Wpis z mikrobloga

@#!$%@?: @GrafikaUltraHaDe: Przecież PiS celowo osłabia złotówkę, żeby mieć więcej PLN na różne wydatki, żeby wspierać polski eksport za pół darmo itd. PO nie stosowało takich zabiegów i wtedy złotówka była silna, sięgając stojąc stabilnie 3,1-3,3 przez wiele lat. Dopiero jak przyszła dobra zmiana, to dolar zaczął lecieć najpierw na 3,7-4, a teraz pod 4,5. Pomijam kryzys USA i upadek dolara na pysk w 2008 roku, gdzie dolar stał po 2
@krabopajonk: A dlaczego skoro cenę ropy i marże podajesz w $ to cenę paliwa na stacji w roku 2008 i roku 2022 podajesz w złotówkach ? W 2008 dolał był po 2,50zł a teraz jest po 4,50 zł wiec teraz na stacji jeden litr kosztuje 1.77$ a w 2008 roku litr kosztował 1.85$. Narracja się posypała ?

@#!$%@?
Jak to jest? Latem zeszłego roku cena dolara była podobna, cena baryłki również
a w tej chwili mamy paliwo o ok 40% droższe niż wtedy. Więc co poszło nie tak?


@Majku_:
A ceny gazu (potrzebnego do rafinacji i produkcji benzyny), ceny energii elektrycznej (potrzebnej do rafinacji i produkcji benzyny), ceny limitów emisji CO2 (potrzebnych do rafinacji i produkcji benzyny) i koszty pracy (potrzebnej do rafinacji i produkcji benzyny) to jak teraz stoją w stosunku do tych wtedy?
@Polinik no dobrze, mówisz o wzroście kosztów, których jednak możemy tylko domniemywać, ile faktycznie te koszty wzrosły. Natomiast wszyscy mówią o wyższej marży, w sprawozdaniach Orlenu ta dużo wyższa marża też jest widoczna.
Nie widzimy wzrostu kosztów, za widzimy wzrostu czystego zarobku.
możemy tylko domniemywać, ile faktycznie te koszty wzrosły.


@Majku_:
O, ciekawe, czemu teraz tylko domniemywać, zamiast po prostu podać, jak to z ceną baryłki i dolara robicie?

Natomiast wszyscy mówią o wyższej marży, w sprawozdaniach Orlenu ta dużo wyższa marża też jest widoczna.

Mówisz o tej marży rafineryjnej, o której jak poszukasz info to się właśnie okaże kosztem przetworzenia baryłki ropy uwzględniającym koszty energii, gazu, limitów? Czy o jakiejś innej?

https://energetyka24.com/ropa/wywiady/co-to-jest-modelowa-marza-rafineryjna-ekspert-wyjasnia-w-prostych-slowach-wywiad
Przecież PiS celowo osłabia złotówkę, żeby mieć więcej PLN na różne wydatki, żeby wspierać polski eksport za pół darmo itd. PO nie stosowało takich zabiegów i wtedy złotówka była silna, sięgając stojąc stabilnie 3,1-3,3 przez wiele lat. Dopiero jak przyszła dobra zmiana, to dolar zaczął lecieć najpierw na 3,7-4, a teraz pod 4,5. Pomijam kryzys USA i upadek dolara na pysk w 2008 roku, gdzie dolar stał po 2 zł z hakiem