Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 1139
Wszyscy którzy popierają wczorajszą interwencję wojska wobec dziennikarzy, nie różnią się niczym od ludzi, którzy przyklaskiwali policyjnemu zamordyzmowi na początku pandemii.

SN wydał wyrok zgodnie z którym nie można legitymować ani zatrzymywać kogoś, kto nie popełnił przestępstwa ani wykroczenia.

Fotografowanie baz wojskowych, żołnierzy, policjantów czy nawet obiektów wywiadu z miejsca publicznego jest w pełni legalne. Możesz nawet mieć przy tym ubraną kurtkę z napisem "wywiad rosyjski" i nic nie nie mogą za to zrobić. MON tymi tłumaczeniami pokazuje swoją ignorancję i brak profesjonalizmu. Przypominam że ta sytuacja miała miejsce poza strefą stanu wyjątkowego.

Teraz się cieszcie z tej sytuacji bo nie lubicie dziennikarzy. Zobaczymy co powiecie, jeśli to was bez powodu będą zatrzymywały służby.

#bialorus #bekazprawakow
tusk - Wszyscy którzy popierają wczorajszą interwencję wojska wobec dziennikarzy, nie...

źródło: comment_1637216071mt7q5twX0pYmqoFCiSNbZF.jpg

Pobierz
  • 203
  • Odpowiedz
@karol199: Nie, nie mieli i to z dwóch powodów:

- Po pierwsze ci ludzie nie robili nic nielegalnego, fotografowanie jednostek wojskowych jest w pełni legalne.

- Po drugie żołnierz (poza ŻW) nie może podejmować żadnych czynności wobec cywili jeśli nie ma stanu nadzwyczajnego.


@tusk: w strefie przygranicze jest stan nadzwyczajny. Do końca listopada.
  • Odpowiedz
  • 2
Zatrzymali ich, ponieważ było podejrzenie popełnienia przestępstwa. Jak się okazało, że podejrzenia są bezpodstawne, to ich puścili. Normalna sytuacja
  • Odpowiedz
@fajny_kapelusz: @tusk: @Jasza_Henrykowicz: https://legal-atelier.pl/porady/swoboda-fotografowania-czy-nie/

Jeżeli obiekt, który chcemy uchwycić w kadrze został uznany za tzw. „obiekt szczególnie ważny dla bezpieczeństwa i obronności państwa”.

Temat szczególnie drażliwy w przeszłości, gdy obowiązywał generalny zakaz fotografowania obiektów i budynków państwowych. Obecnie tak szeroki zakaz już nie funkcjonuje, jednak zastąpiono go ochroną tzw. obiektów szczególnie ważnych dla bezpieczeństwa i obronności państwa. Katalog tego rodzaju obiektów zawiera Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 24 czerwca
  • Odpowiedz
poniewaz w tym patrolu byla rowniez policja! a ona moze :))


@marcus1a: Nie, policja została wezwana później.

Fikoła to ty robisz dzieciaku. Zza klawiaturki, w ciepełku. Żałosne.

Daruj już sobie odpowiedź.


@powsinogaszszlaja: Możesz wyjaśnić, gdzie w moich wypowiedziach jest fikoł?
  • Odpowiedz
@tusk: Sprawiedliwość wg której działamy wg ściśle określonego prawa to melodia przeszłości, aktualnie obowiązuje przyzwolenie na:
- Rzucanie fałszywych(a nawet jeśli nie fałszywych to niemożliwych do udowodnienia) oskarżeń na prawo i lewo jeśli jesteś kobietą, patrz akcja "me too"
- Wyrzucanie z mieszkania na podstawie zgłoszenia o przemocy - prawo w Polsce czy Hiszpanii
- Przyzwolenie na rzucanie fałszywych oskarżeń wobec prawej strony, próba przywłaszczenia sobie moralnego prawa do decydowania kogo
  • Odpowiedz
Zatrzymali ich, ponieważ było podejrzenie popełnienia przestępstwa. Jak się okazało, że podejrzenia są bezpodstawne, to ich puścili. Normalna sytuacja


@Lwke: Podejrzenie popełnienie jakiego przestępstwa?
  • Odpowiedz
@marcus1a: No i wkleiłeś fragment opisujący, co to są obiekty szczególnie chronione i co to ma do rzeczy? Szczególna ochrona nie oznacza zakazu robienia zdjęć.

Zrobili zdjecie jednostce wojskowej i zostali przez wartownikow zatrzymani - zgodnie z regulaminem sluzba wartownicza moze (a nawet musi) zatrzymac podejrzane o dokonanie nielegalnego czynu osoby.


@marcus1a: Od kiedy regulamin jednostki może stać ponad prawem? Po drugie, o jaki nielegalny czyn podejrzewali dziennikarzy?
  • Odpowiedz
@tusk o czym ty #!$%@?

Reguluje to rozporządzenie Rady Ministrów z 24 czerwca 2003 r. w sprawie obiektów szczególnie ważnych dla bezpieczeństwa i obronności państwa oraz ich szczególnej ochrony. Są to obiekty Policji, Straży Granicznej i Państwowej Straży Pożarnej czy zakłady produkujące, remontujące i magazynujące uzbrojenie i sprzęt wojskowy oraz środki bojowe. Dotyczy to również zakładów, w których są prowadzone prace badawczo-rozwojowe lub konstruktorskie w zakresie produkcji na potrzeby bezpieczeństwa i obronności
  • Odpowiedz
Jednak wypominanie im tego przez kogogolwiek związanego z neuropą jest jak, użyję tutaj parafrazy:

"Widzenie drzazgi w oku bliźniego, a niedostrzeganie belki w swoim"


@kuna999: Aha, czyli spoko, można zatrzymać i przeszukać dziennikarzy, bo gdzieś tam ukryli statystyki dot. ras i popełnianych przez nich przestępstw xD
  • Odpowiedz
nie będę szukał bo nie widzę potrzeby udowadniać ci czegokolwiek.


@karol199: Kwintesencja wykopu. Udowodniono mi, ze nie mam racji ale bede wszedl w zaparte bo tak
  • Odpowiedz
@tusk: fotografowanie obiektow wojskowych jest zabronione - wartownik moze w takim wypadku zatrzymac osobe i przekazac ja policji.
To nie jest niezgodne z prawem, a wrecz przeciwnie, jak najbardziej z nim zgodne. Sluzba wartownicza interweniuje rowniez w przypadku wszelkich innych przestepstwm, ktorych jest naocznym swiadkiem, np: widzac osobe kradnaca portfel czy dokonujaca rozboju - zglasza przelozonym i podejmuje interwencje. Nastepnie czeka na przyjazd wlasciwej sluzby i przekazuje jej sprawce.
  • Odpowiedz
Mozna to podciagnac pod powyzsze na 1000 sposobow dodajac do tego jeszcze kwestie zwiazane ze stanem wyjatkowym w tym obszarze.


@bizonsky: Ja się z tobą zgadzam, że ten obiekt był szczególnie chroniony i tego nie neguje. Tylko to nie ma nic do rzeczy w tej kwestii, bo obiekty szczególnie chronione można normalnie fotografować. Zobacz sobie ten komentarz, tam wkleiłem screena co oznacza ta "szczególna ochrona", nie ma tam nic o
  • Odpowiedz
@marcus1a: @bizonsky: dobra znaleźliście przepisy, nawet dajecie cytaty. Jedno pytanie ode mnie - skoro podana przez was podstawa prawna zawiera tą "szczególną ochronę" pod którą łapie się zakaz fotografowania to czemu policja ich nie zatrzymała i nie postawiono zarzutów? ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
fotografowanie obiektow wojskowych jest zabronione - wartownik moze w takim wypadku zatrzymac osobe i przekazac ja policji.


@marcus1a: Kiedy ostatnio sprawdzałeś przepisy w tej kwestii? Bo zakazy zostały zdjęte kilkanaście lat temu
  • Odpowiedz