Wpis z mikrobloga

@kaaban: "popyt" to nie jest wyłącznie chęć, inaczej trzeba by twierdzić, że mamy w Polsce gigantyczny popyt na Porsche. Do tej chęci musi jeszcze dojść zdolność nabywcza, a tej po prostu nie ma. I nie jest to wina złego KNF czy banków, ale po prostu wysokości stóp procentowych


@Anien: Już skończcie z tym wymysłem o popycie na porsche czy . W Polsce nie ma popytu na porsche, bo większość ludzi
A z tym że jesteśmy jedynym krajem bez stałej to sobie zobacz jak to wygląda w innych krajach a potem wymyslaj


@kaaban: Czy możesz rozwinąć bo nie rozumiem? Ja kiedyś pod wpływem jakiegoś wykopka googlałam stałe stopy za granicą i faktycznie oprocentowanie było niższe a stałą stopę można było wziąć na 30 lat, co w PL nigdy nie było możliwe.

Akurat nieźle się orientuję jak wygląda w PL sytuacja pod względem
Za 450 tys. moze zastanowie


@Rob_PL: bo to jest powiedzmy do przyjęcia cena transakcyjna za coś takiego, problem w tym, że macza w tym palce pośrednik, najpewniej to mieszkanie ostatecznie pójdzie za okolice tych 450k bezpośrednio gdzieś po znajomości.
@kaaban: A ponoszą też koszt 9 artości nieruchomości rocznie w postaci odsetek? Bo tyle teraz trzeba spłacać, wytłumacz mi jak może istnieć popyt na coś na co ludzi fizycznie nie stać


@Anien: Ale to jest koszt posiadania mieszkania. Jakby kupili porsche w kredycie to też by płacili odsetki

A na kredyt, również na 8%, ludzi jak najbardziej stać. Tylko że bank nie liczy zdolności dla 8% tylko dla 13%, tak
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@kaaban: Kredyt to 9% aktualnie, a nie 8%. I to, że ty sądzisz, że stopy wyraźnie nie wzrosną (we wrześniu 2021 też tak sądziłeś, prawda?) nie znaczy, że warto ryzykować stabilnością całego systemu finansowego i rozdawać takie kredyty a potem mieć wakacje kredytowe tylko x10