Wpis z mikrobloga

Miruny macie pomysł co to jest? Coś mnie ugryzło mniej więcej 8 dni temu. Nie bolało, nie swędziało. Jednak nie schodzi. Mama coś mnie straszy, że może być to po kleszczu, jednak takowego nie miałem (może sam odpadł). Jutro pojade do lekarza pierwszego kontaktu, ale i tak zastanawiam się co to może być.

Wymiary: 6x5cm
W rzeczywistości trochę bardziej czerwone niż na zdjęciu.

#medycyna
#lekarz
#dermatologia
#ugryzienie
#zdrowie
newskamil11 - Miruny macie pomysł co to jest? Coś mnie ugryzło mniej więcej 8 dni tem...

źródło: comment_1659541368asaCuCry56qW4tz4YmihoG.jpg

Pobierz
  • 52
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@tomtom666: @vankaszaner: Byłem u lekarza pierwszego kontaktu. Nie był pewny czy to kleszcz, bo tak jak mówię - ja kleszcza nie uświadczyłem, ale chyba jest możliwość, że kleszcz sam się ewakuuje, więc może i był to kleszcz. Dostałem doksycyklinę i mam brać przez 10 dni. Po miesiącu mam zrobić test na boreliozę. Jako, że jadę 21 sierpnia za granicę na parę tygodni, to zrobię to kilka dni przed
  • Odpowiedz
@newskamil11: trochę za wcześnie, przeciwciała pojawiają się często później i test może wyjść fałszywie ujemny. Ogólnie ani to na rumień typowo boreliozowy nie wygląda (boreliozowe zazwyczaj przypominają tarczę strzelecką, a ten jest jednostajnie wybarwiony, ale wiadomo w medycynie zawsze są wyjątki), ani też nie ma specjalnie powodu do paniki, bo nawet jeśli, to 10 dni doksy mogą okazać się wystarczające, to zresztą standard leczenia w chyba większości krajów. Jeśli zrobisz
  • Odpowiedz
@tomtom666: Jasne, unikam słońca. Dzięki za odpowiedź, wydaje się, że znasz się na temacie. Na pewno zrobie test również po powrocie. Jak myślisz kiedy powinienem zrobić test przed wyjazdem, będąc ograniczony terminem 21 sierpnia, żeby:
- zdążyć otrzymać wynik;
- następnie zdążyć z dostaniem się gdzieś (tutaj też pytanie gdzie iść z takim pozytywnym testem, na SOR jakiś, czy robiąc test prywatnie i jeśli będzie pozytywny, to jakby dostane skierowanie w odpowiednie miejsce od kogoś z laboratorium?);
- oraz zdążyć z rozpoczęciem leczenia.

Jeśli chodzi o tarczę strzelecką to rzeczywiście tutaj kolor jest bardziej jednorodny, ale jak spojrzę w odpowiednim świetle, to jest taka delikatnie bledsza otoczka wokół epicentrum, że tak rzeknę. Z tym, że nijak to ma się do tych zdjęć z internetu, gdzie otoczka jest w zasadzie w
  • Odpowiedz
@newskamil11: a znam się, znam.

Powiem tak - ja na Twoim miejscu spokojnie zrobiłbym wynik po powrocie. Można zaryzykować twierdzenie, że leczenie już przeszedłeś, tzn własnie przechodzisz. Potwierdzoną infekcję leczy się 10 do 20 dni doksy i to cała terapia, powinien to na dobrą sprawę przeprowadzić lekarz pierwszego kontaktu, ale nie wiem, czy w Polsce tak to wygląda, na pewno część lekarzy pierwszego kontaktu tak prowadziła pacjentów parę lat temu ale coś mogło się zmienić w procedurach.

Test, który zrobisz, nie będzie świadczył o tym, że jesteś chory, ale o tym, że organizm miał kontakt z bakterią, pamiętaj że to musi być test IgM, a nie IgG. Jeśli wybijesz wszystkie bakterie co do jednej antybiotykiem, to test dalej będzie dodatni (i będzie taki przez kilka następnych lat, albo nawet do końca
  • Odpowiedz
@tomtom666: Bardzo dziękuję za rzeczową odpowiedź.

Jeśli chodzi o leczenie to doksę przypisał mi właśnie lekarz pierwszego kontaktu.

Biorąc pod uwagę to co napisałeś, wydaje się, że dobrym planem działania jest zrobienie badania już po powrocie. Sprawdziłem to z czekaniem na wyniki dwóch testów zejdzie się dwa tygodnie, czyli dokładnie to o czym pisałeś. Jeśli chodzi o wyjazd za granicę, jadę na 5-6 tygodni.

Niżej wrzuciłem screen z dostępnymi badaniami
newskamil11 - @tomtom666: Bardzo dziękuję za rzeczową odpowiedź. 

Jeśli chodzi o l...

źródło: comment_16596240548q9BiHyHe46BEKa2Oma3CX.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
@newskamil11: pcr to najmniej dokładny test, o ile nic się nie zmieniło, przynajmniej niedawno siał fałszywie dodatnimi wynikami na lewo i prawo. Albo zrób IgM ten zwykły, jak wyjdzie dodatni to potem IgM western blot, albo od razu western blot. IgG w ogóle nie rób, tam przeciwciała pojawiają się niekiedy po wielu, wielu miesiącach i ten test służy do sprawdzania, czy ktoś z np chronicznym bólem stawów czy problemami neurologicznymi
  • Odpowiedz
@tomtom666: Super, naprawdę niesamowicie mi pomogłeś.

Jeszcze mam ostatnie pytanie dosłownie. Jeśli rzeczywiście mam rumień pokleszczowy. To czy efektem brania doksy i jej skutecznego działania może być zanikanie tego rumienia w najbliższych dniach, w sensie czy jeśli to wystąpi to czy może to być jakiś wyznacznik skutecznego działania antybiotyku? Czy jednak rumień bez względu na wszystko kiedyś sobie zniknie?
  • Odpowiedz
To czy efektem brania doksy i jej skutecznego działania może być zanikanie tego rumienia w najbliższych dniach, w sensie czy jeśli to wystąpi to czy może to być jakiś wyznacznik skutecznego działania antybiotyku


@newskamil11: tak

Czy jednak rumień bez względu na wszystko kiedyś sobie zniknie?


@newskamil11: tak ale po dłuższym czasie
  • Odpowiedz
@newskamil11: rumienie to losowa rzecz, boreliozowe w sensie, mogą same bez leczenia zniknąć po tygodniu, mogą trzymać się miesiącami. Ale jeśli to boreliozowy i leczenie będzie skuteczne, powinien zniknąć.

A. jeszcze taki myk, boreliozowy rumień pojawia się dość późno po ugryzieniu, to kolejna rzecz, która odróżnia go od zwykłego zakażenia.
  • Odpowiedz
@newskamil11: moja siostra miała coś podobnego niedawno- ona jest alergiczką. Spuchła później noga i stopa. Generalnie ugryzło ją coś i przypominało internetowy rumień po kleszczy ale nie miało nic wspólnego z tym. Dostała przeciwhistaminowe leki i jaki antybiotyk profilaktycznie (tego nie rozumiem ale to już decyzja lekarza) i zeszło po paru dniach
  • Odpowiedz