Wpis z mikrobloga

Ciężki wybór.
Mam 23 i sporo oszczędności (koło 300k), obecnie wynajmuje mieszkanie we #wroclaw ale #!$%@?ą mnie odgłosy z innych mieszkań oraz dzieciaki drące się jakby je zażynali w pobliskim przedszkolu xD Przeszkadza mi też to, że nie mogę w tym mieszkaniu zrobić wielu rzeczy, np. wstawić klimy, przemalować ścian lub zmienić mebli bo to nie moje mieszkanie.

Pieniądze też chciałbym gdzieś zainwestować a skoro i tak obecnie wynajmuje to myślałem nad zakupem jakiegoś mieszkania na ostatnim piętrze (aby chociaż nade mną nie tupali) we Wrocławiu, ale zacząłem też rozważać kupno jakiejś działki i zbudowanie domu. Całe dzieciństwo mieszkałem w domu rodzinnym i wiem jaki to jest komfort. Cena podobna do mieszkania, bo obecnie i tak trzeba wydać ~600k na mieszkanie 50m2 z garażem i windą. Ale z racji mojego wieku tak na prawdę, za 3, może za 5 lat będę chciał pomieszkać gdzie indziej. Mieszkanie łatwo sprzedać, z domem gorzej. Z drugiej strony mógłbym taki dom po prostu sobie trzymać i pomieszkać gdzie indziej rok lub dwa. Ech, doradzicie coś?
Wiem, że wiele osób uzna to za bait, bo hurr durr, 23 lata i skąd tyle pieniążków, pewnie ukradł ( ͡° ͜ʖ ͡°) Ale to prawdziwy problem gościa który stara się i chce coś osiągnąć w życiu ale gówno jeszcze wie.

#nieruchomosci #mieszkanie #budownictwo #kredythipoteczny #gospodarka #inflacja
  • 39
@JC97: Jeszcze dodam, że jestem dość przyzwyczajony do trudnego dojazdu przez doświadczenia ze studiów, gdzie nie wynajmowałem mieszkania i dojeżdżałem pociągiem. Juz mi się zdarzyło (nie jeden raz) przyjść na piechotę z Jagodna do centrum albo do sklepu na Krakowskiej. 1h z buta w jedną stronę a zdarzyło się tak w obie strony iść ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@Murasame: ( ͡° ͜ʖ ͡°)( ͡° ͜ʖ ͡°)( ͡° ͜ʖ ͡°)

A tak na serio, rozumiem że główną zaletą Jagodna są ceny i jest to bardzo mocny argument jeśli ktoś nie ma możliwości kupienia czegoś mniejszego bliżej centrum, ale na pewno nie polecałbym jako pierwszy wybór. Raczej ostateczność. Jeśli bierzemy pod uwagę dzielnice ze słabym/średnim dojazdem to jest tego
@JC97:

1. Jeśli chcesz własne miejsce w parkingu podziemnym masz na start mocno ograniczony wybór i prawie wyłącznie nowe inwestycje.
2. Biorąc pod uwagę to, że prawie wszystko robilem sam, nie chciałem płacić za gotowe wykończenie + wolałem przeznaczyć kasę na wykończenie zamiast na podatek, tym bardziej celowałem w nowe nieruchomości. A niestety nie ma ich w sumie tak dużo poza Jagodnem. Nawet jak coś znajdzie to często to już są
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
@koniecswiatajestbliski: czy to się będzie nazywało WIBOR czy inaczej nie zmienia to faktu, że koszty kredytu będą wysokie.

Nie wiem dlaczego ludzie się łudzą, że nagle wzrost stóp zostanie zatrzymany. Nie zostanie, bo nadal realne stopy są niższe niż inflacja. Dodatkowo nasz rząd podejmuje masę działań proinflacyjnych, dlatego niebawem przy wysokości inflacji będzie dwójka z przodu.
@koniecswiatajestbliski: nie, podnoszenie stóp to za mało. Oszczędna polityka budżetowa, cięcie wydatków, koniec z nadmiernym dodrukiem pieniądza, ludzie tracący pracę, bezrobocie i recesja. To jest sposób na obniżenie inflacji. Obecni rządzący będą tylko przeciągać agonię, pompować coraz to więcej pieniędzy w rynek, ale wreszcie ktoś będzie musiał zrobić terapię szokową i będziemy mieć ponownie lata 90-te.
@KierownikW10: Nie zamierzam spłacać 30 lat, tylko 2.

@emil-hogan: Nie, tak jak mówiłem. Musi mieć garaż. Windę też fajnie, ale raz mieszkałem w bloku bez windy i wchodzić 4 piętra za każdym razem to trochę męczy.

@appmstt: Racja w sumie, to może jakiś bliźniak/szeregowiec? Albo gotowy dom, chociaż pewnie cena 1mln ;D

@NaglyAtakGlazurnika: Każdy mówi o tym kryzysie ale coś go nie widać.

@Porygon: Wolę chyba wydawać
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@MasterOf8: klima to złoto. Mieszkam na poddaszu i klima jest mi potrzebna przez kilka dni w roku, ale wtedy naprawdę ratuje życie. A koszt używania klimy jest znikomy, u mnie klima odpalona na minimalnych obrotach schlada salon do 24 stopni i jest ideolo a na rachunku za prąd nawet tego nie widzę.
@MasterOf8: Nie chcę Cię martwić Mireczku, ale 300k to nie są spore oszczędności jak na rynek mieszkaniowy w Breslau.
Dom to jest drogi i czasochłonny temat. Niemniej jeśli wychowałeś się w domu, to imo nie ma bata i zawsze będziesz w tym kierunku grawitował. Nawet w luksusowym apartamencie możesz czuć niedosyt i brak przestrzeni.
Dlatego możesz rozważyć kupienie jakiegoś małego i względnie taniego mieszkania i jednocześnie polowanie na działkę budowlaną. Będziesz