Wpis z mikrobloga

Namiar na bezpieczną aborcję.

Dzisiaj jest pewna rocznica, która zapoczątkowała dyskusję na temat podstawowego prawa człowieka, czyli aborcji, we Francji.

Poniższy tekst skopiowałam stąd <- klik.

5 kwietnia 1971 roku na łamach francuskiego pisma „Le Nouvel Observateur” ukazał się tak zwany „Manifest 343”.
Podpisały się pod nim 343 kobiety, deklarując że nielegalnie przerwały ciąże. Publikacja manifestu jest jednym z najbardziej znanych aktów nieposłuszeństwa obywatelskiego. W tym czasie we Francji za aborcję groziła kara więzienia.
Tekst, zredagowany przez filozofkę Simone de Beauvoir i podpisany przez ponad trzysta rozpoznawalnych kobiet, w tym Collette Audry, Catherine Deneuve czy Dominique Desanti, wywołał ogromne poruszenie. Bywa określany jako manifest 343 „suk” lub „dziwek”. “Manifest 343” niewątpliwie przyczynił się jednak do rozpoczęcia dyskusji na temat prawa aborcyjnego we Francji. W 1975 roku obowiązujące prawo znacząco zliberalizowano. Przyjęta tak zwana „ustawa Veil” (od nazwiska ministry zdrowia, Simone Veil) dopuszczała przerywanie ciąży w ciągu pierwszych 10 tygodni.

Cała historia zmian aborcyjnych we Francji jest jednak o wiele bogatsza, bo pomiędzy manifestem a ustawą wydarzyło się coś bardzo ważnego, o czym chcemy dziś przypomnieć. Liberalizacja aborcji we Francji to nie tylko Simone Veil, podobnie jak aborcja to nie tylko polityka.

Kilkanaście miesięcy po „manifeście 343 dziwek”, czyli grupowym aborcyjnym coming oucie, którego we francuskich mediach dokonała grupa kilkuset kobiet dotarła do Francji metoda Harveya Karmana. Pierwsza demonstracja aborcji „metodą Karmana” miała miejsce w mieszkaniu feministycznej działaczki Delphine Seyrig w sierpniu 1972 r. Harvey Karman, psycholog i działacz na rzecz wolności aborcji w Kalifornii od lat 50. XX wieku, był promotorem odkrytej w Chinach nowej metody przeprowadzania aborcji w pierwszych tygodniach ciąży. Polegała ona na zasysaniu zawartości macicy za pomocą kaniuli i strzykawki.

W przeciwieństwie do łyżeczkowania, które zwykle stosowało się do aborcji, metody Karmana można stosunkowo łatwo nauczyć. Znieczulenie chemiczne zostało zastąpione „znieczuleniem werbalnym”, co oznacza ciągły dialog osoby przerywającej własną ciążę z jednym lub kilkoma pomocnikami, którzy emocjonalnie towarzyszą w tym procesie. Odkrycie tej metody przez francuskie działaczki i działaczy w 1972 r. stanowiło punkt zwrotny w walce o bezpłatną aborcję: przede wszystkim zapoczątkowało nową strategię polityczną, którą była praktyka aborcji. Powstał Ruch na Rzecz Wolności Aborcji i Antykoncepcji (MLAC), zrzeszający działaczki feministyczne, lekarzy, lekarki, związkowczynie/owcó czy członkinie/ów ruchu robotniczego, studenckiego i partii komunistycznej.

Głównym celem ruchu MLAC była praktyka aborcji rozumiana jako forma obywatelskiego nieposłuszeństwa i oporu wobec prawa uznanego za niesprawiedliwe.

42/x

#aborcja #codziennepowiedzkomus <-tag do czarnolistowania/obserwowania

Kochani, jak już Was wołam to nie musicie plusować komentarza z wołaniem! Ułatwia mi to znacznie wpisywanie nowych osób na listę, bo nie korzystam z mirkolist tylko mam plik, do którego wklejam sobie plusujących. :)

JEŻELI JEDNAK JESZCZE CIĘ NIE WOŁAM, TO PLUSUJ ŚMIAŁO DZISIEJSZEGO PIERWSZEGO KOMCIA Z WOŁANIEM
Amishia - Namiar na bezpieczną aborcję. 

Dzisiaj jest pewna rocznica, która zapocz...

źródło: comment_1617650113hNz1F106Tz9txSof7EKLS9.jpg

Pobierz
  • 22