Wpis z mikrobloga

@wjtk123:

Kan. 1364.

§ 1.

Odstępca od wiary, heretyk lub schizmatyk podlega ekskomunice wiążącej mocą samego prawa, przy zachowaniu >przepisu kan. 194, § 1, n. 2


Kan. 751.

Herezją nazywa się uporczywe, po przyjęciu chrztu, zaprzeczanie jakiejś prawdzie, w którą należy wierzyć wiarą >boską i katolicką, albo uporczywe powątpiewanie o niej; apostazją - całkowite porzucenie wiary chrześcijańskiej, >schizmą - odmowa uznania zwierzchnictwa Biskupa Rzymskiego lub utrzymywania wspólnoty z członkami Kościoła, >uznającymi
@camelinthejungle: Niestety nie zgadzam się z Tobą. Od biedy można to zakwalifikować jako ,,odmowę utrzymywania wspólnoty", ale jedynie przy niedopuszczalnej wykładni rozszerzającej. Stoję więc nadal na stanowisku, że biskup nie ma takich narzędzi :). Ale dziękuję za podniesienie tematu, nie miałem dotąd ani okazji ani potrzeby bardziej szczegółowej analizy przesłanek.
@sklerwysyny_pl: Ahh pamiętam ten dzień jak dziś, kiedy odwiedził nas ksiądz po Kolendzie. Zapytał dlaczego nie chodzę na msze do bierzmowania. Ja z prawdą odpowiedziałem mu że nie czuję takiej potrzeby duchowej. Zaczął wtedy drzeć ryja że jestem gówniarzem i nie powinienem mieć nic do gadania w tej kwestii i mam się natychmiast zapisać...

Mój brat kulturalnie złapał księdza za sutannę i z pełnym miłości do bliźniego "#!$%@?" #!$%@?ł go za