Wpis z mikrobloga

Hejka windowsowe świry,
Chciałem dziś sprawdzić mój klucz Windowsa, aby dezaktywować go na obecnym lapku i przenieść na nowy. Za poradą kolegi wykopka sprawdziłem czy posiadam klucz OEM czy BOX. Według poradnika: https://www.majorgeeks.com/content/page/how_to_check_if_your_windows_license_is_retailoemor_volume.html
Mam klucz RETAIL, czyli mogę normalnie przenosić Windowsa.

W takiej sytuacji postanowiłem sprawdzić klucz i... w zależności od metody wychodziły mi dwa różne klucze. Zadzwoniłem do supportu Microsoftu, podyktowałem babce jeden z kluczy i powiedziała mi, że to OEM, ale w sumie jak chcę to mogę przenieść na nowego lapka, bo nie jest przypisany do dysku, aczkolwiek nie będzie to legalne (dzięki za info XD).

Nie dawało mi to spokoju i zainstalowałem aplikacje od Microsoftu ShowKeyPlus i tutaj wyszło jeszcze coś innego. Jest ten klucz OEM podpisany "OEM Key", ten sam który podawałem babce z Microsoftu, nie ma drugiego klucza, którego nie dyktowałem, ale jest za to trzeci klucz, którego jeszcze nie było podpisany "Installed Key". W aplikacji jest opcja sprawdzenia klucza i kiedy go wpisuje to wyskakuje, to co na zamieszczonym niżej obrazku. (co ciekawe pierwotnym systemem na tym laptopie był Windows 8, a nie 10)

Jak to w końcu jest, mam klucz OEM, mam retail i OEM czy o #!$%@? tu chodzi, bo nie rozumiem.

#windows #windows8 #windows10 #windows11 #komputery #informatyka #laptopy #laptop
Pobierz OktawianAugust - Hejka windowsowe świry,
Chciałem dziś sprawdzić mój klucz Windowsa,...
źródło: comment_1651746169OWWfnByWWcESdeFkjOuV20.jpg
  • 1
@OktawianAugust: Bo to jest trochę inaczej. Klucz w BIOS to nie jest ten, który masz w Windows 10 jak robiłeś upgrade. W sensie, win10 sobie pobiera klucz BIOS, generuje na jego podstawie swój, i ten jego jest aktywowany w usługach MS. W ten sposób masz różne klucze, które będą rożnie identyfikowane. Ale... Zgodnie z licencją, jeżeli chcesz być 100% legal, to do klucza powinna być faktura zakupu i na niej informacja