Wpis z mikrobloga

Zrozumcie, kuce. Jeśli chcecie mieć kwotę wolną od podatku na poziomie 30 tysięcy, 40 tysięcy czy ile tam chcecie to trzeba zwiększyć podatki dla tych, którzy więcej zarabiają.

Zobaczcie jak to działa w #uk. Kwota wolna od podatku to 12500 funtów. Ale są tam trzy stawki podatkowe 20%, 40% i 45%.

W Polsce jak ktoś jest samozatrudniony to płaci 1500 zł zusu i 19% podatku. W UK skala jest progresywna nawet dla takich osób. Tam nie ma cwaniaka programisty, który zarabia 15 tysięcy miesięcznie i płaci mniej podatków niż sprzątaczka. Tylko płaci wg stawek, które wyżej podałem.

W Polsce Janusz zatrudni się na czarno, bo hehe państwo go okrada. Wykopki mu przyklasną. Cegła spadnie mu na łeb i co zrobi? Oczywiście był zarejestrowany jako bezrobotny i mimo, że do systemu się nie dołożył to będzie miał zapewnione leczenie. To nie Morawiecki zapłaci, tylko ty i ja.

Chcecie mieć służbę zdrowia jak w #niemcy? Należy zwiększyć nakłady. Budżet polskiego NFZ to ok. 80 miliardów złotych, niemieckiego odpowiednika to ok. 250 miliardów euro. Ponad bilion złotych!

Zrozumcie, nie ma nic za darmo. Jak zaproponujecie takiemu Duńczykowi obniżkę podatków to (słusznie) spojrzy na was jak na matołka. Po co ma mniej płacić podatku i czekać w kolejce do lekarza? Po co ma płacić mniej podatki i nie mieć drogi rowerowej pod domem? Lepiej zapłacić i mieć wszystko zapewnione. Logika rozumnego człowieka.

#antykapitalizm #polska #gospodarka #neuropa #podatki #praca #pracbaza
  • 174
@Ignacy_Loyola: Ale spróbuj zapostulować taki model podatków, to cię zjedzą żywcem. Ugabuga 75% jak tak można. Kij z tym że nawet jakby całą jego rodzinę zebrać to nawet blisko nie będzie do tego progu.

Podatek to jedno, ale druga kwestia to NA CO idzie ten podatek. Lewica Razem postuluje o dość wysokie podatki (aż za wysokie, ja też się nie zgadzam by najwyższy próg wynosił aż 75%, poparłbym 45%) ale z
@Ignacy_Loyola: Tylko że polska kwota wolna od podatku jest skandalicznie za niska nawet teraz. To nie jest tak że na zachodzie mają wszędzie o wiele wyższe podatki, i dzięki temu także kwotę wolną o wiele wyższą. To raczej jest że tam mają prostu wyższe podatki, ale o wiele wiele wyższą kwotę wolną.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 9
@Ignacy_Loyola: limuzyny, nagrody, projekty za 5 x więcej niż są warte. To jest problem. Więcej podatku, więcej #!$%@?ą sobie do kieszeni, taka jest prawda. Jak ludzie mają chcieć płacić więcej? Jak bylem w UK do co roku przychodzila ulotka na co wydają moje wpłacone podatki.
Poza tym tam za minimalną możesz normalnie wyżyć, a nie wegetować jak tutaj. Post trochę naiwnie brzmi
Pobierz khamillez - @Ignacy_Loyola: limuzyny, nagrody, projekty za 5 x więcej niż są warte. T...
źródło: comment_16143412439B8SIeGorcSHiQ1qj8Krow.jpg
@empee: Tu masz mapę wydatków państwa za 2019 r.:

https://www.mapawydatkow.pl/mapa-wydatkow-panstwa-2019/

Na całą pomoc społeczną (uwzględniając 500+) było tam 81,2 mld zł.

Na 500+ poszło 30,8 mld zł
Na świadczenia rodzinne 12,4 mld
na pomoc społeczną samorządów 14,8 mld
Na pozostałą większa pomoc 11,8 mld
Do tego kilkanaście mniejszych pozycji

Likwidując większość socjalu już nie potrzebujesz pobierać PITu, a co dopiero zrobi ograniczenie wydatków na bezsensowne przetargi urzędasów, żeby tylko wydać to
Pobierz Tytanowy_Lucjan - @empee: Tu masz mapę wydatków państwa za 2019 r.:

https://www.ma...
źródło: comment_16143413772du7aESW3LFMd5mwcDjiMB.jpg
Latami żyli bez 500+ to i teraz przeżyją. Najwyżej będą mniej pić i sprzedadzą passata na kredyt albo... pójdą w końcu do pracy zamiast nas okradać z podatków.


@Tytanowy_Lucjan: xD co za argument. Kontekst sytuacyjnyc sie zmienia. Ludzi latami zyli bez lodowek albo emaili ale jakbys teraz im je zabral chyba by byl problem?

I caly czas czekam na te wyliczenia co do dodatkowych 20 miliardow pln
@Ignacy_Loyola: przez takich durnych komuchów jak ty którzy nie ogarniają gospodarki kroczymy zdecydowanym krokiem w stronę Grecji.

czy ty nie rozumiesz ze dalsze podwyższanie podatków/składek nic nie da, bo sa obecnie na złodziejskim poziomie i dalsze podwyższanie spowoduje rozrost szarej strefy i przyrost wpływów będzie znikomy?
Poza tym gospodarcze skutki wyzszych podatków w długim terminie beda dla nas katastrofalne. Zostało juz wiele opracowan na ten temat napisanych przez madrzejszych od Ciebie
@Ignacy_Loyola trochę sie zgadzam. Ale ludzie Polaków stać na o wiele mniej za swoją pracę, vaty itp strasznie męczą portfele.

Dodatkowo organizacja Niemiec czy Danii to nieosiągalne marzenie poki co dla polski, nie dla polskich wladz, czy samorządów. Mamy inna mentalnośc i mniejsza zaradnośc praktyczność rozwiązan. U nas by to rozkradli i by sie pieniądze rozeszły
Czyli jakby jakiś debil nagle dla wygrania wyborów zrobiłby 2000+ to też byś go nie cofnął tylko podwyższał podatki do 75% jak Zoidberg chociaż pracujący by klęknęli wtedy z głodu?


@Tytanowy_Lucjan: Swiat nie jest zero-jedynkowy, nie wiem co by sie stalo gdyby wprowadzono 2000+ i jak by to wplynelo na gospodarke i spoleczenswo, mam tylko przypuszczenia. Wiem z kolei, ze mimo tego ze 500+ jest mega patologiczne nie jest czyms co