Wpis z mikrobloga

Od wielu lat studenci informatyki stosowanej na Wydziale Fizyki Astronomii i Informatyki Stosowanej na UMK są niesprawiedliwie traktowani przez jednego z wykładowców. Wszelkie prośby, zgłoszenia, skargi są ignorowane przez Dziekanat oraz Rektorat. Sytuacja ta doprowadziła do tego, że powstał apel, do którego link wrzucam poniżej.
https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=1335939230254955&id=100015166712902

Egzaminy z Systemów Operacyjnych oraz z Sieci Komputerowych #!$%@? najniższa zdawalność. Jeżeli zda je 30% studentów, to mówimy o wyjątkowo dużej liczbie osób. I nie, to nie kwestia słabości studentów, ale pytań o niepotrzebne rozwinięcia specjalistycznych akronimów, specyfikację nieużywanych od lat urządzeń komputerowych, numery wersji archaicznych systemów komputerowych, czy też o nazwę maszyn Charlesa Babbage'a (sic!).

Problemem jest już bycie dopuszczonym do egzaminu. Aby dostąpić tego zaszczytu należy zdać kolokwium, do którego ma się tylko jedno podejście. W dobie zdalnych zaliczeń należy mieć włączony autorski skrypt wykładowcy, który tworzy ogromną liczbę screenshotów (zrzut robiony co około 3 sekundy), a co gorsza, w niezaszyfrowany sposób przesyła plik /etc/machine-id. Nawet w manualu jest zapis, żeby tego nie robić!

Czy wspominałem już, że trzeba mieć doświetloną "gębę" jak należy? Przynajmniej tak oznajmił Wykładowca Prodziekanowi ds. Kształcenia, który przyszedł "skontrolować" nielegalne oprogramowanie do sali, w której odbywało się kolokwium. Tak, w dobie zdalnych zaliczeń, gdzie wedle Zarządzenia Rektora UMK wszystkie zaliczenia muszą być przeprowadzone w sposób zdalny, Wykładowca uznał, że jest ponad tym i daje studentom dwa wyjścia: albo instalujecie Linuxa i mój szpiegujący skrypt, albo przychodzicie na Wydział. I to wszystko w czasie, gdy mamy rekordy zakażeń w Polsce. A żeby tego było mało, skrypt działa tylko pod GNU/Linuxem i żadne VMy ani WSL nie wchodzą w grę.

A jak wygląda sam egzamin? Mniej więcej tak: https://i.imgur.com/Oci2T0B.jpg Należy zdać pierwszą część, żeby druga była w ogóle oceniana - nie, żeby móc do niej przystąpić, tylko, żeby wykładowca sprawdził odpowiedzi na pytania, których się udzieliło. Kiedy już przebrnie się przez to, zostaniemy zaproszeni na "dopytkę". Ile taka dopytka może trwać? 5 min? Niee. 10? Też nie. Taka dopytka może trwać do dwóch godzin, więc lepiej wcześniej odwiedzić WC...

No dobrze, to może wniosek o komisyjny? Jasne, można złożyć. I zostanie on odrzucony. Tak jak pozostałym studentom. Dlaczego? W skrócie: bo tak i już.

To skoro Władze Dziekańskie próbują zamieść sprawę pod dywan, to może Rektorat pomoże? :) Więcej dodawać nie trzeba...

Całość jest opisana w linku wyżej.

#afera #studbaza #studia #torun #umk
  • 52
Decyzją przełożonych sesja zimowa przeprowadzana jest zdalnie, co jest całkowicie zasadne biorąc pod uwagę liczbę nowych zakażeń dziennie. Nie można w takiej sytuacji wymagać od pracowników przebywania na uczelni dlatego, że ktoś sobie wymyślił "inny egzamin".


@KD-UMK: przecież napisałem, że nie nakłaniam do łamania decyzji rektora. po prostu je krytykuję.

A kto w branży IT nie korzysta podczas pracy z Internetu? Myślisz, że ja znając kilkanaście języków i technologii pamiętam zawsze
przecież napisałem, że nie nakłaniam do łamania decyzji rektora. po prostu je krytykuję.


@ly000: napisałeś, to dopiero po moim komentarzu ;) Nie zgodzę się, że w obliczu 60 tys. nowych przypadków dziennie zajęcia czy zaliczenia powinny być prowadzone stacjonarnie. Może masz więcej szczęścia, ale ja przez pandemię straciłem już kilka osób... Obostrzenia są już wprowadzone dla oświaty, uczelnie mają autonomię, więc decyzje podejmują rektorzy. Na informatyce nie ma żadnych przeciwwskazań, żeby
@Ebsibi: A mnie w sumie ciekawi na #!$%@? mu te /etc/machine-id. Ktoś ma pomysł?
Szyfrowanie swoją drogą bo widzę, że to ten z tych dziadów bolońskich, którzy mentalnie zatrzymali się w dobie nieszyfrowanego internetu.
@Laukaer: żeby to na jednej. Na ŚUMie w jednym roku nagle nie zdała ogromna liczba studentów lekarskiego i stomy. A w ciągu dwóch następnych lat uruchomili wspaniałą pracownie mikrobiologiczną ( ͡° ͜ʖ ͡°) To również tej katedry dotyczyły oskarżenia o molestowanie. I... wyleciała m.in jakaś babeczka ()
@Ebsibi miałem wątpliwą przyjemność przeżywać ten horror na SYSOP i SOPERze z Panem Jackiem Kobusem. Liczę, że to się skończy poważnymi konsekwecjami. Za swojej kadencji uslyszalem po uwaleniu 90% studentów z samych ćwiczeń "Nie zorganizuję poprawy bo skoro nie nauczyliście się na 1 termin to na drugi też się nie nauczycie". Zgłoszone gdzie się dało i zero reakcji. A Krzysztof Dobosz to wspaniały profesor. Z tych co potrafią Ci wytłumaczyć zagadnienie, daje
via Wykop Mobilny (Android)
  • 22
@Ebsibi: ja musiałem pisać program w C na kartce i jeżeli po wklepaniu do kompa nie poszedł to miałem uwalonego kolosa a model OSI znam na wyrywki obudzony w środku nocy. Musiałem ryć historię komputerów od abakusa do deep blue z datami i zarabiać skrętki na czas jednocześnie wymieniając wszystkie sokety Intela w kolejności wprowadzenia i ilością nóżek.


Egzamin za trudny? Zamiast robić płacz na wykopie to idź na marketing a
W skrypcie jest też link do pytań (nie wiem czy z faktycznego egzaminu czy jakieś przykładowe): http://jkob.fizyka.umk.pl/so-exam-1.pdf

Kilka kwiatków to tam jest:
Uzyskanie maksymalnej (lub prawie maksymalnej) liczby punktów) daje ocenę dobrą.
1. Podaj angielskie i polskie znaczenie skrótów ASCII, DRAM, FLOPS, IRQ, SCSI.
(Rozumiem, że tutaj chodzi o rozwinięcie tych skrótów - bo przecież ich znaczenie jest takie samo w obu językach).
3. Ile operacji (co do rzędu wielkości) dodawania/mnożenia
@Ebsibi: Miałem podobnego wykładowcę na studiach tylko inny przedmiot. Najpierw kolokwium gdzie 50% to teoria, a druga część to zadania. Poziom wydawał sie niski, wręcz śmieszny. Dopiero przy ocenianiu wyszło na jaw że nikt nie zaliczył. Pocztą pantoflową z innej uczelni dowiedzieliśmy sie że trzeba było pisać słowo w słowo jak profesor napisał w swojej książce wydanej w 1980r. gdzie na allegro nie było żadnego egzemplarza xD
Na koniec do egzaminu
@jozef-dzierzynski: nie na kazdym jego skrypt dzialal, do tego wymagal szeregu dodatkowych rzeczy do doinstalowania ktore i tak potem znikaly po wylaczeniu wersji live (conajmniej tak slyszalem, osobiscie pracowalem na mincie a i tak byl problem z przygotowaniem podloza do jego skryptu)