Wpis z mikrobloga

@bart40404: po 2020 firmy z Białorusi zaczęli się wycofywać. Nie wiem czy wysyp, ale kilka imion to iTechArt, Epam, Itransition. Może jeszcze jakieś mniejsze też są, ale nie kojarzę.
Jakieś tam biura sprzedaży zresztą mieli w USA od zawsze, EPAM to w ogóle wchodzi do s&p500 i jest dużym molochem podobno jak Accenture.
Kiedy chciałem dla odmiany zmienić produkt na kontraktownie, to zapukałem do jednej z tych firm, skończyło się tym,
@bart40404: Powód jest bardzo prosty - w UK mają #!$%@? programistów po prostu i technicznie kiepskich ludzi, podobnie z innymi na zachodzie, dużo łatwiej jest znaleźć kogoś w miarę ogarniętego w polsce/rosji/białorusi niż na zachodzie, bo tam są inne stawki płacowe i inaczej się ludziom płaci i ludzie się po prostu nie rozwijają w taki sam sposób, dużo mniej specjalistów.

W większości takich firm ogarnięta osoba w Polsce na stanowisku seniora
@arsen-zujew @Jurigag
No dobra, tylko reklamując się jako amerykańskie czy brytyjskie firmy tylko wprowadzają ludzi w błąd. Jeśli 80% ich pracowników to ludzie ze wschodu Europy, no to mają zupełnie inną kulturę pracy czy prowadzenia firmy niż Amerykanie/Anglicy i stawki też płacą wschodnioeuropejskie.
@muchatse: co w tym zabawnego? miałem okazję pracować dla firmy z danii i z uk, ludzie któych mieli zatrudnionych stamtąd po prostu byli #!$%@? i tyle, często mieli stanowiska mida/seniora a wiedzę jak junior i najprostsze taski gdzie ktoś z polski je robił w dzień albo dwa im zajmowało cały tydzień
No dobra, tylko reklamując się jako amerykańskie czy brytyjskie firmy tylko wprowadzają ludzi w błąd


@bart40404: dlaczego?

Jeśli 80% ich pracowników to ludzie ze wschodu Europy, no to mają zupełnie inną kulturę pracy czy prowadzenia firmy niż Amerykanie/Anglicy i stawki też płacą wschodnioeuropejskie.


A Accenture też nie ma prawa się nazywać amerykańską (czy tam irlandzką) firmą dlatego że 80% procent ludzi tam to hindusi?
A amerykańska firma MacDonalds w Polsce placi
@arsen-zujew: W McDonalds czy Accenture chociaż kierownictwo czy wyższy management jest z Ameryki/Europy Zachodniej, więc kultura pracy w takiej firmy dalej jest mocno amerykańska. A w tych wschodnioeuropejskich firmach nawet CEO czy CTO są z Rosji/Ukrainy/Białorusi. Jak ktoś jest nieogarnięty i nie sprawdzi profilu firmy to może nabrać się na te bajeczki o amerykańskiej firmie i potem stracić czas na rekrutację.
Powód jest bardzo prosty - w UK mają #!$%@? programistów po prostu i technicznie kiepskich ludzi, podobnie z innymi na zachodzie, dużo łatwiej jest znaleźć kogoś w miarę ogarniętego w polsce/rosji/białorusi niż na zachodzie, bo tam są inne stawki płacowe i inaczej się ludziom płaci i ludzie się po prostu nie rozwijają w taki sam sposób, dużo mniej specjalistów.


@Jurigag: no nie wiem, w UK masz tak naprawdę dwa rynki(lokalnie), małe
stawki też płacą wschodnioeuropejskie.


@bart40404: zależy od firmy. Firma, w której pracuję, ma stawki amerykańskie niezależnie od miejsca zamieszkania. Miałem też oferty od innych firm, które jasno w regulaminie wynagrodzeń miały wpisane, że stawka nie zależy od lokalizacji a jedynie od stanowiska, odpowiedzialności, wyników. Jest jednak druga strona medalu - stawki amerykańskie, ale również można wylecieć tak samo łatwo jak w USA. Możesz pracować nawet 10 lat ale jak się narazisz
W McDonalds czy Accenture chociaż kierownictwo czy wyższy management jest z Ameryki/Europy Zachodniej


@bart40404: https://www.epam.com/about/who-we-are/leadership - proszę, 100% zarządu obywatele USA, 6/8 ma "zachodnie" imiona, jeśli o to ci chodzi. Snowflake rozumiem że też wprowadza w bląd, udaje amerykańską firmę, na nasdaq-u notowana, a mają Polaka za CTO i co-founder-a, nie warto tam iść chyba, bo se w bląd wprowadzisz. Chociaż po tej rozmowie domyślam się, że i tak byś tam
stwierdzili że jestem overqualified i podziękowali


@arsen-zujew: co to o znaczy? W sensie że zbyt kosztowny? Czemu mialoby przeszkadzać im że ktoś ma kwalifikacje powyżej wymaganych?

Ja startowalem w zeszłym roku do dwóch duzych kontraktorni. Na rozmowie wyłącznie nudne, encyklopedyczne pytania. Jedna rozmowa poszla kiepsko i zaproponowali gorszą niż moją stawkę. Druga poszła bardzo dobrze (najwyraźniej tylko w moim odczuciu :) ) a dostałem feedback że do dupy i podziękowali
@NieBendePrasowac:

Czemu mialoby przeszkadzać im że ktoś ma kwalifikacje powyżej wymaganych?


Nie wiem, jak dla mnie to też nie ma nic dziwnego że człowiek czasami potrzebuje lżejszej pracy żeby odciążyć głowę, ale może obawiali się że będę się nudził czy narzekal że gownoprojekty itp. No albo za drogo było, albo jeszcze coś takiego co ich zniechęciło i nie chcieli o tym wprost powiedzieć.
@Krolik:

Możesz pracować nawet 10 lat ale jak się narazisz to moga podziękować w jeden dzień, a po rozmowie z managerem masz odcięte wszystkie dostępy w chwilę (a jeśli pracujesz w biurze, to ochroniarz odprowadza cie do wyjścia).


Nie odstraszaj kolegę, on to myśli że amerykańska kultura pracy to hamburgery na obiad i cały czas żarty i #!$%@?, a w realu (nie zawsze, ale często) to wyścig szczurów, stres, i "expectations