Wpis z mikrobloga

Mireczki i Mirabelki powiedzcie jak policzyć gniazdka i włączniki w domu? Bo nie ogarniam co to jest "punkt". Elektryk powiedział 100 zł za punkt (dużo, mało?), ale czy np. oświetlenie sufitowe z włącznikiem to jest jeden punkt czy dwa? Gniazdko na 2 wtyczki to jeden punkt czy już dwa? A alarm, internet, klima? Czy pod listwy i taśmy led też są te punkty czy to już coś innego? I tak z ciekawości ile macie takich punktów u siebie? Brakuje Wam czegoś o czym nie pomyśleliście przy projektowaniu elektryki? Będę wdzięczna za wszystkie porady ()

#pytanie #pytaniedoeksperta #budownictwo #budujzwykopem #nieruchomosci #wykonczenia #mirabelkopomusz #elektryka #prad #dom #mieszkanie #mieszkaniedeweloperskie
  • 19
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@debren: jutro będę dopytywać bo na razie była tylko szybka rozmowa telefoniczna, a jutro się spotkamy. Ogólnie jest jakaś tam ilość punktów w cenie (developerski dom), a każdy dodatkowy 100 zł, też mi się to jakoś dużo wydaje, ale w domu może te odległości są większe i więcej kabla idzie? Tylko właśnie byłam ciekawa co to jest ten punkt tak umownie, bo w internecie już widziałam, że np. światło sufitowe z
@RycerzSzaregoMelanzu: Za średniej jakości pstryczki trzeba liczyć 30-40zl za materiał (puszka, osprzęt elektryczny np Simon 54, kostki wago).
Do tego przewody, a jeśli dochodzi do tego kucie, wiercenie w ścianie żelbetowej to ja wcale się nie dziwię 100zl/pkt.
Pytanie co w tej cenie jest. Bo jak wszystko co ww. To nie jest ceną z czapy. Tyle to kosztuje.
@nika_blue: U mnie na przeróbkach deweloperskich brali 50zl/pkt. Jako punkt to było gniazdko, włącznik światła, światło z tego co pamiętam osobno.
Jeżeli to cena z osprzętem, to wydaje się w porządku.
@nika_blue: 100 zł za punkt to cena odpowiednią.
Przede wszystkim instalacja powinna być wykonana tak, aby była możliwa jej późniejsza automatyzacja. Wymaga to wykonania okablowania strukturalnego (wystarczy skrętka U/UTP CAT6 do każdego łącznika światła, do kotła, do rozdzielacza podłogówki, do klimy, z 2 skrętki między szafką teletechniczną a rozdzielnicą, sterowanie bramą, podlewaniem, rekuperacja jeśli jest, wyprowadzenie okablowania pod czujki ruchu, skrętka do wideofony, okablowanie żaluzji/rolet) przewidzenie odpowiedniego rozmiaru rozdzielnicy (w domu
@nika_blue punkt to punkt. Zwyczajowo wyłącznik światła plus zwisający przewód z sufitu to dwa punkty. Cena podczas montażu puntu zawiera: wywiercenie otworu pod puszkę, puszkę, położenie przewodu, kołkowanie przewodu, montaż wyłącznika, montaż rozdzielnicy, montaż osprzętu, pomiary elektryczne, gwarancja.

Cenę się uśrednia do obliczeń a ostateczna wycena powinna być po zobaczeniu projektu.

Jak sobie nawalisz wszędzie podwójne wyłączniki, krzyżowe, schodowe, droższy UTP to cena będzie wyższa niż wszędzie pojedyncze.

U mnie wyszło dodatkowo