Wpis z mikrobloga

#anonimowemirkowyznania
Mirki nie lubię tracić oszczędności, a ostatnio na rynku oszczędności dzieje się nie najlepiej. Mam na chwilę obecną na koncie trochę oszczędności. Nie ruszam ich, miesięcznie zarabiam około 10/11 tys netto. Mam własne mieszkanie, samochód, na co dzień wystarcza. Miesięcznie odkładam od 5 do 3 tys. w zależności od wydatków, czy ewentualnych potrzeb zakupowych.

Do meritum, chciałbym kwotę około 100000 - 120000 zł wrzucić na opcję finansową, która nie będzie obarczona ryzykiem, ale będzie z biegiem czasu przynajmniej niwelować inflacje.

Nie lubię ryzykować pieniędzmi, więc kryptowaluty, czy giełda raczej odpadają. Szukam rozwiązań, nie jestem ekonomistą, mam małe pojęcie o instrumentach finansowych. Dobrze prosperuje zawodowo i to jest moje główne źródło dochodu.

Ktoś zaproponował mi obligacje skarbowe, ale zastanawiam się nad innymi rozwiązaniami. Chętnie dowiem się od Was, o ewentualnych możliwościach, czy instrumentach finansowych, wartych uwagi.

#waluty #oszczedzanie #pieniadze #inwestycje #finanse #zloto #gielda #pytaniedoeksperta #gielda #nieruchomosci #mieszkanie #lokaty #banki #gospodarka #ekonomia #kontobankowe #inflacja

Kliknij tutaj, aby odpowiedzieć w tym wątku anonimowo
Kliknij tutaj, aby wysłać OPowi anonimową wiadomość prywatną
ID: #60702e02f5537c000a4883f8
Post dodany za pomocą skryptu AnonimoweMirkoWyznania ( https://mirkowyznania.eu ) Zaakceptował: Eugeniusz_Zua
Przekaż darowiznę
Pobierz
źródło: comment_1617980528UONUOTSukcQ9No3PKCynqw.jpg
  • 67
@AnonimoweMirkoWyznania: na pewno nie wydawaj wszystkiego na raz i nie w jedną rzecz. Zacznij od małej kwoty i co miesiąc dokupuj, tak aby była dywersyfikacja portfela. Polskie obligacje rządowe olej, bo mają równie śmieszne oprocentowanie co lokaty, na tych indeksowanych inflacja również możesz nie wyjść na swoje. Jak już to obligacje korporacyjne i ETFy. Fizyczne metale olej, bo kupić jest łatwo, gorzej sprzedać tak, żeby zarobić, a nie stracić. Dużo osób
Fizyczne metale olej, bo kupić jest łatwo, gorzej sprzedać tak, żeby zarobić, a nie stracić.


@JuanPabloFernandezFCBJanuszSergioSz: od ręki sprzedajesz albo dilerowi albo osobie prywatnej. Nie wiem co wy macie z tym "ciężko sprzedać". pewnie dlatego że kupowaliście w 2010 i chcieliście sprzedać w 2014 ze stratą xD

Tutaj 90% użytkowników 30 lat nie trzymali kobiety za rękę i chcesz się ich pytać jak zainwestować 100k. Ma sens


@Arkos12: Nie wiem
obycie z emocjami stratą i zysku


@puto: To jest coś czego trzeba doświadczyć, tego żadna książka nie nauczy.

Wszystko się wydaje proste do czasu jak nie jesteś 30% w dupe i chcesz sprzedać, albo 100% na plus i trzymasz dalej - choć ja mam doświadczenie bardziej z krypto gdzie takie "Duże" skoki to "norma"
która nie będzie obarczona ryzykiem, ale będzie z biegiem czasu przynajmniej niwelować inflacje


@AnonimoweMirkoWyznania: Jedyna opcja która ma takie cechy to obligacje skarbowe indeksowane inflacją

Natomiast na twoim miejscu przemyślałbym strategię i wyeksponował się na odrobinę ryzyka w zamian za dużo większe zwroty. I tak zarabiasz nie małą kasę, mieszkanie i auto masz. Czemu boisz się ryzyka?

Wrzuć sumę pozwalającą komfortowo przeżyć rok (w sensie podlicz swoje miesięczne wydatki i *12)
@AnonimoweMirkoWyznania: ja to lubię patrzeć na to tak: zarabiasz 10-11k, zostaje ci 3-5k więc powiedzmy że twoje koszty życia to średnio 10500-4000 = 6500 zł

ile pieniędzy potrzebujesz żeby przestać pracować? No tyle żeby odsetki od oszczędności po korekcji o inflacje dały ci 6500 zł miesięcznie.

Więc za ile miesięcy oszczędzania dojdziesz do tego poziomu? Do tego potrzebujemy trochę matematyki, do ogarnięcia bez problemu w excelu, jak chcesz się dowiedzieć jak
@AnonimoweMirkoWyznania: aż chyba napiszę do tego kalkulator akurat mi wpadł w oko ten tutorial https://www.freecodecamp.org/news/how-to-build-a-serverless-app/ i szukałem pomysłu na prostą stronę

na wejściu ile masz pieniędzy, ile zarabiasz, ile odkładasz miesięcznie i ile % ponad inflację zarabia twój kapitał

na wyjściu za ile lat dochody z odsetek będą równe twoim obecnym kosztom życia

zawołam plusujących jeżeli coś z tego wyjdzie (ale nie róbcie sobie nadziei, mam dość słomiany zapał ( ͡
@puto: kolego, nie "#!$%@?" na zlocie. Chodzi mi o to, że wolumeny na etfach są w ciągu dnia liczone w milionach i sprzedajesz po cenie rynkowej. W skupie zaproponują Ci dużo niższa cenę, tak żeby im się opłacało. Zakup i sprzedaż ETF zajmuje dwa kliknięcia, do realizacji w każdej chwili, nitk Ci tego też fizycznie nie ukradnie, ani nie sprzeda podroby. Przyznam, w przypadku totalnego załamania rynku finansowego lub wojny pewnie
@AnonimoweMirkoWyznania: mam mniej ale wygląda u mnie to mniej więcej tak

45% waluty safe heaven: głównie w kolejności od największej ilości usd,funt, funt, chf - teraz nie kupuj bo jest w #!$%@? drogo xd. Choć warto obserwować temat bo pojawiły się spadki.

30% obligacje indeksowane inflacją

15% ETF giełda USA + rynki rozwijające się, CFD na kryptowaluty

Przez PPK będę miał małą ekspozycję na polską giełdę.

W co będę pakował