyl go do innego cmentarza defacto porzucając pozostałości w ziemi bo taniej xd to zarządca jak się dowiedział odrazu się nakręcił myślał że my ukradliśmy, policja i
Pojadę w czwartek i będę chciał zobaczyć umowę


@Derasot: no to coś jednak nie rozmawiałeś z ciotką do końca. Ze strachu, czy co? Dlaczego w ogóle zakładasz, że umowa miałaby być w formie pisemnej?

Przecież najbardziej prawdopodobne i logiczne jest, że ciotka poszła, zamówiła, kto wie - może i dała jakąś małą zaliczkę, a potem jak się dowiedziała że nie ma waszej zgody, to się obsrała.
Nikt by ci za darmo
Nikt by ci za darmo z własnej woli nie zaczął rozbierać nagrobka przecież, gdyby nie miał jasnego zlecenia.


@Bover: Byś się kurde zdziwił ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@Derasot rok temu umarła babka żony, udało się znaleźć kamieniarza który rozebrał pomnik, najniższą cena 900. Dziś dzwonił czy ma go już stawiać, i to za jedyne 1700 ¯_(ツ)_/¯
  • 0
@Colin90: już to tłumaczyłem. Widział zdjęcie nagrobka, bo chciał go zobaczyć. A cmentarz ma na stronie całą e-mapkę i sobie znalazł w 5 sekund. Zakład jest tuż przy cmentarzu, 3 minuty spacerem do grobu od bramy zakładu kamieniarskiego.
@kravat o... a to też taki najbardziej podstawy pomnik? Bo u nas to taki najzwyklejszy bez żadnych fajerwerków i nie jest jakiś szeroki.
@Bover nie przeczytałeś uważnie wątku. Ciotka kategorycznie zaprzeczyła, że niczego
  • 1
@Krole o kurcze... dziękuję za tak fachowy i obszerny komentarz. Nie miałem pojęcia, że jest takie ryzyko uszkodzenia. Przejrzę dokładnie pomnik w czwartek i zabezpieczę się fotkami, dzięki! Jeśli to nie tajemnica, to czy taka stawka jest Twoim zdaniem przesadzona czy normalna? 1000 za demontaż I 1000 za montaż.
Napiszę chyba w czwartek skargę do urzędu miasta, bo to cmentarz komunalny. Chyba, że uda się jeszcze polubownie z tej sytuacji wyjść i