Wpis z mikrobloga

Mirki, ja wiem że IT narzuca trendy, ale ten nacisk na zatrudnianie na umowę B2B mi się średnio podoba. Często jest po prostu brak alternatywy w postaci UoP i to jest przeginka.

Jestem raczej osobą o poglądach wolnorynkowych, ale istnieją też jakieś granice. Obecnie pracodawcy wolą zatrudniać na 6-7 netto B2B zamiast 5k brutto, albo 9-10 netto B2B zamiast 7-8k brutto. To jest trochę przesada XD

Jedna rzecz to koszty i to, ile Państwo zżera. Zgodzę się. I to też jest patologia. Ale B2B opłaca się przy zarobkach 10k na czysto miesięcznie w górę, a nie niżej. Zarabiając całe życie 7-9k raczej nie dorobisz się ogromnego majątku i zostaniesz z głodową emeryturą ¯\_(ツ)_/¯ Niby możesz dopłacać do większej emerytury, ale wtedy już B2B się w ogóle nie opłaca.

Oczywiście powtarzam, że koszty pracodawcy i to ile oddaje pracownik to patologia, ale jestem ciekaw czy gdyby doszło (a nie dojdzie) do jakichś pozytywnych reform, to czy pracodawcy mimo to by januszyli. Jeśli tak, to Umowa Zlecenie powinna być zawierana tylko z osobami do 26rż, a kontrakt B2B tylko i wyłącznie przy zarobkach rocznych 120k. Inaczej wypier***** globalne korporacje i janusze biznesu.

#pracbaza #pieniadze #gospodarka #praca #zarobki #takaprawda #ekonomia #januszebiznesu #polakicebulaki #programista15k #b2b
  • 24
@Sok_Mandarynkowy: tak. Long story short pracodawcom opłaci się oferować b2b. Jeżeli UOP byłby wygodniejszy tańszy i bardziej elastyczny to by nie było problemu. Łatwo jest patrzeć tylko na stronę pracowników ale prawda jak zawsze to odcienie szarości i leży gdzieś po środku. Szczególnie dla startupow, małych i średnich przedsiębiorstw UOP to olbrzymia kotwica w porównaniu do b2b. Nie zawsze jest to januszeratwo a zwykle najbardziej optymalne rozwiązanie z punktu widzenia firmy.
@sha128: Nie mam możliwości się zatrudniać na UOP praktycznie. Na 7 ofert, które rozpatruje (rozmowy, gdzie wiekszosc mam 2 etap, a z zadaniem rekrutacyjnym to i 3), UOP jest mozliwe w 1 pracy, która najmniej mi się podoba xD
Ale B2B opłaca się przy zarobkach 10k na czysto miesięcznie w górę, a nie niżej


@Sok_Mandarynkowy: nie byłby taki pewien, to wszystko jest czysta kalkulacja zysków i strat.
Spróbuj na B2B netto 10k miesięcznie doliczyć sobie 26dni urlopu oraz powiedzmy z 10 dni chorobowego ze stawką 80%. Wtedy się nagle okazuje że te 10k netto na b2b to jest dużo mniej niż powiedzmy 10k brutto na uop czy nawet 9k brutto
@ksiak: dokładnie, powinno brać się pod uwagę wszystkie swoje godziny w pracy rocznie i korygować o 26 dni urlopu i ileś chorobowego w przypadku b2b. Wtedy opłacalność takiego rozwiązania spada. UoP opłaca zmienić się na B2B jeśli na UoP masz 12 brutto, natomiast pracodawca dałby odpowiednio więcej o swoje ukryte koszty na b2b
UoP opłaca zmienić się na B2B jeśli na UoP masz 12 brutto, natomiast pracodawca dałby odpowiednio więcej o swoje ukryte koszty na b2b


@Magma1: prawda, jak mnie pamięć nie myli to chyba różnica musi być około 20-30% pomiędzy uop brutto a b2b netto, żeby dopiero się to zrównało.