Wpis z mikrobloga

@PiersiowkaPelnaZiol "równie dobrze mogę powiedzieć, a co jak dostaniesz raka trzustki i zostanie ci 3 miesiące życia, a kredyt trzeba spłacać, albo stracisz robotę na rok czy dwa lata, albo zdrowie tak jak wyżej.

ja się nie mogę przekonać, zresztą w tym bantustanie branie kredytu to jest ryzyko ze względu na zmienną stopę oprocentowania.

Ja zawsze mogę z dziwczyną przenieść się do pokoju na cięższe czasy, a ludzie kredyt będą musieli spłacać
Ale beka z kredyciarzy :)


@pastibox: znajomi 5 lat temu wzięli kredyt na mieszkanie, mają połowę spłaconą, z czego ostatnio raty płacili mniejsze a mieszkanie w ciągu tych 5 lat zyskało mocno na wartości ( ͡° ͜ʖ ͡°)

beka to z ludzi którzy ładowali się w kredyt przy 0 stopach
@systemluster: Czysto technicznie przy zmiennych kredytach potrzebujesz niższych stóp procentowych niż przy zmiennych by inflacje powstrzymać bo podwyżka stóp bardziej ogranicza konsumpcję. Gdyby jeszcze nasz rząd nie był tak #!$%@? i ograniczył wydatki to w takich warunkach można by było skuteczniej ją zahamować niż inni.
@PiersiowkaPelnaZiol: a ile masz lat? Wiesz co tak zupełnie szczerze ja mam 29 lat i jak sobie przypomnę to parę lat temu 90% moich znajomych, w tym ja mówiło identycznie tak jak ty. Każdy mówił tylko, że to bez sensu, że mieszkania są drogie, jak na to zarobić, pętla na 30 lat. Dosłownie miałem jednego kumpla, który myślał inaczej i kupił mieszkanie i zajebiście na tym wyszedł. W tym momencie ci
@PiersiowkaPelnaZiol: jeżeli zarabiasz 2.5k miesięcznie to faktycznie współczuję i to bez beki bo w takim przypadku naprawdę ciężko jest zebrać na wkład własny. Byłem w takiej samej sytuacji. Nie wiem w jakiej branży pracujesz, ale twoje zarobki z wiekiem na pewno będą wzrastały a rata będzie mniej więcej na stałym poziomie. Jeżeli tu zarabiasz 2.5k i twoja dziewczyna 2.5k to ja bym się zastanowił czy nie wziąć czegokolwiek do raty max
odpowiedz ulubiony zgłoś udostępnij


@brednyk: ceny najmu w relacji do wartości nieruchomości spadają. W Polsce rzeczywiście była absurdalna sytuacja polegająca na tym, że rata kredytu na własne mieszkanie była niższa lub taka sama jak za najem. Wielu ludzi skądinąd słusznie zauważyło bezsens wynajmowania. Jeżeli rata kredytu wynosiłaby powiedzmy 2500,00 zł, a najem 1500,00 zł wtedy rzeczywiście można się zastanawiać czy brać kredyt czy wynajmować.

Polski rynek najmu jest raczej płytki, szacuje
@pastibox: no ale beka. Bralem 1 kredyt w 2009r, jak stopa referencyjna byla 3,75 czyli jeszcze o 100 punktow bazowych wiecej niz to co teraz maja Czesi. I wiesz co juz o nim nie pamietam bo splacilem go w niecale 8 lat, zreszta tak samo jak juz nie pamietam o 2 kredycie ktory wzialem w 2013r. Teraz mam jeszcze jeden z 2017. Beka taka ze mam 2 mieszkania splacone , a
@PiersiowkaPelnaZiol: ja mam caly czas kredyt i jestem spokojny, tak jak pisalem wyzje bralem go rozsadnie wiec nawet jak wzrosnie 2 krotnie rata to nie strace plynnosci.
Tym co zarabiaja 3k oczywiscie odradzalbym kredyt bo to sa zarobki pozwalajace ledwie przezyc od 1 do 1, wiec nie ma co przy nich myslec o zadluzaniu sie. Kredyt nie jest dla wszystkich, a wrecz powiedzialbym ze powinni go brac ludzie ze stabilna sytuacja
@systemluster: #!$%@? ale wy gloryfikujecie te stałe stopy, on są stałe na jakiś określony czas. Wcześniej 2 lata teraz 5. Czy rozumiesz że jeśli w tym hazardzie teraz wybierzesz stałą stopę to #!$%@? ratę 3% + marża? Obecnie WIBOR to 1,05 plus marża.
Nie rozumiesz o czym piszesz i co pokazujesz. WIBOR to hazard i stałe stopy są hazardem. W innych krajach widocznie ryzyko podejmowane przez konsumentów jest lepiej rozumiane przez nich niż przez Ciebie. Czy zadałeś sobie tyle trudu i sprawdziłeś na jak długo stałe stopy ustalane są w Belgii?
beka z tych co na emeryturze będą musieli płącić najem XD


@elena-mary: Tu chyba nie chodzi o to kto będzie płacil najem na emeryturze tylko kto dał sie #!$%@? bankom na fali kupna nieruchomości. Mam znajomych którzy wzięli kredyt na 35 lat z wkładem na 10% (ubezpieczenie od niższego wkładu) a potem mowili, że jak ja moge wynajmowac i placic obcej osobie skoro moglbym tak jak oni placic juz za swoje.
@borjaki: to ciekawi mnie co radzisz ludziom którzy tyle zarabiają?


@PiersiowkaPelnaZiol: No tak jak pisalem wyzej, jak ktos zarabia malo a 3k to malo to raczej nie powinien brac kredytu,bo to proszenie sie o klopoty.Nie ma zlotego srodka, ale moze odlozenie troche pieniedzy na podniesienie kwalfikacji zawodowych by zarabiac wiecej?
@borjaki: powodzenia, że przysłowiowy Kowalski spłaci kredyt na 400-500k w ciągu paru lat, nie w Polsce kolego xD wiec ludzie będą te raty odczuwać niestety. Nie śmieje się z nich, bo żal mi tych ludzi, ale jak ostrzegałem przed pisiorami w 2k15 to wszyscy mówili, ze nie będzie tak zle, a jednak jest ( ͡° ͜ʖ ͡°) i jak ktoś mnie namawiał na branie kredytu rok czy
@wiktorek_pl: istnieją w ogóle kredyty na 35 lat? Myślałam, że 30 to max
Niestety wykopku zapominają, że chyba większość kredytobiorców (oceniam po znajomych i rodzinie) jedan nie kredytuje się pod kurek a nawet wg statystyk średni czas spłacania hipoteki to 9 lat.
@Alfiarz: no przy kupnie tez. Ja swoje wynajełam i mieszkam u męża. Ludzie biorą nawet agencje, która wszystko ogarnia a oni uciekają za granicę.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@elena-mary: a jaki procent masz teraz emerytów którzy wynajmują mieszkanie, praktycznie zerowy i to się nie zmieni, zaraz mieszkania spadną o 50%(jak w 2008 roku więc nie pisać że mieszkania będą tylko rosnąć) i obecni najemcy również kupią mieszkania a właściciele mieszkań będą w jeszcze większej dupie.

@dinor913: o cię #!$%@? złoty xD wiesz dlaczego nie wynajmują mieszkań? Kojarzysz coś takiego jak PRL?
@pastibox: typowy polak robak, sam siedzi w gownie po pas ale ma radochę bo ktoś jest po szyję. Pamiętaj śmietniku ludzki że dla niektórych to dopiero kostka. Szczerze gardzę tobą, eot
@BajerOp: tak wie, ale u nas w Polsce panuje kult posiadania mieszkań na własność i to się szybko nie zmieni, u nas 4% obywateli wynajmuje mieszkania, nawet za 30 lat ta liczba niewiele się zmieni a liczba emerytów którzy będą wynajmowali mieszkania będzie w granicach 0,1%

"Liczba Europejczyków, którzy zamieszkują wynajmowane lokale, wzrosła w ciągu ostatnich 10 lat o 5 punktów procentowych do 31 proc. Natomiast w Polsce tylko 4 proc.