Wpis z mikrobloga

@BudgetRevolution:

Moim zdaniem rata kapitałowa powinna pozostać na poprzednim poziomie, a jedynie odsetki powinny wzrosnąć (jak przy ratach malejących). Te przeliczenia są skrajnie niekorzystne np przy nadplatach, gdzie przesunięcie na początek harmonogramu sprawia, że praktycznie nie mamy szans uniknięcia spłaty najgorszych odsetek. Czy to ma jakieś uzasadnienie, czy to czyste ruchansko?


To relatywnie prosta matematyka. Jak chcesz płacić stałą ratę to początkowa część kapitałowa jest dość niska

Gdybys zrobił tak jak
@gatineau: nie, rata byłaby wyższa tylko w przypadku podniesienia stop procentowych. Czyli tak jak na być. W pozostałych przypadkach rata byłaby równa. Czyli tak jak ma być.
Nie mozna sobie tego zrobić samemu, bo nadpłacenie tez skutkuje przeliczeniem harmonogramu i cofnięciem cie do raty #1. Czyli jestem na racie #24, spłacam powiedzmy 1200zl kapitału, nadpłacam 300zl i cyk przeliczonko i teras spłacam 300zl kapitału. Bank upewnia się żebym nie ominął
@domelradom: tak się zastanawiam co teraz jak niby cię stać ale rząd funduje wakacje. Jaki masz plan?

Ja bym chyba brał wakacje ale „zaoszczędzone” 4x4.5k odkładał (na lokatę bo teraz są lepiej oprocentowane albo w obligacje skarbu państwa)

Po 2 latach wychodzimy z okresu „wakacyjnego” ale na koncie jest 36k zł co pozwoli poprzerywane trzeci i czwarty rok

A potem stopy powinny wrócić do normy
@Dorth: Ale inflacja nie jest wynikiem wojny, tylko szaleństwa covidowego. Zamknęli gospodarkę i dodrukowali olbrzymie ilości pieniądza robiąc zerowe stopy. Od dwóch lat się mówiło, że wywali inflację w kosmos. Teraz tylko podziwiamy tego efekty. A że rząd postanowił nas ruchać na cenach paliw i sprzedaje nam ruską ropę po cenach ropy brent, to jest już tylko strzał w głowę konającego.
@BudgetRevolution:

Czyli jestem na racie #24, spłacam powiedzmy 1200zl kapitału, nadpłacam 300zl i cyk przeliczonko i teras spłacam 300zl kapitału


To tak nie działa. Masz wzor - https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Raty_równe

Nie ma znaczenia „na której jesteś racie” ma jedynie znaczenie ile kapitału pozostało i ile okresów spłaty

Kredyt na 28 lat na 420k zł - rata wyniesie dokładnie tyle samo co w kredycie na 30 lat w którym spłaciłeś już 24 raty
@domelradom: oczywiście że nie jest proste mając rodzinę. Tylko pytanie brzmi czy Cię stać na ten kredyt. Jeśli stać to spoko, a jeśli nie stać? To co zrobisz? Weźmiesz drugą pracę żeby wystarczyło na kredyt? Takie wysokie stopy mogą się utrzymać 2/3 lata. Dasz radę to utrzymać? Ja wiem że obniżenie standardu życia to trudna rzecz ale musisz brać to pod uwagę.