Wpis z mikrobloga

@ogorek: dlatego wlasnie moze wychodze na kogos, kto nie ma wspolczucia, ale doskonale tak bylo. kredyciarze nie mowili w 2020/2021, ze stopy sa za nisko i ze oni chca normalizacji polityki pienieznej. dla 200zl obnizki miniratki, to pewnie nawet na Andrzeja zaglosowali. A teraz? No, a teraz to ja jestem tym złym, któremu przez ostatnie 3-4 lata drakońska polityka pieniężna zabrała sporą część oszczędności.
@ogorek: @BrettyGood: @milvanb: nie wiem czego wy oczekujecie, że pies nie #!$%@? kiełbasy ze stołu gdy zostanie sama na wierzchu?

Ogółem pretensje powinny być tylko i wyłącznie kierowane do tych co mają kontrolę nad parametrami systemu.
Stopy nigdy nie powinny być tak niskie przez tak długo, aby stworzyć pułapkę typu "wilczy dół" na zwyklaków.
Tak samo KNF już dawno powinno docisnąć banki, aby kredyty ze stałą stopą to był
@ogorek: Niektórzy ludzie zdecydowali się na kredy bo usłyszeli jak prezes NBP komentował sytuację gospodarczą, że inflacji nie będzie, a jedyne co nam grozi to deflacja.
@szpongiel: tyle tylko, ze za stala stopa kredytow hipotecznych musza stac stabilne podstawy. w Polsce ich nie ma, jak widac na cale szczescie. Wyobrazasz sobie taki scenariusz: 2015, ktos bierze kredyt na stala stope, powiedzmy 3-4%. Dochodzi do wladzy pis i stymuluje gospodarke wewnętrznym PKB, rzucajac miliardy w rynek? Gdyby jeszcze taka mierna, ale stabilna polityka jak PO byla przez kilka lat, to wtedy moglibysmy o tym pomyslec. Oczywiscie tez za
@milvanb: oczywiście, to wszystko sprowadza się do braku odpowiedzialnej władzy/instytucji. Tym bardziej trudno winić "kredyciarzy".

Polacy to wątpię aby chcieli takiego państwa. Jeśli pijesz do wyborów, to sama nazywanie tego "wyborami" jest manipulacją. Jak już to się powinno nazywać "głosowaniem", bo wyboru to tam żadnego sensownego nie ma na kartach wyborczych. Może byśmy nie mieli zakazu aborcji, ale w kredyty pod korek ludzie by tak samo zostali nabici. Przypomnę tylko, że
@szpongiel: mylisz się, to PiS naganiał na franki i to PO miało z tym problem. Dla tego państwa a'la PiS najważniejsze są dochody państwa, a te jeśli jest darmowy kredyt -> są naturalnie większe. PO miało to do siebie, że jak problem wybuchał, to nie zasłaniali się mówiąc to ich wina.

To nie była analogiczna sytuacja -> wtedy to banki same z siebie potrafiły znaleźć roziwązanie na nabijanie ludzi w butelkę.
@milvanb: analogiczna sytuacja, gdyż państwo powinno reagować przed faktem i zapobiec problemowi, a nie się kiwać nad rozlanym mlekiem. Ale owszem, tutaj bezpośrednio państwo stworzyło problem, a tam pośrednio (temat był znany, bo w państwach, które przed Polską dołączyły do Unii, tak samo zwyklaków ubrano w kredyty frankowe i wydymano na tym. Także KNF mogło zadziałać zawczasu).

Co do tego za kogo nabijano we franki to w sumie nie mam pewności
@szpongiel: polecam się zaznajomić:

Klub Parlamentarny Prawo i Sprawiedliwość z niepokojem przyjmuje zalecenia Komisji Nadzoru Bankowego tzw. „Rekomendację S” wprowadzające ograniczenia w dostępności do kredytów walutowych, których głównym skutkiem będzie zmniejszenie możliwości nabywania przez obywateli (szczególnie przez młode osoby) własnych mieszkań (..).

Niekorzystnym skutkiem „Rekomendacji S” może być sytuacja, w której znaczna część średnio zarabiających Polaków nie będzie w stanie uzyskać dostępu do kredytu z powodu gwałtownego wzrostu jego kosztów.

Wprowadzanie
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@milvanb:

kredyciarze nie mowili w 2020/2021, ze stopy sa za nisko i ze oni chca normalizacji polityki pienieznej.


Mówiłem, może nawet na wypoku pisałem.

Co nie zmienia faktu że nadplacalem jak #!$%@?, tylko głupi by nie skorzystał
@Kiedys_Mialem_Fejm: o czym ty mowisz? porownujesz bycie dluznikiem do kreowania ceny w wolnej gospodarce, ktora jest wypadkowa kilku czynnikow? tak, swiadomy czlowiek powinien sie zastanowic, gdzie jest haczyk dostajac 300k kredytu na 30 lat, miec rate 1000zl i dysponowac majatkiem wartym pol miliona.
dlatego wlasnie moze wychodze na kogos, kto nie ma wspolczucia, ale doskonale tak bylo. kredyciarze nie mowili w 2020/2021, ze stopy sa za nisko i ze oni chca normalizacji polityki pienieznej. dla 200zl obnizki miniratki, to pewnie nawet na Andrzeja zaglosowali. A teraz? No, a teraz to ja jestem tym złym, któremu przez ostatnie 3-4 lata drakońska polityka pieniężna zabrała sporą część oszczędności.


@milvanb: widzę, że jedna, i druga strona nie
jak raty spadały, to nikt nie pytał dlaczego, tylko się cieszył jak szczerbaty na suchary i siedział cicho

@ogorek: #!$%@?, mnóstwo ludzi nawet tutaj pisało, że obniżanie stóp z takim poziomem inflacji jaki mieliśmy przed pandemią się katastrofą skończy.

Oczywiście, że tak. Pomijam już, że przykładowo na racie 1730 przed covidem spadek był do 1400, teraz to grubo ponad 1000 więcej niż przed covidem.