Wpis z mikrobloga

Argument o tym, że nie można podnosić stóp procentowych bo inflacja wynika z cen surowców energetycznych czy innych czynników zewnętrznych jest całkowicie bezsensowny. Faktem jest, że jest to jedna z przyczyn, ale nie główna (główna przyczyna to błędna polityka monetarna).

No, ale niech będzie - hipotetycznie załóżmy, że inflacja wynika w 100% z czynników zewnętrznych.
Czy w jakikolwiek sposób zmienia to obowiązki NBP/RPP dotyczące utrzymywania wartości pieniądza i celu inflacyjnego? Nie.
Nigdzie w statucie tych instytucji nie ma, że jak czynniki są zewnętrzne to fajrant i nic nie robimy.

Mieliśmy nawet takie przypadki w historii kiedy świat był jeszcze w miarę normalny nawet ze swoim pieniądzem fiducjarnym.
W 1973 r. kraje OPEC wprowadziły embargo na eksport ropy do USA. Inflacja wystrzeliła na poziomu kilkunastoprocentowe.
Czynnik całkowicie zewnętrzny.

Co zrobiono? Książkowo zduszono inflację podnosząc stopy procentowe powyżej inflacji do poziomu 20%. Nikt nie robił z siebie durnia w tych instytucjach zawieszając podstawowe prawa ekonomii.

#ekonomia #nbp #rpp #nieruchomosci #waluty #usa #historia
LaurenceFass - Argument o tym, że nie można podnosić stóp procentowych bo inflacja wy...

źródło: comment_16675505500OaxYLrXQBoWPKlQXydPJp.jpg

Pobierz
  • 35
Mieliśmy nawet takie przypadki w historii kiedy świat był jeszcze w miarę normalny nawet ze swoim pieniądzem fiducjarnym.

W 1973 r. kraje OPEC wprowadziły embargo na eksport ropy do USA. Inflacja wystrzeliła na poziomu kilkunastoprocentowe.

Czynnik całkowicie zewnętrzny.

Co zrobiono? Książkowo zduszono inflację podnosząc stopy procentowe powyżej inflacji do poziomu 20%. Nikt nie robił z siebie durnia w tych instytucjach zawieszając podstawowe prawa ekonomii.


@LaurenceFass: #!$%@? wtedy ekonomię, ale kto by
#!$%@? wtedy ekonomię, ale kto by się przejmował drobnostkami


@Fan_Morawieckiego:
Spirala inflacyjna zrobiłaby to samo tylko znacznie gorzej, ale kto by się przejmował drobnostkami.
Oczywiście i tak się mylisz:
https://www.macrotrends.net/countries/USA/united-states/gdp-gross-domestic-product

Proszę o sprawdzanie informacji, które publikujesz bo ja nie będę za każdym razem tego prostował.
@LaurenceFass: przejrzałem to co napisał Friedman i słowa tam nie ma o tym że "stopy procentowe > inflacja". Jako że to stwierdzenie pada tutaj super często to wcześniej przejrzałem dwa różne podręczniki do Makroekonomii (jeden Samuel & Nordhaus, drugi Krugman & Wells - oba często sugerowane studentom pierwszych lat ekonomii) i one również milczą o takiej strategii. Więc skąd to stwierdzenie?
@Fan_Morawieckiego:
Twój wpis o tym, że Friedman doprowadził do tego, że reformy Friedmana doprowadziły do zubożenia poniżej PRL zaważył o usunięciu. W rzeczywistości Chile stało się najbogatszym krajem Ameryki PD. Tak jak napisałem - sprawdzaj co publikujesz.
Twój wpis o tym, że Friedman doprowadził do tego, że reformy Friedmana doprowadziły do zubożenia poniżej PRL zaważył o usunięciu. W rzeczywistości Chile stało się najbogatszym krajem Ameryki PD. Tak jak napisałem - sprawdzaj co publikujesz.


@LaurenceFass: Są biedniejsze od Polski. W momencie wprowadzenia reform były bogatsze od PRL. Wniosek - kasujesz fakty, bo wiesz, że Twoje narracja jest zakłamana