Wpis z mikrobloga

#anonimowemirkowyznania
Ja wiem ze na wykopie panuje jakas romatyczna naiwnosc ale swiatem rzadzi niestety twardy pieniadz. Przeczytalem artykul o tym jak Google bedzie w Polsce zatrudnial Ukraincow bez doswiadczenia. Opowiem wam jak to wyglada za granica w Irlandii, Niemczech, Szwajcarii i Francji. Pracowalem w kazdym z tych krajow przez pare lat na roznych stanowiskach w roznych firmach na przestrzeni ostatnich 10 lat (lvl 35+ tutaj)
Wszystkie stanowiska menadzerksie+ sa zajete przez lokalsow. SME natomiast sa zajete przez lokalsow + pare zagraniczych z zachodu (np. francuz w niemieckiej spolce lub amerykanin w irlandii). A cala pomoc i zaplecze, middle office, back office - 50/50 lokalsi i wschod. Ani razu nie widzialem Polaka na stanowisku menadzera (a pracuje na #emigracja juz 10 lat, od 2012)

BMW oczywiscie zatruni polskiego inzyniera, Blackrock zatrudni polskiego KYC, a creative assembly polskiego programiste. Oczywiscie bedzie to rodzynek ale bedzie. Natomiast, nigdzie, nikt nie zatrudni polaka, rumuna, bulgara, lotysza na stanowisko do people manager, na stanowisko dyrektorskie czy heada departamentu.

Dlaczego to mowie? Bo cos czuje ze wiem jak to sie wszystko skonczy dla Polski. Mamy paru rosjan w pracy w #korposwiat w niemczech. Wszyscy dookola nich skacza poprawnoscia polityczna tylko by ich nie urazic. Z jednej strony politycy beda mowili jacy to oni sa oburzeni na rosje, beda wysylali jakis tam stary sprzet na ukraine a w miedzyczasie beda robili biznesy. Tak jak te wszystkie firmy niemieckie podczas drugiej wojny swiatowej. Nie mozna zaprzeczyc ze Rosja ma zloza naturalne czyli aka gotowka. Ukraina nie ma nic wartosciowego wiec niestety ale wedlug zasad geopolityki sie nie liczy.

Polska zostanie z 5+ milionami ukraincow co dla zachodniego swiata nie roznia sie niczym od Polakow. A przez to ze Polska nie ma technologicznie zawansowanych produktow, nie ma miedzynarodowych bankow, nie jest ekspertem w jakiejs dziedzinie tylko jest montownia SSC. To zagraniczne firmy beda na rowni zatrudniac ukraincow i polakow w swoich polskich oddzialach. U nas beda ale u siebie w zyciu tego nie zrobia (patrz wyzej). I ok, zgadzam sie ze merytokracja jest dobrym systemem i ze ten co jest lepszy niech wygra ale nikt nie przygotowal Polski, a szczegolnie pracujacych polakow na pare milionow konkurencji w przeciagu miesiaca (lub roku w zaleznosci jak dlugo bedzie trwala wojna)

Skonczy sie to tym ze Polska z montowni zostanie jeszcze tansza montownia z jeszcze tanszymi robotnikami. Wszelkie firmy IT zacieraja rece na ukrainskich programistow. Moja firma co ma oddzial w Polsce juz sie zastanawia jak zdobyc Ukraincow jako tanszy IT support lub AP/HR.

I nie wydaje mi sie zeby Ukraincy wyjechali bardziej na zachod bo tam bedzie na nich czekala praca sprzataczki - robotnika. W Polsce startuja z tej samej pozycji co Polak (w oczach zachodniego szefa) i moga dostac dobra prace z dobrym wynagrodzeniem. A do tego prosty jezyk, Polacy cali szczesliwi ze pomagaja i jeszcze socjal.

Blagam tylko mnie nie nazywajcie onuca bo to juz jest nudne; chce tylko przedstawic jak to wyglada na zachodzie i mozliwy scenariusz.

"rynek pracownika" jezeli wczesniej istnial to teraz implodowal. Nie wiem gdzie Polak bedzie pracowac. Na zachodzie? u siebie ale za taniej? Nie wiem. Wiem tylko ze to spowoduje potworny podzial w spoleczenstwie.

Wracam teraz w tym tygodniu na swieta do Polski i ciekaw jestem jak sie Polska zmienila przez ten miesiac.

#pracbaza #korposwiat #ekonomia

Kliknij tutaj, aby odpowiedzieć w tym wątku anonimowo
Kliknij tutaj, aby wysłać OPowi anonimową wiadomość prywatną
ID: #6248f1912c701f9d81c3427e
Post dodany za pomocą skryptu AnonimoweMirkoWyznania ( https://mirkowyznania.eu ) Zaakceptował: karmelkowa
Przekaż darowiznę
  • 28
ChytryDrań: Ziom ale my to wszystko wiemy, że tak będzie. Tylko że to się stanie na własne życzenie Polaków. Chcieli socjalu, pińcset plus i inną kasę za darmoszkę, zamiast rozwijać gospodarkę i inwestować, to takie będą tego efekty.

Polacy są biedni i dostają po dupie przez swoją chciwość i przekładanie tu i teraz nad długofalowe myślenie. Tak zawsze było jest i będzie.

Zaakceptował: karmelkowa
szelkie firmy IT zacieraja rece na ukrainskich programistow. Moja firma co ma oddzial w Polsce juz sie zastanawia jak zdobyc Ukraincow jako tanszy IT support lub AP/HR.


@AnonimoweMirkoWyznania: i bardzo dobrze, cięcie kosztów zawsze na propsie
Sam bym wolał zatrudnić Ukraińca za 15k niż p0laka za 25k jeżeli jakość byłaby ta sama.

Przypominam: jeżeli twoją pracę może zastąpić koleś, który ledwo mówi po Polsku, a wykształcenie i doświadczenie odebrał w biedakraju
@AnonimoweMirkoWyznania: to widocznie pracujesz w jakims malym korpo i wydaje Ci sie ze wszystko wiesz, dwa pierwsze lepsze przyklady z brzegu
https://magazynauto.pl/wiadomosci/wielki-awans-polaka-w-strukturach-marki-volvo,aid,931
https://www.auto-swiat.pl/wiadomosci/aktualnosci/polak-na-czele-mazda-motor-italia/8dtc5kg.amp

A managerow czy dyrektorow Polakow w korpo jest sporo.
Jak bys chociaz troche znal realia np Warszawskiego IT, to bys wiedzial ze Ukraincow i to duzo jest od kilku lat i dalej jest wiecej pracy niz ludzi.
Takze wpis z 0 wartosci i bez jakiejkolwiek merytoryki.
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 9
@niochland: uwielbiam tę wieczną pogardę dla prostych pracowników, wyrażoną słowami które podlapaliscie od brytyjskiego komika.

Szkoda że ów komik zapomniał dodać że Brytyjczyk musiał konkurować z polakiem robakiem gotowym mieszkać w 15 osob na pokoju, jesc codziennie psie zarcie i nie wydawać na nic.

A o braku chęci brytoli do pracy na tych stanowiskach nawet nie chce mi się rozprawiać bo to mylenie przyczyn ze skutkami. Hurr durr nie chco pracowac
via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
Pracowalem w kazdym z tych krajow przez pare lat na roznych stanowiskach w roznych firmach na przestrzeni ostatnich 10 lat (lvl 35+ tutaj)

Wszystkie stanowiska menadzerksie+ sa zajete przez lokalsow.

@AnonimoweMirkoWyznania: nope, jak zauważyłeś

swiatem rzadzi niestety twardy pieniadz

Jak ktoś wykręca dobrą marżę i przychód to w korpo wszystkich wali czy to Anglik, Amerykanin, Polak czy Ukrainiec, liczy się wynik firmy, a nie romantyczne podejście trzymania stanowisk dla lokalsów.
Natomiast, nigdzie, nikt nie zatrudni polaka, rumuna, bulgara, lotysza na stanowisko do people manager, na stanowisko dyrektorskie czy heada departamentu.


@AnonimoweMirkoWyznania: "Nigdzie", "nikt", a tymczasem w realnym świecie: https://businessinsider.com.pl/wiadomosci/jacek-olczak-nowym-ceo-philip-morris-international/jc78hxg , https://investors.volvocars.com/en/corporate-governance/executive-management/arek-nowinski
@AnonimoweMirkoWyznania: Zgadzam się z Tobą i od początku mówiłem to samo.

Kto wie jak jest na zachodzie i jak traktowany jest w np. Niemczech Polak który chce założyć firmę i zajac sie działalnością wymagająca certyfikatów w porównaniu do lokalsa ten sie nie śmieje.

Mi to jest rybka bo mam bardzo duże kwalifikacje i w ostateczności sobie wyemigruje do USA (świetny wzrost PKB w ostatnich latach) i mnie w pompkę będziecie mogli
@AnonimoweMirkoWyznania: w końcu banka IT w programowaniu pęknie. Tak jak teraz seniorzy zarabiali 20k na b2b tak teraz szykujcie sie na oferty 10-12k B2B dla seniora, 8k-10k B2B dla mida i 0-8k B2B dla juniora

w końcu programiści zaczną szanować innych ludzi, a nie wywyższać się i czuć się lepszym tylko dlatego, że za klepanie CRUDa dostawali 20k