Wpis z mikrobloga

HAHAHAHAHA ale śmieszne XD młodych małżeństw z dziećmi nie będzie stać na mieszkania XDDDD HAHAHAHA

ale mnie wku.wia taki styl pisania jak z gimnazjum.


@mirkowa1000: tych wymyślonych młodych, w tym momencie, nie stać na drogie mieszkania z bardzo drogim kredytem. To IMO bardzo dobrze, bo rynek dostosuje się do maksymalnej zdolności kredytowej, a nie na odwrót. A ich znajomi, którzy wzięli takie gigantyczne kredyty, za moment będą skomleć.
tak, tylko kiedy się rynek dostosuje? w perspektywie kilku lat? a przez ten czas będą zmuszeni płacić krocie za wynajem, pod warunkiem, że ktoś ich w ogóle z dzieciakiem, psiakiem czy czymkolwiek innym przyjmie.


@mirkowa1000: właśnie teraz to trwa i ból będzie tym większy im dalej będzie to rozciągnięte w czasie. Wakacje kredytowe to jedno, natomiast podnoszenie stóp procentowych po wyborach będzie prawdziwym testem.
@pastibox: po prostu jestem trochę młodsza od Ciebie (tak przypuszczam) i wiem, ilu moich znajomych dalej nie ma mieszkań i płaci krocie za najem. do niedawna chociaż kredyt był tani, a teraz mieszkania drogie i oprocentowania wysokie :) ale już za moment już za chwilę mam nadzieję będą spadki.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 11
@mirkowa1000: to wyjaśnij mi pewną anomalię. Popatrz jeszcze raz na niebieskie słupki. Widzisz, że ten jasno niebieski jest niższy? Ale co się takiego stało? Przecież kredyt stał się bardziej dostępny. Więc jak to wyjaśnisz? Przecież tańszy kredyt to większa dostępność prawda XD?
Kiedy wreszcie zrozumiesz, że ten tani kredyt to była anomalia. I wysokość raty determinowała ceny które ludzie płacili. Kredytu nie ma już z nami, a co za tym idzie
@pastibox: jasne, poczekamy, zobaczymy. póki co to minął rok od pierwszego podniesienia stóp procentowych, na II kwartał 2022 prognozowałeś duże spadki z tego, co pamiętam i na razie wszystko się zgadza, tylko ceny rosną zamiast spadać... i bynajmniej mnie to nie cieszy.
@SzitpostForReal: rynek dostosuje się w ten sposób, że skoro coraz więcej osób będzie musiało najmować, bo nie stać ich na zakup własnego m2, to coraz więcej osób z gotówką będzie wchodziło w nieruchy, bo to coraz lepszy biznes z wynajmem pomimo potencjalnego ryzyka. Kto wie, może nawet sami deweloperzy postawią na instytucjonalny wynajem.
rynek dostosuje się w ten sposób, że skoro coraz więcej osób będzie musiało najmować, bo nie stać ich na zakup własnego m2, to coraz więcej osób z gotówką będzie wchodziło w nieruchy, bo to coraz lepszy biznes z wynajmem pomimo potencjalnego ryzyka. Kto wie, może nawet sami deweloperzy postawią na instytucjonalny wynajem.


@avatarr: Nie, zwrot z najmu to w najbardziej cukierkowych scenariuszach około 6-8%. Kiedy inflacja wynosi więc kilkanaście procent i
Skąd te 6-8% dla dewelopera na najmie?


@avatarr: dla dewelopera będzie więcej, ale widzę że nie ogarniasz, że deweloperzy budują na kredyt i do tego podparty dźwignią, a oprocentowanie kredytów dla deweloperów co miesiąc jest co raz większe, co widać po emisjach obligacji.
Deweloperzy będą budować przy jednocyfrowej marży, tak jak było przez kilka lat po kryzysie z 2008 roku.


@SzitpostForReal: xD

Przy dwucyfrowej inflacji jednocyfrowa marża oznacza stratę jeszcze przed wbiciem łopaty.

ale widzę że nie ogarniasz, że deweloperzy budują na kredyt i do tego podparty dźwignią, a oprocentowanie kredytów dla deweloperów co miesiąc jest co raz większe, co widać po emisjach obligacji.


A... I dlatego będą budować na jednocyfrowych marżach... xD