Wpis z mikrobloga

@domelradom: Na górce czego? Sam piszesz, że jesteś przekonany o tym że rata wzrośnie Ci jeszcze.
Raty będą rosły przynajmniej do końca 2023 roku czyli do górki daleko.
Potem nawet jeśli będą spadać to powoli.
Ze stałej w tym czasie możesz robić refinans do innego banku na zmienną jak będą sprzyjać warunki.

Brakuje mi logiki w Twoim zachowaniu.
@FrasierCrane: spokojnie, przyjdą ruskie i kupę gruzów na pewno sprzeda za 500k bo w końcu musi wyjść na swoje i jeszcze zarobić. W takim świecie żyją kredyciarze ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@dzordz1984 dlatego że zmuszasz siebie do płacenia dużo wyższej raty. Biorąc raty stałe możesz robić DOKŁADNIE TO SAMO nadpłacajac ratę kwotą wyższą niż wymagana i efekt jest DOKŁADNIE taki sam jakbyś wziął malejące. Z tą różnicą ze nie masz przymusu, jak trafi się chudy finansowo miesiąc to możesz odpuścić nadpłacanie.

@gatineau zgoda 100%. Z tym braniem na jak najdłuższy okres też. Jakby się dało na 50 lat to bym tak brał.

@
No nie wiem czy w sytuacji gdy świat zamyka się na długie miesiące w domu, wskutek czego grozi nam gigantyczny kryzys ekonomiczny, czego już widać pierwsze zalążki, rozsądnym jest brać gigantyczne zobowiązanie finansowe.


@TheGreenBastard: Fajnie, tylko że życie nie zaczęło się w 2020. Większość ludzi ma jednak starsze kredyty i ich podwyżka nie omija, no ale cóż cymablontka nie przewidziały pandemii czy wojny... zero myślenia perspektywicznego. Na szczęście jest wypok i
@FrasierCrane z odsetkami mam na myśli to że będzie chciał sobie odbić to co spłacil już w odsetkach ponad kapitał. Czyli będziesz chciał sprzedać mieszkanie warte 400k za 800 bo spalciles 400k odsetek z kredytu o wartości 1,2 miliona na przykład.
Większość ludzi jest prostolinijna i nie zdawała sobie sprawy z zagrożenia wzrostem, to prości ludzie a nie analitycy. Wiadomo że niewiedza nie tłumaczy ale takie mamy społeczeństwo, dlatego dobrze jakby system jednak był dostosowany pod nich. Wiem że to lewackie co powiem ale np. ograniczenie wzrostu raty o max 100% w skali 10 lat, czyli dla standardowego kredytu 300k na 30lat, kredyt mógłby wzrosnąć 2x o 100%. Zaczynamy rata 1000, po 10
I co dało mi czytanie tego scenariusza w obecnej sytuacji? nic mi nie dało, bo nikt nie mógł przewidzieć 3 lata temu co się odjaniepawli


@Faley: no jak nikt nie mógł przewidzieć??
1. Banki w swoich kartach informacyjnych podają scenariusze zgodnie z wytycznymi KNF bo to tylko i wyłącznie SYMULACJA
2. Serio nie przewidujesz w najbliższych 30 latach (nie mówię, że tym razem) że stopy dojdą do 15-20%? Przecież ryzyko, ze