Wpis z mikrobloga

Zapraszam na autorskii tag #nabiegunach w którym będę opisywała różne ciekawostki, informacje i swoje zmagania z chorobą Afektywną Dwubiegunową.

ChAD jest to choroba psychiczna, w której występują naprzemiennie:
- epizody depresyjne
- epizody maniakalne - typ I lub epizody hipomaniakalne typ II
- stany mieszane - jednoczesne występowanie objawów depresji i maniakalnych, np. euforia, pobudzenie z myślami samobójczymi totalny mix lub zmiany co chwilę, godzinę, dzień, np. trwa epizod depresji, a za 2 godziny już można wpaść w manię, hipomanię do tego wszystkiego może dojść labilność emocjonalna, stąd to wszystko jest ciężkie do rozróżnienia. Stany mieszane - WYSOKIE RYZYKO SAMOBÓJSTWA, a będąc w tym stanie myślałam, że się wykończę i ze sobą skończę.

Jeśli chodzi manię:
Człowiek jest pobudzony, gadatliwy, ma sto pomysłów naraz, zaczynanie nowych hobby i nie kończenie ich, totalna dezorganizacja życia, niemożność usiedzenia w miejscu, brak snu lub spanie po 3 h i jest się wyspanym, a jeżeli jest mania ta bardziej nieprzyjemna - dysforyczna to: agresja, cierpienie, objawy bardziej negatywne.
Hipomania:
Większość tych objawów manii, ale o mniejszym nasileniu i hipomania nie dezorganizuje aż tak życia. Chory czuje się zdrowy (tak samo w manii), ale w tym przypadku zachowuje samokrytycyzm w jakimś stopniu. Jest niechęć do leczenia, tak zwane "cudowne ozdrowienie", które gdy ja nieraz czuję to, np. się wkurzam na terapętę, że mnie odsyła do psychiatry XD Niektórzy nie zauważają, że osoba z hipomanią choruje, ludzie uważają to za charakter i taki człowiek bywa duszą towarzystwa. Jeżeli za dużo gadam i się nakręcę to słyszę ILE MOŻNA GADAĆ, no jak widać można haha. Czasami w żartach odsyłają mnie do psychiatry, ALE PRZECIEŻ JA SIĘ LECZĘ, oni nie wiedzą i cóż za śmieszny paradoks wychodzi XD Wtedy żartuję, że w Choroszczy mnie już nawet nie chcą.
Choroba ta potrafi zdezorganizować życie. Niby jest cudownie w takiej hipomanii, ale bywają też objawy negatywne, bo euforia w końcu mija, pobudzenie zostaje, nachodzi niepokój, nerwowość i inne takie. Nawet nie można się zrelaksować i śmiech zaczyna wykańczać, a później to już wpadanie w depresję i im większa "górka" tym większy "dół"
Po ostrym epizodzie hipomaniakalnym mało brakowało, a by mnie tutaj nie było. Cierpienie jest nie do zniesienia.
Depresja: niechęć do życia, bóle mięśni i kości, myśli samobójcze, płacz, brak siły, senność, nerwowość, smutek, niemoc, nic nie cieszy, żegnanie się z ludźmi, myślenie: jak by to było, gdyby mnie nie było. Podobno depresja w przebiegu ChAD jest silniejsza niż ta w ChAJ - jednobiegunowa.
Można osiągnąć objawy remisji. Najlepiej stosować leczenie również z terapią. Na pierwszym miejscu jest farmakoterapia i można się wspomagać psychoterapią, tym bardziej jeżeli ktoś ma jeszcze jakieś zaburzenia.

Wołam użytkowników, którzy zaplusowali następujący wpis lub komentarz:
https://www.wykop.pl/wpis/58900455/planuje-zrobic-serie-wpisow-poswieconych-chorobie-/

@GaiusBaltar, @Mathieu_gbw, @Rafalek-Pedalek, @szzzzzz, @warszawamoskwa, @Vunshi, @kiboq, @DawidiXXX, @Devilus, @a231, @iAmTS, @bulwapospolita, @Flacer, @maciej__, @Ashtar, @triliamsa, @Raison, @Qarandasz, @katius, @Pinto, @MilowyLas, @nightdescendant, @LeslieDancer, @KocieJaduo, @BlueScreeen, @Virsky, @lentil_soup, @Gorbovsky, @pemfon, @magenciorek, @ArturoCK, @Darek89, @soulburner, @klush, @gora-adam90, @WujaAndzej, @bysiorskiwitja7, @Rymcymcymw, @0macias0, @sramil, @mbasasello, @MatkaBoskaDepresyjna, @d3lf1n, @pankalmar, @Del, @P0lka_olka, @SmieszneZakola, @chlebzmusztarda, @hfucj

#depresja #psychiatria #medycyna #leki #psychiatra #psychologia #choroby
  • 34
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@KlaudiX: Miałem kiedyś znajomego z CHaDem. W okresie mani różne rzeczy odwalał i żeby nie roztrwonić całego majątku (głównie grając w gry hazardowe) został częściowo ubezwłasnowolniony.
Zawsze mnie ciekawiło czy ten okres mani przez to, że przychodzi po depresji wydaje się czymś bardziej realnym, bo człowiek jest pełen entuzjazmu. Jaka jest świadomość istnienia takiego okresu u samego siebie? Czy taka osoba wie, że mam manię czy odbiera to jako swój
  • Odpowiedz
@aaadam91: Wypowiem się na swoim przykładzie hipomaniakalnym (manii nigdy nie miałam). W hipomanii ma się jakiś wgląd, ale mimo wszystko twierdzę, że jestem "zdrowa" i nie chcę przerywać tego stanu, a tym bardziej po depresji to jak "złapać Pana Boga za nogi" tylko, że później i tak przyjdzie dół i powstaje błędne koło. Wtedy czuję, że to moja osobowość, że taka jestem, to coś takiego jak ćpanie bez ćpania, bo
  • Odpowiedz
@Rymcymcymw: tak, farmakologia dużo mi pomogła, niestety po większości leków na ChAD się tyje, ale jakoś próbujemy z lekarzem ogarnąć to lekami, które nie mają wpływu na apetyt. Bym osiągnęła jakiś większy spokój wskazany jest mi Convulex ale po nim kiedyś strasznie przytyłam i boję się go brać. Teraz wchodzę jeszcze na Arypiprazol, oby się udało. Sertralinę, Lamotrix, Arypiprazol biorę.
  • Odpowiedz
@smacznyy: tak, jest dziedziczna, ale czasami można na nią zachorować jako pierwszy w rodzinie. U mnie z tego co wiem to z bliższej rodziny nikt na to nie choruje, a ja tak.
  • Odpowiedz
@trackEvent: ja na szczęście nie mam, ale wiem, że niektórzy mają takie problemy, np. podczas manii odwalają i kończy się konfliktem z prawem, ale nie w każdym przypadku
  • Odpowiedz
@Rymcymcymw: @warszawamoskwa: słabo niestety, w liceum było coraz gorzej, a w wieku 20 lat trafiłam do psychiatry. Nie potrafiłam się uczyć, miałam problemy z koncentracją, słabe oceny, coraz trudniejszy materiał to tym trudniej było mi wyciągnąć z danych przedmiotów na 2. W gimnazjum jakoś zdawałam, a w liceum była masakra. Pierwsza praca straszny stres, później się przystosowałam, poznałam fajnych znajomych i było coraz lepiej. Teraz już pracuję gdzie
  • Odpowiedz
@trackEvent: nie mam tatuaży, a co do blizn, to nie tnę się, bo i tak mam wystarczająco bolesne depresje i ból po pracy fizycznej, więc kolejny ból nie jest mi potrzebny ;)
  • Odpowiedz