Wpis z mikrobloga

Mirki, Mirabelki, proszę o konstruktywną krytykę mojego planu "przebranżownienia" na #programista15k

#wstep
29 lat na karku, background w szeroko pojętym "marketingu internetowym", od jakiegoś czasu programuje w pythonie, robie stosunkowo proste programy (scrapowanie danych, reverse engineering prostych API i robienie różnych botów), najciekawszym projektem który zrobiłem był chyba system do automatycznej wysyłki kluczy z bazy danych przez API ebay.
Generalnie czuje, że stoję w miejscu ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Kasa z tego co aktualnie robie jest, fakturki sie wystawiają, ale to niestabilne zajęcie, poza tym zawsze chciałem pojść w webdev. Nie mam większego doświadczenia w webdev, kilka prostych API we flasku zrobiłem ale to nic wielkiego.

#plan
Całość będzie wykonywana full time, dieta czokoszoko, życie z oszczędności, całe dnie spędzone w piwnicy czyli to co wykopki lubią najbardziej ( ͡° ͜ʖ ͡°).

1. Nauczyć się z Django i Reacta, doszkolić się z postgresql i JSa.
2. Trzy projekty - planuje stack Django, React, Nodejs/Golang dla kilku mikroserwisów, dane w postgresql chociaż musze sie przyjrzeć mongodb. Ze względu na koszty nie będę używał AWS czy Heroku, insfrastrukture planuje oprzeć o serwery dedykowane/vpsy.

Lista projektów:
- klon trustpilot ze specyficzną funkcjonalnością
- klon fatwallet ze specyficzną funkcjonalnością
- najważniejszy projekt czyli saas w branży "marketingu internetowego".

I teraz dochodzimy do sedna...
1. Nie mam wykształcenia kierunkowego, czy trzy projekty jak te powyżej (oczywiście w miarę ładnie zrobione ( ͡° ͜ʖ ͡°) ) wystarczą żeby wskoczyć na pozycję dobrze płatnego juniora? Tą opcję będę pewnie rozważał jak wszystkie projekty okażą się finansową klapą.

2. Samodzielna praca przy takich projektach z pewnością będzie inna niż praca w zespole, tj nikt mi nie zrobi code review, myślę że samemu można wpaść w pułapkę złych rozwiązań (kiedyś np nie używałem GITa, zamiast tego robiłem osobny plik dla każdej nowej wersji programu, na szczęście to dawno temu było ( ͡° ͜ʖ ͡°) ). Na co zwracać uwagę?

Proszę o konstruktywną krytykę

#programowanie #naukaprogramowania #pracait #informatyka #python
  • 21
  • Odpowiedz
planuje stack Django, React, Nodejs/Golang dla kilku mikroserwisów


@developer_wannabe: po co tyle technologii backendowych? Po co mikroserwisy od razu?

oczywiście w miarę ładnie zrobione ( ͡° ͜ʖ ͡°)


@developer_wannabe: umiesz ze swoim doświadczeniem zdefiniować "ładnie"? :D

nikt mi nie zrobi code review


@developer_wannabe: możesz wrzucać na GH i link z prośbą o CR tutaj lub na jakichś forach/discrodach developerskich

Z plusów: jeśli skończysz to zrobisz
  • Odpowiedz
29 lat na karku, background w szeroko pojętym "marketingu internetowym"

Kasa z tego co aktualnie robie jest, fakturki sie wystawiają, ale to niestabilne zajęcie, poza tym zawsze chciałem pojść w webdev.


@developer_wannabe: Sytuacja dokładnie taka sama jak u mnie. Ja do nauki wybrałem głównie The Odin Project, często polecany na reddicie itp., cały program jest zaprojektowany w sposób, który ma na celu nauczenie cię umiejętności, które pozwolą na znalezienie pracy -
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@developer_wannabe: Ja z własnego doświadczenia mogę Ci powiedzieć żebyś zaczął aplikować na juniora jak najszybciej a jak nie będzie Ci szło to może jakiś staż. Różnica pomiędzy kodem, który sobie piszesz dla siebie a tym jak wygląda praca w projekcie jest znacząca więc trochę szkoda zbyt długo siedzieć i pisać do szuflady skoro można w tym samym czasie nabić o wiele więcej expa. Wrzuć co masz na gita i podczas rozmowy
  • Odpowiedz
@arysto2011: webdev póki co wydaje mi się jeszcze najłatwiejszą ściężką (zaznaczając, że OP chce pracować w Polsce), ofert jest stosunkowo bardzo dużo porównując do innych działek, dzisiaj przeglądałem oferty z pythona na justjoinit to 80% to był webdev

poza tym crudy są spoko dla osoby, która wcześniej nie miała do czynienia z IT, ja osobiście to lubię, ale przeciętną osobę wystraszy konieczność opanowania matmy (statystyki)
  • Odpowiedz
@arysto2011: ok nie będę się kłócił, bo koniec końców sam uważam, że webdev może być ryzykowną karierą na całe życie

jak to mawiają inwestorzy i specjaliści od biznesu: "bój się gdy inni są chciwi, bądź chciwy gdy inni się boją"
  • Odpowiedz
najważniejszy projekt czyli saas w branży "marketingu internetowego".


@developer_wannabe: jak napiszesz to sam, i będzie to prawdziwy SaaS z automatycznymi płatnościami itd. i do tego będziesz miał jakiś sensowny ARR z tego, to to nie jest zdecydowanie poziom jak to określiłeś „wskoczenia na juniora” - ale powodzenia, sam tworzę po godzinach projekt SaaS i dużo się przy tym uczę (już siedzę w IT ale nie jestem takim stricte programistą)
  • Odpowiedz
@masterix:

po co tyle technologii backendowych? Po co mikroserwisy od razu?

Mój saas ma się składać z dwóch "części":
- część zbierająca z różnych miejsc pewne dane i wrzucająca te dane (po obróbce) do bazy danych (mikroserwis jeżeli dobrze rozumiem czym jest mikroserwis)
- część reprezentującej te dane (tu django + react).
Obciążenie części zbierającej dane będzie dużo większe niż części reprezentującej dane, stąd pomysł rozdzielenia. Poza tym nodejs/golang będzie w
  • Odpowiedz
@developer_wannabe: raczej nie chodzi o to, czy te projekty pozwolą Ci na pozycje dobrze płatnego juniora, tylko jak wypadłbys na ewentualnej rozmowie kwalifikacyjnej.

U nas ludzie bez doświadczenia z jakimiś swoimi projektami na GH zazwyczaj zaczynaja od praktyk/stażu i jeśli się sprawdza proponowane są im stanowiska juniorskie.

IMO za dużo technologii sobie wybrałeś na początek. Mi się wydaje, że ciężko by Ci było się ich nauczyć wszystkich samemu na jakimś zadowalającym
  • Odpowiedz
@NuncjuszPapieski: Dzięki za odpowiedź. Wiem, że to gdybanie ale muszę zapytać - Twoim zdaniem jeżeli stworzę i uruchomię saas który będzie działającym klonem innego saas (z obrotem rzędu 5 milionów USD rocznie) nadal będę się nadawał tylko na stażystę/praktykanta? Sądziłem, że taki saas w CV będzie dla przeciętnego pracodawcy chociaż trochę wow ( ͡° ͜ʖ ͡°), jeżeli się mylę muszę zweryfikować częściowo moje założenia.
  • Odpowiedz
@developer_wannabe:

jeżeli stworzę i uruchomię saas który będzie działającym klonem innego saas (z obrotem rzędu 5 milionów USD rocznie)


Obrót tu nie ma nic do rzeczy, instagram czy Facebook maja obroty liczone w miliardach, a stworzenie ich klona nie jest jakoś specjalnie wymagające.

Zakładasz ze stworzysz i uruchomisz - to już bardzo ambitne. I nie takie proste jak się wydaje. Zwłaszcza w tak rozległym stacku jaki sobie założyłeś.

U mnie w
  • Odpowiedz