Wpis z mikrobloga

Ciąg dalszy wpisu:
https://www.wykop.pl/wpis/68214961/jak-rekruterka-na-linkedinie-chce-ode-mnie-date-ur

No więc napisałem do firmy rekruterskiej (prawie 3k pracowników, siedziba w USA z oddziałem w Polsce), którą w profilu ma wpisaną ta rekruterka. W wiadomości zapytałem czy faktycznie pracuje tam ta osoba, bo na podstawie tego, że chciała ode mnie końcowe cyfry mojego PESELu i datę urodzenia, podejrzewam, że to może być scam. Dzisiaj odpowiedziała mi jakaś osoba z polskiego oddziału z poniższą wiadomością.
Z tego wynika, że jednak to nie jest żaden scam i ta osoba faktycznie tam pracuje. Nie mam pojęcia po co firmie rekruterskiej PESEL przed jakąkolwiek rozmową i do tego pozyskany w sposób jakby chciała wykorzystać kogoś niewiedzę, że można odtworzyć cały PESEL z tych danych. Tym bardziej, że to jest dosyć spora firma, a nie żaden krzak.

#programista15k #programowanie #pracbaza #pracait
bart40404 - Ciąg dalszy wpisu:
https://www.wykop.pl/wpis/68214961/jak-rekruterka-na-...

źródło: comment_1665571185YOMJneqRvlXQb1REue99tu.jpg

Pobierz
  • 29
@Jaslanin: w Polskich niektórych firmach też wymagają niekaralności i o tym mówią na samym początku rekrutacji, że taki papier będzie potrzebny ale dopiero gdy przejdzie się pozytywnie proces rekrutacji. Podobnie powinni postąpić w zagranicznych firmach.
@briskmann: zaświadczenie o niekaralności musiałem dostarczać do firm zajmujących się szeroko pojętą bankowością natomiast do innych firm już nie ale byłem o tym informowany po procesie rekrutacji a nie przed.
@bart40404: Możesz zgłosić konto firmy do linkedina, na profilu klikasz gdzieś w trzy kropki i masz opcję zgłoś abuse. W formularzu napisz że próbują wyłudzać od ciebie dane. Zwróć też uwagę na zdjęcia pracowników i nazwy stanowisk, na linkedinie zdarzają się fejkowe konta firm gdzie pracownicy mają zdjęcia ze stocka i jakieś durne stanowiska jak z generatora, wysyłają zaproszenia do wszystkich i w ten sposób sobie budują zaufanie, potem pisze do
@bart40404: Jedna firma z Krakowa, nazwa na M, wymagała podobnych danych od dostawców zewnętrznych, bo kandydatów wklepuje się tam na ich platformę i każdy musi mieć wygenerowany swój indywidualny kod bazujący właśnie na m.in. dacie urodzin. Nie pamiętam czy pesel też chcieli.
Upierdliwe okropnie, bo trzeba było każdemu tłumaczyć, że to korpo ma takie zasady i nie przeskoczysz ¯_(ツ)_/¯