Wpis z mikrobloga

Ciąg dalszy wpisu:
https://www.wykop.pl/wpis/68214961/jak-rekruterka-na-linkedinie-chce-ode-mnie-date-ur

No więc napisałem do firmy rekruterskiej (prawie 3k pracowników, siedziba w USA z oddziałem w Polsce), którą w profilu ma wpisaną ta rekruterka. W wiadomości zapytałem czy faktycznie pracuje tam ta osoba, bo na podstawie tego, że chciała ode mnie końcowe cyfry mojego PESELu i datę urodzenia, podejrzewam, że to może być scam. Dzisiaj odpowiedziała mi jakaś osoba z polskiego oddziału z poniższą wiadomością.
Z tego wynika, że jednak to nie jest żaden scam i ta osoba faktycznie tam pracuje. Nie mam pojęcia po co firmie rekruterskiej PESEL przed jakąkolwiek rozmową i do tego pozyskany w sposób jakby chciała wykorzystać kogoś niewiedzę, że można odtworzyć cały PESEL z tych danych. Tym bardziej, że to jest dosyć spora firma, a nie żaden krzak.

#programista15k #programowanie #pracbaza #pracait
bart40404 - Ciąg dalszy wpisu:
https://www.wykop.pl/wpis/68214961/jak-rekruterka-na-...

źródło: comment_1665571185YOMJneqRvlXQb1REue99tu.jpg

Pobierz
  • 29
  • Odpowiedz
@bart40404: no pracuje ale to wygląda na formę przeprosin że taka sytuacja miała miejsce, a nie formę wyjaśnienia ich procedury, która powinna nastąpić więc być może rekruterka jest rekruterką ale i tak scamuje ludzi o pesel ¯\_(ツ)_/¯
  • Odpowiedz
@bart40404: powinni ci napisać że potrzebują twojego peselu do np sprawdzenia cie w jakiejś bazie albo do umowy a skoro tego nie zrobili to coś jest nie w porządku, bo widocznie nie ma takiej procedury na tym etapie do której byłby twój pesel potrzebny
  • Odpowiedz
@bart40404: najprawdopodobniej do background check, w stanach często wymagają SSN do spr czy nie było się karanym, nie masz żadnych spraw karnych w stanach itd, do spr credit score, a Polski odpowiednik SSN to PESEL więc pytają
  • Odpowiedz
@SarahC @Jaslanin
Oczywiście może być to potrzebne do background check lub umowy, ale ja jeszcze nawet żadnej rozmowy z nimi nie miałem. Nie spotkałem się z praktyką, żeby ktoś przeprowadzał background check na tak wczesnym etapie rekrutacji i wydaje mi się, że może być to nielegalne pytać kandydatów o tak wrażliwe dane i je przechowywać przez końcowym etapem.
  • Odpowiedz
@Jaslanin: w Polskich niektórych firmach też wymagają niekaralności i o tym mówią na samym początku rekrutacji, że taki papier będzie potrzebny ale dopiero gdy przejdzie się pozytywnie proces rekrutacji. Podobnie powinni postąpić w zagranicznych firmach.
  • Odpowiedz
Najbardziej zagadkowe dla mnie jest to, że nawet hipotetycznie gdyby potrzebowali tego PESELu do czegoś to czemu po prostu nie zapytali o niego bezpośrednio tylko stosowali jakieś triki, żeby podać datę urodzenia i końcowe cyfry PESELu.
  • Odpowiedz
@briskmann: zaświadczenie o niekaralności musiałem dostarczać do firm zajmujących się szeroko pojętą bankowością natomiast do innych firm już nie ale byłem o tym informowany po procesie rekrutacji a nie przed.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 7
@galaxybear: Albo po prostu gość nie jest bezrefleksyjną kupą mięsa, która udostępnia wrażliwe dane byle komu ¯\_(ツ)_/¯

@Jaslanin: W UK też jest takie coś, ale na etapie rekrutacji po udzieleniu zgody oraz poprzez odpowiednie platformy, a nie wiadomość na linkedin czy emailu jakiegoś randoma.
  • Odpowiedz
@bart40404: Możesz zgłosić konto firmy do linkedina, na profilu klikasz gdzieś w trzy kropki i masz opcję zgłoś abuse. W formularzu napisz że próbują wyłudzać od ciebie dane. Zwróć też uwagę na zdjęcia pracowników i nazwy stanowisk, na linkedinie zdarzają się fejkowe konta firm gdzie pracownicy mają zdjęcia ze stocka i jakieś durne stanowiska jak z generatora, wysyłają zaproszenia do wszystkich i w ten sposób sobie budują zaufanie, potem pisze
  • Odpowiedz
@bart40404: Jedna firma z Krakowa, nazwa na M, wymagała podobnych danych od dostawców zewnętrznych, bo kandydatów wklepuje się tam na ich platformę i każdy musi mieć wygenerowany swój indywidualny kod bazujący właśnie na m.in. dacie urodzin. Nie pamiętam czy pesel też chcieli.
Upierdliwe okropnie, bo trzeba było każdemu tłumaczyć, że to korpo ma takie zasady i nie przeskoczysz ¯_(ツ)_/¯
  • Odpowiedz