Wpis z mikrobloga

Zarabiam 15000 zł „do ręki” (-VAT i -dochodowy i -ZUS miesięcznie na B2B. Nie stać mnie na kredyt na dom 100m2 pod miastem, do centrum 25km. Wynajem takiego domu z rachunkami to 5000 zł, czyli 1/3 pensji.

Jestem w top 1% najlepiej zarabiających Polaków, ale urodziłem się w biednej rodzinie, dopychalem sie łokciami do lepszej pensji, jak już zacząłem dobrze zarabiać to wjechała inflacja 10% i recesja na rynkach¯_(ツ)_/¯ W planach był własny startup, ale wszyscy inwestorzy wstrzymują środki ze względu na sytuację. W TVP powiedzą ludziom mieszkającym w mieszkaniach po spadku, że kraj sie rozwija i że jest pięknie. Ja tymczasem nie wiem czy wydawać na bieżąco, czy za każda wypłatę kupować obligacje, czy szukać pracy w euro. Współczuje tym, którzy teraz zarabiają np. 4k i nie mają spłaconego mieszkania/domu

#nieruchomosci #polska #kredythipoteczny #zycie #gospodarka #zarobki #praca #pracbaza
  • 114
@kaaban: na uop w Polsce pracuje ~17kk ludzi, na B2B max 1,3kk. Matematyka mi mówi, że Twoje twierdzenie jest inwalidą.


@Szczerbas: W Polsce są dwa miliony aktywnych jdg, do tego dodaj spółki

To że 17kk ludzi pracuje na UOP nie ma znaczenia bo do liczenia średniej i tak bierze się tylko firmy zatrudniace od 9 osób w górę i NIE BIERZE SIĘ firm finansowych, gdzie pracuje mnóstwo ludzi i gdzie
@Rob_PL: Pracownik Januszexu i 10k na rękę jakoś średnio mi się łączy.
10k to też w większości górny pułap u większości znajomych którzy pracują nie w IT i w sensownych godzinach (bo zarobić 10k+ na rękę jebiąc nadgodziny non-stop to wiadomo, że nie problem przy odrobinie ogaru), a jednak większość moich znajomych pracuje w Wawie gdzie pensje raczej są o te kilkanaście % wyższe.
@MilusiMisio: no właśnie jak czytałem potem to chyba faktycznie odjął.

Ale widziałem juz 500 razy jak ktoś nie odejmował - napisał tylko w nawiasie ze -cośtam, ale czy odjął czy do odjęcia to nie wiem xD Dlatego dopisałem, ze jak miał na myśli ze faktycznie na rękę to luzik.

Ale to przy takich pieniądzach nie móc dostać kredytu na milion na dom jest w #!$%@? dziwne - liniowy az tak #!$%@?
@kaaban: Masz dane ile się zarabia faktycznie średnio w firmach <9 pracowników i finansach?


@MilusiMisio: Nie mam, ale pracowalem w kilku miejscach w finansach i za każdym razem dziwi mnie że tego nie wlicza się do średniej. Przecież ludzie tam zarabiają mega dużo
@MilusiMisio: Tylko ze jeżeli gdziekolwiek istnieje instytucja "wypłat pod stołem" to właśnie w tych przedsiębiorstwach do 9 pracowników, przez co potem wychodzi ci takie gowno, że średnio tam ludzie zarabiają prawie minimalna krajową. Wszyscy wiedzą że to nieprawda.
@kaaban: no właśnie o to chodzi, ze w świecie b2b netto to netto - czyli to co masz na fakturze, potem od tego jako firma odprowadzasz rzeczy.

W uop, netto to jest to ile faktycznie masz na rękę dochodu. Dużo ludzi tym samym utożsamia netto z "na rękę" i myślą/mówią, ze netto na b2b to jest na rękę.

Oczywiście, kto robi to wie - ale op tak napisał jakby własnie na