Wpis z mikrobloga

Obecnie średnia cena za metr w Warszawie to 13k. Za 600k kupimy więc średnio 45 metrów.

Koszt wynajmu takich 45 metrów to na ten moment tak 3000, jeśli to nie ma być totalna rudera, można taniej lub drożej, kwestia poszukiwań i preferencji.

Oczywiście kupa osób wynajmuje dużo taniej niż wynoszą obecne ceny ofertowe, w szczególności tacy wieloletni najemcy.

Jeżeli jednak wrzucimy takie 600k na najzwyklejszą lokatę 8% to po podatku belki uzyskamy z niej rocznie 38 880,00 zł, czyli 3240 miesięcznie na czyściutko.

Od mniej więcej maja tego roku mieszkania nominalnie tanieją, a oprocentowanie depozytów rośnie. Można już dostać bez większych problemów negocjowalne lokaty 9%, CA daje nawet w jakimś tam limicie 10%.

Mieszkań więc nie opłaca się kupować za gotówkę.

Co do kredytu to rata takiego na 600k, przy wkładzie własnym 100k to obecnie 4178,76 zł

Matematyki nikomu nie zostawiam, bo wszystko policzone.

#nieruchomosci #kredythipoteczny #pieniadze #ekonomia #gospodarka
  • 24
tylko te 8-10% na lokacie uciagniesz jeszcze przez kilka miesiecy, rok


@kocot: Już widzę jak stopy obniżą już za kilka miesięcy XD Najlepszy scenariusz na wiosnę to są jakieś sztuczne cięcia typu 1% pod wybory, a po wyborach laga w górę na 10%. A i to mało prawdopodobne kiedy średnioroczna inflacja w budżecie 2023 jest zakładana na poziomie ponad 15%
@mickpl: ROI z wynajmu już od kilku lat jest dość niski, koszty wynajmu w ostatniej dekadzie realnie spadały i teraz wynajmujący mają lepszą sytuację niż w 2012.
Co do kredytu to rata takiego na 600k, przy wkładzie własnym 100k to obecnie 4178,76 zł


@mickpl: rata kredytu to nie jedyny koszt, bo masz choćby jeszcze czynsz, czyli spokojnie z 6 stów w mcu
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@mickpl: ja mam wrazenie, ze sporo osób zakłada, że wysokie stupki to krótkookresowa rzecz i wkrótce wrocimy do stanu jak było do 2022, a tu moga sie przejechac srogo.


wg mnie predzej zobaczymy podwyzke stupek przez glape niz obnizke

@tether69: zwłaszcza jeśli na jesieni zmieni się rząd, coś mi się zdaje, że Glapa nie będzie już wtedy zobligowany Traktatem Sopockim i nagle zacznie się przejmować, zapewne wtedy już, spadającą acz