Wpis z mikrobloga

@LaurenceFass: jeżeli nie będą mieć jakichś danych na temat tego, że obecny problem inflacji w Polsce jest powodowany głównie czynnikami krajowymi to stóp dziś nie podniosą, bo narracja jest taka, że Zachód zaczyna podnosić stopy u siebie więc powinny się osłabić czynniki inflacyjne zagraniczne, na które NBP nie ma możliwości wpływu. Niektórzy ekonomiści twierdzą, że inflacja w Polsce ma już głównie taki charakter ale RPP wydaje się być podzielona w sprawie.
@LaurenceFass: przeceniasz korelację pomiędzy tymi zjawiskami. Łap wykres z porównaniem kursu USD do PLN, CZK i HUF i EUR. Węgry podnosiły stopy najsilniej z wymienionych a ich waluta względem dolara osłabiła się najmocniej. Polska podnosiła stopy wiele mocniej niż eurostrefa a złotówka osłabiła się mocniej niż EUR.

Poziom stóp to tylko jeden z czynników. Dorzucam też porównanie EURPLN do USDPLN, gdzie jak na dłoni widać korelację w 2022 (sorry, nie chce
vinmcqueen - @LaurenceFass: przeceniasz korelację pomiędzy tymi zjawiskami. Łap wykre...

źródło: comment_16679984801TNqgJ70CZapCdacfD4VN3.jpg

Pobierz
przeceniasz korelację pomiędzy tymi zjawiskami. Łap wykres z porównaniem kursu USD do PLN, CZK i HUF i EUR. Węgry podnosiły stopy najsilniej z wymienionych a ich waluta względem dolara osłabiła się najmocniej. Polska podnosiła stopy wiele mocniej niż eurostrefa a złotówka osłabiła się mocniej niż EUR.


@vinmcqueen:
Fundamentalnie liczy się podaż pieniądza.
Inne czynniki też choć w mniejszym stopniu.

rozwiń proszę myśl


@chinskizwiad:
Realna stopa procentowa musi być dodatnia, inaczej
Fundamentalnie liczy się podaż pieniądza.


@LaurenceFass: oczywiście, że tak, tu masz rację. Przy czym ta już i tak się obniżyła o kilkanaście procent wg danych NBP (mówię o M1) względem szczytu w grudniu 21 jeżeli dobrze widzę, a i tak inflacja rosła w tym okresie, stąd rodzi się zasadne pytanie o dalsze zaciskanie pasa.

Nie mówię, że podnoszenie stóp nie ma sensu, oczywiście, że ma i sam jestem jego zwolennikiem jakiego
oczywiście, że tak, tu masz rację. Przy czym ta już i tak się obniżyła o kilkanaście procent wg danych NBP (mówię o M1) względem szczytu w grudniu 21 jeżeli dobrze widzę, a i tak inflacja rosła w tym okresie, stąd rodzi się zasadne pytanie o dalsze zaciskanie pasa.


@vinmcqueen:
PKB +25%, M1 +100% w 5 lat, tutaj jest odpowiedź z grubsza ile będzie musiało potrwać zaciskanie pasa.

No i j.w. zaraz