Wpis z mikrobloga

@Pimenista: @Rabusek: @AnonimowyGoj: @koniecswiatajestbliski: @tell_me_more:
ja uważam że nowe przepisy odnośnie pierwszeństwa pieszych są potrzebne, ale niedopracowane. Przepisy powinny przewidywać miejsce w którym musi stać pieszy, żeby było jasne dla kierowcy, że ten stoi przy przejściu. Może to być pomalowane na biało/żółto pole szerokości metra przed przejściem.
I teraz sytuacja taka: pieszy stoi/wchodzi na to pole, kierowca obligatoryjnie się zatrzymuje, a pieszy przechodzi. Jesli kierowca sie nie
bardzo dobrze, że piesi tak robią. Kierowcy muszą nabrać nawyku zwalniania przed przejściem i zakładania że ktoś może wtargnąć. Dopóki odruch będzie "ja mam prawo jechać a pieszy niech uważa" - dopóty będzie dużo niepotrzebnych wypadków. Jak odruch będzie jak na zachodzie - "na przejściu pieszy ma prawo iść/stać a ja mam uważać" - zacznie być bezpiecznie.

Kiedy w UK ktoś stoi przy przejściu kierowcy się zatrzymują i nie ma problemu że
@Tony76: ja kiedyś chciałam być tak uprzejma że jak zobaczyłam ludzi stojących na przejściu to się zatrzymałam i chciałam ich puścić, jednak nikt nie przechodził... Kiedy spojrzałam się na młodego chłopaka z miną "no dlaczego nie przechodzisz, przecież ustępuje Ci pierwszeństwa", on mi wskazał sygnalizator że ma czerwone światło xD no nie ogarnęłam xD