Wpis z mikrobloga

#scam #gls #niebezpiecznik #oszukujo #zaufanatrzeciastrona #hacking #informatyka #bezpieczenstwo #bezpieczenstwowsieci

@niebezpiecznik-pl @ZaufanaTrzeciaStrona

Patrzcie jakiego SMS od GLS dziś dostałem. Pierwsze co pomyślałem, że to scam jednak zadzwoniłem dla pewności do GLS i okazuje się, że faktycznie oni wysyłają takie SMSy. Skąd klient GLS ma wiedzieć czy to ktoś nie podkupił sobie numeru i nie podszywa się nabijając usługi SMS premium?
wmw987 - #scam #gls #niebezpiecznik #oszukujo #zaufanatrzeciastrona #hacking #informa...

źródło: comment_1655104929jhFs9CMf48rYh9zQWzbGSb.jpg

Pobierz
  • 223
  • Odpowiedz
via Android
  • 1
https://niebezpiecznik.pl/post/uwaga-na-sms-y-z-numeru-516087625-dotyczace-uslugi-maluch/

Tutaj bardzo podobny schemat opisywany kiedyś w niebezpieczniku. Wystarczy odesłać pod wskazany numer ciąg znaków. Podobnie jak z gls trzeba odesłać ciag znaków- pin - pod numer wskazany przez GLS. Spreparowanie identycznej wiadomości nie jest więc trudne a reakcja wielu użytkowników wykop pokazuje, że wiele osób może się na to naciąć.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 420
@wmw987: ale widzisz, że tu nie musisz nic odsyłać? Podajesz ten pin kurierowi, który przynosi ci paczkę.

No chłopie no xD
  • Odpowiedz
Podobnie jak z gls trzeba odesłać ciag znaków- pin - pod numer wskazany przez GLS


@wmw987: Generalnie to widzę, że twoim głównym problemem jest bycie analfabetą funkcjonalnym. Żadnego kodu nie musisz wysyłać xD
  • Odpowiedz
via Android
  • 2
@SKYFander W skrócie. 1. Osoba dostaje SMS o treści identycznej jak ten z GLS. 2. Okazuje się, że łyka przynente i kontaktuję się z nią "kurier." 3. Osoba deklaruje więc, że nie będzie mogła odebrać paczki a Osoba podszywająca się pod kuriera mówi, żeby wysłać pin pod wskazany w wiadomości numer. 4. SMS z pinem aktywuje premium.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 367
@wmw987: ale Ty nie odsyłasz SMS z kodem odbioru tylko jak gość zapuka do drzwi z paczką, a Ty np jesteś na kwarantannie to krzyczysz 1234 i kurier zostawia paczkę pod drzwiami i sobie idzie.
  • Odpowiedz
@wmw987: To się nie trzyma kupy xD
Jaki kurier, dlaczego miałby ktoś kazać wysyłać PIN.
Jak chcesz robić scam, to robisz to jak w tym przykładzie z niebezpiecznika, czyli wysyłasz z automatu SMS z odpowiednią treścią i tyle, nikt nie będzie robił jakichś szachów 5d jak to, co sobie ułożyłeś w głowie xD

Idąc twoją logiką, to automatyczne SMSy operatora czy alert RCB to też zagrożenie.
  • Odpowiedz
via Android
  • 0
@dawid121213 Kontaktowałem się z infolinią i mówili, że kod PIN można podać telefonicznie. Jest to prosta furtka dla oszustów podszywających się. Na 100 osób ktoś SMS z pinem odeślę kiedy "kurier" ( czytaj scamer) mu każe.
  • Odpowiedz