Wpis z mikrobloga

#programowanie #programista15k #it #pracbaza #hr #cpp

Od 2 lat pracuje jako specjalista ds oprogramowania w firmie zajmującej się elektroniką i stwierdziłem, że pora na zmianę pracy, bo w tej już raczej niczego nowego się nie nauczę a wypłata pozostawia wiele do życzenia.

Chciałbym znaleźć pracę jako pełnoetatowy programista, niestety moje CV i github wyglądają co najmniej słabo.
W obecnej pracy napisałem kilka programów na własny użytek, które usprawniają moje zadania, ale nie jest stricte to czym się zajmuję. Nikt w firmie nie kontrolował tego jak pisałem swoje programy, dla mnie ważne było jednie żeby spełniały swoje zadanie.

Mam 31lat(więc dość staro jak na IT - przynajmniej tak mi się wydaje), skończyłem technikum budowlane(XD), brak matury i studiów. To moja pierwsza praca w jakikolwiek sposób związana z oprogramowaniem, wcześniej pracowałem trochę jako elektryk i w różnych innych dziwnych miejscach.

I teraz moje pytania: jak napisać CV, żeby od razu nie wylądowało w koszu? Nie ma chyba sensu wpisywać mojej szkoły ani tego, że pracowałem w sklepie itp. Jest w ogóle sens próbować? Jak się przygotować do rozmowy o pracę?

Mieszkam we Wrocławiu. Obecnie zarabiam trochę ponad 4k netto i wołałbym nie schodzić poniżej tej kwoty w następnej pracy.

Z technologi jakie "znam" to Linux(daily-driver już od ~5lat więc myślę, że coś tam ogarniam), cpp a także szczypta pythona, C#, js i php.

Mam na githubie ponad 30 projektów, ale tylko kilka jest publicznych. Cała reszta jest związana z pracą. Mam tam też kilka botów do allegro, wykopu ( ͡° ͜ʖ ͡°), jakieś trojany i inne wynalazki, których wolałbym nie upubliczniać.

Link do githuba dla ciekawych: https://github.com/sptls
SmieszneZakola - #programowanie #programista15k #it #pracbaza #hr #cpp 

Od 2 lat p...

źródło: comment_1662616599Ri53TqSnxo4BW29OZrakZG.jpg

Pobierz
  • 15
4k netto


@SmieszneZakola: PLN? spokojnie możesz EUR i tak ze 2x. Zwyczajnie zrób linkedina, portfolio i aplikuj. Celuj w firmy z zagranicy i 100% remote. I tak wiem jak to brzmi ale w tej przyszłości co w niej żyjemy to działa.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@keton22: trzeba mieć trochę szczęścia żeby przejść rekrutację jeszcze, biorąc pod uwagę że OP nie ma matury (nie umniejszając) to że wskazuje na oryginalne podejście do życia lub mocnej nieogara więc może być to duże wyzwanie
@SmieszneZakola: zainwestuj w angielski
nie chciało się zrobić matury


@yggdrasil: no właśnie tu się różnimy. Dla mnie jeżeli satysfakcjonująco potrafi, jak to mówią pieszczotliwie, 'naklepać ulepa' to nie ma znaczenia czy ukończył szkołę parafialną, czy może kurs na kartę rowerową. O matury i dyplomiki dają baczenie tylko w PL. W cywilizacji jedynie pytają czy sprostasz obowiązkom.
@zibizz1:
W czasach szkolnych rzeczywiście miałem inne podejście do życia niż teraz. Od tamtej pory dużo się zmieniło.
Powiedział bym, że angielski znam dość dobrze. Moja żona jest cudzoziemka i to w tym języku ze sobą rozmawiamy.
@keton22: Ja nie napisałem, że nie da rady. Napisałem też, ze liczy się głównie CV i doświadczenie. Ale jak masz dwóch podobnych kandydatów to kogo bierzesz? Tego co ma maturę czy tego co nie ma? Ja biorę kogoś kto ma lepsze wykształcenie, bo to oznacza, że mu się chciało. Szczególnie jak mam kandydata, który skończył studia vs takiego, który studia przerwał.
Tego co ma maturę czy tego co nie ma?


@yggdrasil: Jak rekrutuję dla USA to nie wiem co to matura. Podobnie uniwerek nie z listy to 0 pkt czyli polski zawsze 0. O to głównie mi chodzi. Inne podejście, inne standardy.

Szczególnie jak mam kandydata, który skończył studia


każdy ma prawo do swojego zdania ale brzmisz jak ludzie którzy na wielu etapach życia wmawiali mi że nie dam rady i nic
@keton22: Spoko loko, ja też nie mam studiów IT. :)

Jednakże ja startowałem na rynku jak była dużo mniejsza konkurencja. Co do studiów to nie tylko w PL jest takie podejście. Zmienia się to powoli i to jest plus. Pamiętam jak w mojej pierwszej pracy w IT to nie przyjmowali ludzi bez studiów i była to globalna polityka korpo. Jak odchodziłem to odeszli od tego. Chociaż dalej mają wymagania na awans,
@keton22: To nie działa tak że, ktos jest odrzucony z powodu tego że nie ma jakiegoś tam wykształcenia, ocenia sie całokształt CV, głównie ostatnie 5 lat. Jak ktos ma 30+ to nikogo nie interesuje już matura. Ale brak matury to wskażnik że coś jest nie tak. Tak jakbyś kupował auto i ktos by Ci powiedział że nie ma dowou rejstracyjnego, to nie znaczy odrazu że auto jest kradzione, poprostu podchodzisz z
@HarnasDrink33r: tylko, że telko to głównie utrzymanie starych systemów i jest dobre dla kogoś kto nie ma parcia na rozwój

a co do samych studiów to niestety są one pewnym wyznacznikiem i zazwyczaj współpraca z kimś kto je ma a z kimś bez to niebo a ziemia, co nie oznacza, że wśród ludzi bez studiów nie znajdzie się dobrego programisty, ale jak firma ma wybór między dwoma przeciętniakami (90% przypadków) to