Wpis z mikrobloga

Dawno temu jak powstawały banki wymyślono coś takiego jak tajemnica bankowa. Chodziło o to, aby zachęcić ludzi do trzymania pieniędzy w bankach, a nie w tapczanie. Tak jest bezpieczniej i lepiej dla gospodarki. Tajemnica była stopniowo luzowana, początkowo do walki z terroryzmem, później dodatkowo przeciw praniu pieniędzy. No i w tej krótkiej historii docieramy do dzisiaj, gdzie pis sobie przepchął cichaczem przepisy, że skarbówka ma prawo zaglądać wam na konta w zasadzie bez powodu i w dowolnym momencie. Moje państwo, takie wspaniałe.

#gielda #banki #tajemnicabankowa #prawo
  • 55
skarbówka ma prawo zaglądać wam na konta w zasadzie bez powodu i w dowolnym momencie.


@mickpl: To aż tak nie działa, ale wiadomo, trzeba przerysować i wyolbrzymić. Od lat w ramach STIR KAS może przeglądać konta gospodarcze podatników, ale żeby dostać taki dostęp, trzeba wystąpić z wnioskiem, podać nr sprawy oraz powód dostępu do danych oraz przejść podwójną akceptację (na poziomie US i IAS).
@mickpl: I sądzisz, że takie dostępy są przyznawane na lewo i prawo? Wystarczy jakikolwiek błąd i wniosek jest odrzucany. Każdy audytu z MF boi się jak ognia. Poza tym nie ma wglądu bezpośrednio w konta tylko w dane przesłane do STIR przez banki. Dane często są niepełne, jest sporo luk. Dlatego zawsze trochę bawią i trochę #!$%@?ą mnie brednie osób z zewnątrz, które nie mają pojęcia, jak to działa od środka.
@NaChuiMiTaCHata: Do tej pory, żeby mogli ci zajrzeć do konta to musieli prowadzić postępowanie. Tzn musieli już z jakiegoś powodu uznać, że prowadzisz nielegalną działalność. To nie jest takie proste do sfabrykowania. Natomiast teraz wystarczy, że urzędas stwierdzi, że jest podejrzenie i już może podejrzeć co robisz z pieniędzmi. Zupełnie inny level. Jeśli myślisz że pisiory robią to z myślą o uczciwym rozpracowywaniu oszustów no to zrób sobie badania na ilość
@NaChuiMiTaCHata: Ostatnie zdanie to sobie wrzuciłem dla własnego humoru. Wcześniej bez obrazy masz opisane dlaczego ta ustawa jest dla nas fatalna, ale do tego się nie odniesiesz, bo albo tego nie rozumiesz, albo jesteś ich wyborcą.


@takasraka: Wygląda na urzędnika, który być może zajmuje się kontrolami skarbowymi. Coś mu wbili do głowy do tej pory i jak teraz ktoś pisze o nowych przepisach to nie rozumie co do niego się