Wpis z mikrobloga

10/20 Pójdź z nami, ludzkie dziecię… cz. 1 - na wagarach w krainie elfów

Ta historia miała podobno wydarzyć się w XII wieku w jednej z walijskich prowincji, gdzieś na półwyspie Gower. Zaczyna się, jak większość podobnych opowieści, dość prozaicznie: dwunastoletni chłopiec o imieniu Elidor, którego rodzina przeznaczyła do stanu duchownego, właśnie rozpoczął edukację mającą go do tego przygotować. Młody człowiek nie przykłada się jednak do "nauki liter" - z tego powodu często jest karany przez nauczyciela biciem.

Pewnego dnia, mając już dość ciężkiej nauczycielskiej ręki, Elidor wybiera się na wagary: …aby uniknąć dyscypliny i częstych razów wymierzanych mu przez jego preceptora [nauczyciela], uciekł i ukrył się pod pustym brzegiem rzeki. Uciekinier ukrywa się w jakiejś szczelinie skalnej wymytej przez rzeczny nurt i siedzi tam przez dwa dni, ani myśląc wracać do domu - być może ze strachu, a być może z czystego uporu, trudno powiedzieć.

Zaproszenie do krainy półmroku

Drugiego dnia Elidorowi ukazują się dwaj piękni "mali ludzie", które składają mu kuszącą propozycję: jeśli chłopiec pójdzie z nimi, zaprowadzą go do swojej krainy, która jest pełna przyjemności i rozrywek. Większość rozsądnie myślących bohaterów pewnie zastanowiłaby się dwa razy, zanim zaufałaby średniowiecznemu elfowi czy innej podobnej istocie - ale Elidor najwyraźniej wyznaje filozofię yolo i szybko przyjmuje ofertę małych stworzeń:

Wyraziwszy zgodę i podniósłszy się z miejsca, podążył za swoimi przewodnikami ścieżką, początkowo podziemną i ciemną, do wielce pięknej krainy ozdobionej rzekami i łąkami, lasami i równinami, ale pogrążonej w cieniu, nieoświetlonej pełnym światłem słońca. Wszystkie dni były [tam jak] pochmurne, a noce bardzo ciemne z braku księżyca i gwiazd.

Motyw wydaje się znajomy: piękna, równinna kraina z mnóstwem zieleni, zlokalizowana gdzieś na obrzeżach ludzkiej rzeczywistości, do której można trafić przez podziemne przejście.

Podobnie jak w innych opowieściach tego typu, chłopiec zostaje najpierw oficjalnie przedstawiony na dworze "małych ludzi", gdzie król - po dokładnym, uważnym obejrzeniu nowego przybysza - rozstrzyga o jego dalszym losie. Elidor zostaje gościem fey i zostaje przydzielony jako towarzysz zabaw dla małego synka władcy elfów.

Zawieszony pomiędzy światami

Co ciekawe, w tej opowieści "mali ludzie" nie próbują uwięzić Elidora w swojej krainie ani nie próbują zatrzymać go w niej podstępem (choć z drugiej strony, chłopiec pozostaje w niej z własnej woli, więc nie wiadomo, co by się stało, gdyby spróbował się zbuntować...). Pozwalają mu nawet odwiedzać świat ludzi tak często, jak mu się spodoba:

Chłopiec często powracał na naszą półkulę [do świata ludzi], czasem tą samą drogą, którą przeszedł był po raz pierwszy, czasem inną: początkowo w towarzystwie innych osób, a później sam. I ujawnił się tylko swojej matce, opowiadając jej o obyczajach, naturze i wyglądzie tych [małych] ludzi.

Odtąd Elidor żyje niejako w zawieszeniu pomiędzy światami. O tym, czego nauczył się o "małych ludziach", o ich zwyczajach i języku, a także o tym, jak ta znajomość się zakończyła, będzie w następnej części.

Dłuższa wersja z obrazkami oraz z nieco bardziej rozbudowaną analizą, z której można dowiedzieć się m. in., co przytoczona powyżej historia może mieć wspólnego ze schematem rytuału przejścia, dostępna tutaj. Jeśli komuś wygodniej śledzić przez FB, blog ma swoją stronę tutaj.

Nie wiem, czy tęskniliście, ale ja tęskniłam ( ͡° ͜ʖ ͡°) Następna część historii o Elidorze pojawi się w najbliższy weekend.

#apaturium #sredniowiecze #ciekawostki #ciekawostkihistoryczne #historia #gruparatowaniapoziomu #qualitycontent #magia #elfy
Apaturia - 10/20 Pójdź z nami, ludzkie dziecię… cz. 1 - na wagarach w krainie elfów
...

źródło: comment_1644405179qZN1jT60HCZQ262u152AxS.jpg

Pobierz
  • 15
@Apaturia: Fajno, że wróciłaś (nie napisze, ze tęskniłem, bo mnie żona zrobi mortal-kombat.exe xD). Zanim wezmę się za lekturę pozwolę sobie wspomnieć o Wyprawie za Mur, staroszkolnym erpegu idealnym do odgrywania elfich klimatów (ba, w podręczniku jest pakiet przygody traktujący o gniewie Ukrytego Ludu i wyprawie na dwór faerie).