Wpis z mikrobloga

@tallman: Np. stąd że pracodawca może mieć w #!$%@? zyski a i tak pracownikowi płaci grosze jeśli może.
Poza tym nigdzie na świecie nie ma kraju gdzie byłyby wysokie pensje które ustanowił wolny rynek. Zawsze to są płace minimalne, związki zawodowe itd.
Gdyby wolny rynek podnosił pensje nie byłoby tyle strajków w całej historii kapitalizmu.

Ponadto logika. Jeśli np. podniesie się płacę minimalną na tyle że jako wykładacz towaru w markecie
@M_xxx:

jeśli może.

słowo klucz ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Poza tym nigdzie na świecie nie ma kraju gdzie byłyby wysokie pensje które ustanowił wolny rynek.

czyli wysokie pensje nie są ustalane przez rynek? to kto ustala pensje programistów, lekarzy czy innych "trudnych" zawodów? Tak naprawdę mały odsetek ludzi zarabia płacę minimalną. Jakoś zdecydowana większość ludzi zarabia więcej niż minimalna. Czemu skoro pracodawca nie musi im więcej płacić?
czyli wysokie pensje nie są ustalane przez rynek? to kto ustala pensje programistów, lekarzy czy innych "trudnych" zawodów?


@tallman: Tłumaczyłem że to pochodna minimalnej. Jeśli nie widzisz związku pomiędzy płacą minimalną a ich pensjami to jesteś tępak i tyle.

Czemu skoro pracodawca nie musi im więcej płacić?


@tallman: Tłumaczyłem. Masz jakieś wyparacie czy co? Rozpędziłeś się z tym "dlaczego" w kierunku socjalistów? Już ci wyjaśniłem.

Jak ktoś w wieku 30+
@szybki_lolo: cała wykończeniówka, budowlańcy, fotografowie, spawacze, kierowcy tira. Można tak wymieniać jeszcze długo. Zresztą nikt nie zmusza cię do mieszkania w mieście 10k na wschodzie Polski gdzie niskie płace są spowodowane brakiem kapitalizmu a nie jego istnieniem. Wschód jest zacofany głównie przez to że za PRL inwestowało się w przemysł ciężki i duże aglomeracje miejskie.