Wpis z mikrobloga

Po 12 latach z Androidem w końcu postanowiłem poczuć prestiż posiadacza telefonu za 5k i kupiłem iPhone 13 pro. Po 3 miesiącach użytkowania myśle, że z czystym sumieniem mogę napisać, że telefon ten to jakiś żart, porażka i nieporozumienie. W porównaniu z androidem to jest dno i nikt mi nie powie, że pisze to bo jestem zazdrosnym Polakiem cebulakiem, który pisze, ze Apple złe bo go nie stać na Apple. Myślę że ten wpis, może komuś pomóc w podjęciu decyzji zakupowej nie wykluczam, że być może pewnych rzeczy nie ogarniam i jeżeli w jakiejś kwestii się mylę to chętnie wysłucham konstruktywnej krytyki. Zanim przejdę do minusów i kilku plusów, chcę dodać, że wcześniej używałem huawei p30 pro, a więc bardzo udanej i także flagowej konstrukcji. Gdyby nie odcięcie huawei od usług Google powodujące brak android auto, używałbym tegoż telefonu nadal a kolejnym telefonem byłby p50 pro. Ciekawym jest także, że po raz pierwszy zmieniając telefon po 3 latach nie dość, że nie poczułem wyraźnego przeskoku jakości, to zauważyłem wręcz spadek w wielu aspektach. Zacznę jednak od plusów jabłuszka. 1) iPhone to prestiż :) Huawei miałem od nowości, kosztował 3 lata temu prawie 4k, był pięknym telefonem a nigdy nikt nie zwrócił na niego uwagi. Iphone leżący na biurku kilkukrotnie został zauważony/ skomentowany przez gości /klientów, zawsze na zasadzie ,, o widzę, nowy iphone, się powodzi :)”. 2) iPhone co do zasady lepiej niż android łączy sie z różnymi urządzeniami a jak się już połączy to działa. Choć tu tez bywa różnie, bo ostatnio przestał przesyłać obraz na telewizor lg jak go włączę ponownie to działa znów. 3) CarPlay działa, w huawei nie działał i podobno w androidach jest różnie, ale to w sumie wracamy do pkt. 2. To są jedyne rzeczy jakie widzę na plus względem androida. Oczywiście do androida w porównywalnej cenie, a nie konstrukcji manta czy innego Krugera za 300 zł. Przykładowo często słyszałem ze iPhone to się nie zawiesza i jest taki zoptymalizowany, ale mój huawei p30 pro tez się nigdy nie zawieszał. Owszem zwolnił po 3 latach, ale po twardym resecie znów działał jak brzytwa. Jako wady iPhone pomijam, też rzeczy oczywiste, które każdy chyba zna typu nadal ogromny notch, wystające aparaty, brak ładowarki w zestawie, wolne ładowanie, drogie akcesoria, brak Siri po polsku (to swoją drogą jest kpina, jak producent traktuje ten kraj i jak wszyscy łudzą się od 5 lat, każdego roku, że za chwilę będzie siri po polsku) A więc lista wad mniej oczywistych 1) Face ID/ brak fingerprint, odblokowywanie tego telefonu to jest dramat, co z tego, że w końcu udało się zapewnić rozpoznawanie twarzy w masce co zbiegło się notabene z końcem pandemii, jak nadal twój telefon nie pozna Cię w nocy jak leżysz, w ciemnych okularach, w innych okularach niż zaprogramowałeś czy w czapce uszatce. Jak dodasz ze Face ID używasz w wielu aplikacjach np przy płaceniu to robi się żałośnie. 2) brak cofania gestem czy chociaż jednego uniwersalnego przycisku cofania, każda aplikacja może mieć swój sposób cofania. W huawei każda aplikacja pozwalała cofnąć poprzez przeciągnięcie z dowolnego boku ekranu. W iPhonie niby można, ale tylko z jednej strony i nie w każdej aplikacji vide wykop. 3) brak możliwości otwarcia drugiego ekranu jednocześnie. W huawei można było podzielić ekran i np. wpisywać numer konta w banku patrząc jednocześnie w otwarty email, tu nie ma szans 4) w pamięci jest wyłącznie 100 ostatnich połączeń! Jak dla mnie to jest nieporozumienie, szukasz w środę kto dzwonił do ciebie w poniedziałek rano ? Zapomnij. 5) nie widać ile razy wcześniej dany numer dzwonił do ciebie, uwierzcie mi, jeżeli prowadzicie biznes z wieloma osobami to naprawdę przydatne 6) brak podpowiadanie numeru przy wybieraniu cyfr. W androidzie to standard od wielu lat, dzwonisz do Kowalskiego, klikasz k o w i już widzisz Kowalskiego, tu zapomnij. 7) podczas czytania artykułów za pośrednictwem safari brak możliwości odszukania czegoś w tekście 8) brak siri po polsku, wpiszcie w Google kiedy siri po polsku ? Zobaczycie ze od 3 lat już w tym roku ;), aple traktuje nas jak 3 świat. 9) nagłe wyłączanie telefonu gdy rozładuje się bateria. W huawei przychodziło ostrzeżenie, gdy zostało 10 procent baterii, gdy pozostało 3 procent znowu, a jak już się wyłączał to odliczał 30 sekund. W iPhonie masz komunikat jak zostało 20 później 10 procent a jak się skończy to się po prostu wyłączy :). 10) Brak Always display, pewnie będzie to super innowacja w iphone 14 pro max, w huawei było 3 lata temu. 11)przegrzewanie się, połóż telefon na plaży, 3 minuty na słońcu nic nie widać na ekranie, gdyż spadła jasność celem ochłodzenia ( tak przynajmniej tłumaczył mi serwis). Pewnie mógłbym pisać jeszcze wiele, rzeczy ale nie lubię klawiatury iphona więc mi się już nie chce. Może ktoś po przeczytaniu chciałby kupić używany iphone 13 pro? Chętnie sprzedam ;) #iphone #android #huawei #ios #telefony
  • 368
@Franek25: mam te same wrażenia po miesiącu. Też po 12 latach przeszedłem na iOS, zaczynając od HTC Wildfire (ale to był złom xD).

Wiele rzeczy jest spoko, jak np. kwestia prywatności, czy też płynność działania systemu - na Androidzie (których przerobiłem kilkadziesiąt) - nieważne, czy flagowiec, czy średnia półka cały czas zdarzały mi się mikrościnki, albo randomowo mnie wyrzucało z aplikacji. Tu tego nie ma. Cala reszta dno i metr mułu.
@Franek25: Zależy kto się do tego przyzwyczaił. Ja np przez 2 miesiace nie nabije u siebie 100 połączeń. Dla mnie przesiadka na iPhone to była droga w jedna stronę. Nie rozumiem czemu nie pasują co gesty bo dla mnie gesty to jego główna zaleta. A ja poszedłem w stronę przejścia na Apple w całości (współpraca IPhone i Maca to mistrzowstwo świata dla mnie) i jestem zadowolony. Plus za to ze nie
@Franek25: Co do wybierania kontaktów do dzwonienia to prawda. Nie ma t9, ale nawet jak masz alfabet przy liście kontaktów to nie mozesz kliknąć literki obok żeby przerzucilo do kontaktów np na literę m xd telefon w którym jest tak nieintuicyjne dzwonienie

Inny żart to tragiczna klawiatura, co chyba widać jak tu pisze

Wyszukiwać na stronie można w pasku wybierania strony, ktoś ci tu wysłał to ale to tez nieintuicyjne i
@Franek25: to musi być bait bo: 1) wyłącz funkcje „face id wymaga uwagi” i w każdych okularach zadziała. Czapki nigdy nie przeszkadzały. 2) cofanie gestem jak najbardziej istnieje, intuicyjnie od lewej krawędzi ekranu. Jak najbardziej działa w aplikacji wykop wiec ten punkt definitywnie wskazuje ze to bait. 3) okej, split screen w iPhonie to jakiś zart, jest prymitywny i wymaga googlowania jak go w ogole włączyć 4) ty w callcenter pracujesz?
@Franek25: do samego jabłka nie jestem tak krytyczny jak ty. Jednakże nie jest to telefon dla mnie, brakowało mi tych typowo androidowych "ficzerów". A mój Xiaomi mi9 śmiga od dnia premiery bez żadnych resetów. Jedyne co mnie przekonuje na przesiadkę na jabłko to rozmiary wersji mini. Brakuje mi smartfona wielkości smartfona a nie 6,5 cala patelnia xD
iPhone to prestiż


@Franek25: I już tu wdiać jakie miałeś podejście. iPhone to po prostu telefon z systemem iOS, a ne zbawienie ( ͡° ͜ʖ ͡°)

nadal ogromny notch


@Franek25: Pokaż mi u konkurencji mniejszy, w którym zastosowano taki zaawansowany czujnik ryjca :)

wystające aparaty


@Franek25: norma powoli już u wszystkich, gdzieś ta optyka się musi zmieścić

wolne ładowanie


@Franek25: to jest subiektywne odczucie,
@Franek25: Chryste, co za wysryw. Jak mogles nie czuć roznicy w działaniu jak iPhone 13 pro ma (działające) 120hz versus 60hz na androidzie, a jednocześnie o wiele wydajniejszy soc i aplikacje ładują/dzialaja błyskawicznie. Ponadto faceid działa z okularami, czapkami. Napisałeś ze zaprogramowałes Face ID w okularach xDDD Reasumując nawet nie potrafisz przeczytasz instrukcji przy ustawianiu face id, nir widzisz roznicy miedzy 120hz, a 60hz, ani socem szybszym gdzies o 50 procent
@Franek25: w sumie ciekawe. Nigdy mi się nie zdarzyło mieć problemów z iPhone. Połowa tych rzeczy które napisałeś to jest brak wiedzy jak posługiwać się iOS. W androidzie tez z buta nie wiedziałeś jak obsługiwać jego funkcje. Ja do androida nie wracam. Mam iPhone 13, dobrze trzyma na baterii, nic nie laguje i co najważniejsze działa. Jak miałem pixela od Google to cały czas a to jakieś ustawienie nie działało, a